WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Естонія - Реферат

Естонія - Реферат

постійно були нижче порівняльних (без субсидій) і запитуваних цін. Проведений аналіз показав, що рівень цін естонських виробників складає 60% від цін виробників у країнах ЄС. З 1993 р. по 1997 р. ціни на товари і послуги виросли в середньому на 270,8%, у той час як на продукти харчування - на 198,3%. За даними Інституту КоньюктуриЕстонії 74% споживачів віддають перевагу продуктам харчування місцевого виробництва.
При зовнішньоторговельному дефіциті Естонія була в 2002 році нетто-імпортером сільськогосподарської продукції. В зовнішньому обороті (без обліку обороту митних складів) сільськогосподарської продукції 2002 р. можна виділити 2 великі групи товарів, що мали позитивний баланс, це молоко і молочні продукти, риба і рибні продукти. Одним зі способів зрівноважування негативного балансу в зовнішній торгівлі є збереження власного виробництва, збільшення обсягів експорту і створення умов для своїх виробників і торговців, що дозволили б їм нарівні з партнерами з інших країн виступати на внутрішньому і зовнішньому ринках.
У 1998 році в Естонії було 34 670 хуторів і вони знаходилися на 40% від усієї використовуваної землі. Сільськогосподарських підприємств було 803, вони користалися 42% використовуваної землі. 18% землі знаходяться в розпорядженні приватних господарств жителів і 211 700 га (19% від усієї) землі не використовується. На даний момент положення хутірських господарств краще, ніж положення сільськогосподарських підприємств. Хутора одержали пільгових кредитів у три рази більше, ніж підприємства на одну одиницю оброблюваної землі. Видача кредитів була зроблена на основі бізнесів-проектів, а не адміністративних рішень.
Як і в інших галузях народного господарства, перша половина 1998 року характеризується економічним ростом і другою половиною року - значним спадом. На діяльність галузі вплинули: незвичайно велика кількість опадів, що викликало в основному неврожаї зерна і частково картоплі, криза російського ринку і загальне падіння цін на світовому ринку. Рослинна продукція через природні умови упала на 12%, a тваринницька продукція у фізичному обсязі виросла: молочна продукція на 2%, продаж худоби на забій - 9% і яйця - 8%. Загальна продукція в грошовому вимірі знизилася на 11%. У зв'язку з погіршенням природних умов значно підвищилися витрати на збір врожаю. З огляду на дотації, нетто-доход сільського господарства упав на 7% у порівнянні з минулим роком. Зменшення доходів насамперед зв'язано з падінням світових цін на молоко на 15%. Погана кон'юнктура обумовила постійне зменшення голів худоби в порівнянні з минулим роком на 4,3%.
Усе-таки, в умовах твердої конкуренції естонські сільськогосподарські підприємства й обробна промисловість зуміли значно підняти якість своєї продукції. Якщо в 1995 році, коли в Естонії почали застосовувати європейські норми якості молока, частка молока вищого сорту складала 37%, то в 1998 році ця цифра склала вже 71%, у деяких районах і 80%.
У 1998 році експорт сільськогосподарської продукції склав 3,5 млрд. крон і 10% від загального обсягу експорту, імпорт - 5,5 млрд. крон і 11% від загального обсягу імпорту. Сільськогосподарську продукцію експортували більше всього в країни Європейського Союзу (26%), Росію (17%) і на Україну (15%). Основну частину експорту сільськогосподарської продукції складають молочні продукти. Експортується в середньому біля третини всіх молочних продуктів. Забезпечення вітчизняним зерном і м'ясом склало в 1998 році 73%. Естонська молочна промисловість здійснила великі інвестиції з метою ee відповідності нормам ЄС за технологіями і гігієною. У 1998 році найбільше естонське підприємство молочної промисловості АТ "Пилва Пийм" було визнано відповідним нормам ЄС і його продукція одержала право експортуватися в ЄС.
У 1998 році було зроблено інвестицій на суму 375 млн. крон. Хоча обсяг інвестицій виріс, стосовно ВВП, він усе-таки був у 2,5 рази нижче, ніж у середньому по державі й у 3-3,5 рази менше, ніж у ЄС.
Сільськогосподарським підприємствам було видано пільгових кредитів на суму 166 млн. крон і дотацій на інвестиції на суму 72 млн. крон. Приступило до роботи Цільова Установа по гарантіях на сільськогосподарські кредити з початковим капіталом у 60 млн. крон. Продовжилася законодавча діяльність з питань безпеки продуктів харчування і робота з приведення до відповідності з нормами Євросоюзу інституцій і технічних засобів. Був поліпшений контроль на границі з питань безпеки і якості продуктів харчування, реконструйовані лабораторії і почата виконання програми відстеження якості продуктів харчування.
Транспорт
Зручне географічне положення робить Естонію найважливішими торговими воротами між заходом і сходом, північчю і півднем. Транспортний сектор грає дуже істотну роль в економіці Естонії. На його частку в 1995 році приходилося близько 9% ВВП, у 1996 році - 9,5%, у 1997 - 10,4% і в першій половині 1998 року - 11,9%. Нетто-оборот реалізації вантажних перевезень, складського господарства і зв'язку склав у 1997 році 18,7 млрд. крон. Істотно зросли обсяги міжнародних товарних і пасажирських перевезень. Обсяг транзитних вантажних перевезень зріс майже наполовину, а позитивне сальдо експорту-імпорту транспортних послуг зросло в 2,6 рази. Тенденція росту спостерігається і у внутрішньодержавних товарних перевезеннях і у використанні суспільного транспорту, хоча частка останнього в загальному обсязі пасажирських перевезень постійно зменшується. Зросли виділювані з держбюджету засобу на підтримку інфраструктури, у т.ч. на інвестиції в розвиток залізних і шосейних доріг у міжнародних транспортних коридорах.
На початок другої половини 1998 року в Комерційний регістр було внесено порядку 1600 транспортних підприємств і підприємств складського господарства з загальним числом працівників 37,8 тисяч чоловік. У сфері зв'язку зареєстровано 70 підприємств із загальним числом працівників 7,8 тисяч чоловік. Крім того, у дорожнім господарстві й в інших, сполучених із транспортом сферах, діє близько 1200 підприємств із більш, ніж 15 тисячами працівників. Таким чином, можна говорити про зайнятість населення порядку 70 тисяч чоловік (Регістр підприємств).
На жаль, швидкий ріст кількості автомашин і інтенсифікація руху і процесів транспортування загострив проблеми пропускної здатності доріг, дорожньої безпеки і збереження навколишнього середовища. Поряд із всіма іншими програмними мірами, основною задачею залишається забезпечення системної державної підтримки розвитку суспільного транспорту.
Використана література:
1. Словник-довідник "Країни світу". - К., 1999.
2. Соціально-економічна географія світу. - К., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...