WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Російська Федерація - Реферат

Російська Федерація - Реферат


Реферат на тему:
"Російська Федерація"
(економіко-географічний огляд країни)
Офіційна назва - Російська Федерація.
Росія - країна у східній Європі і північній Азії. Її сусідами є КНДР, КНР, Монголія, Казахстан, Азербайджан, Грузія, Україна, Білорусь, Литва, Польща, Латвія, Естонія, Фінляндія та Норвегія. РФ має найдовший кордон у світі.
Площа - 17,075 млн. кв. км.
Населення - 150,5 млн. осіб (1998р.).
Росія - багатонаціональна держава. У 1989 році найбільшими за чисельністю етнічними групами були: росіяни - 119,9 млн. осіб; татари - 5,5 млн.; українці - 4,4 млн.; чуваші - 1,8 млн.; башкири - 1,4 млн.; білоруси - 1,2 млн.; мордвини - 1,1 млн.; чеченці - 900 тис.; німці - 840 тис.; удмурти - 715 тис.; марійці - 640 тис.; казахи - 640 тис.; аварці - 544 тис.; євреї - 537 тис.; вірмени - 532 тис.; комі - 530 тис.; буряти - 417 тис.; осетини - 402 тис.; кабардинці - 386 тис.; якути - 380 тис. осіб.
Народи Росії розмовляють більше ніж 100 мовами і діалектами, що належать до індоєвропейської, алтайської та уральської мовних сімей, кавказької і палеоазіатської мовних груп. Серед найпоширеніших мов виділяються російська, українська, білоруська і німецька (індоєвропейська сім'я), татарська і чувашська (алтайська), удмуртська і марійська (уральська сім'я), чеченська (кавказька група).
Розселення
Більшість населення Росії зосереджена у головній смузі розселення - трикутнику, вершинами якого є Санкт-Петербург на півночі, Новоросійськ на півдні і Красноярськ на сході. На півночі від цього трикутника сприятливих кліматичних умов розташовується зона тайги і багаторічної мерзлоти; на південний схід від неї простягаються напівпустелі і пустелі.
У Сибіру, площа якого становить майже 3/4 території Росії, проживає менше чверті населення. Західна і центральна частина Європейської Росії найбільш щільно заселені та урбанізовані. У цьому районі розташовані найбільші міста Росії і традиційні центри культури та промисловості. На Уралі населення сконцентроване, переважно, між містами Нижній Тагіл і Магнітогорськ. У Сибіру населення зосереджене вздовж траси Транссибірської залізниці, на якій розташовані великі міста - Новосибірськ, Омськ і Красноярськ.
У 1989 році 74% населення було міським і 26% - сільським. Це співвідношення продовжує збільшуватися на користь міського.
Релігія
Основною релігією в Росії є православне християнство (90% віруючих, близько 20 млн. осіб, станом на 1995 рік). Більшість неслов'янських народів Поволжя і Північного Кавказу сповідують іслам. У вересні 1990 року був ухвалений закон, який гарантує невтручання держави в діяльність релігійних організацій. Релігійні спільноти мають право володіти власністю і самостійно керувати своїми справами. Це передбачає, зокрема, створення установ релігійної освіти, кількість яких помітно збільшилася після 1990 року.
Етнічний склад
Автономні республіки Росії мають велику частку росіян у своєму населенні - від 88% в Карелії до 9% у Дагестані. Етнічні росіяни становлять більшість населення в автономних республіках Хакасія, Карелія, Бурятія, Адигея, Мордовія, Гірський Алтай, Удмуртія, Якутія і Комі, а також утворюють першу за чисельністю населення групу в Башкирії, Карачаєво-Черкесії, Марі Ел і в більшості національних округів.
У країнах, які раніше входили до складу Радянського Союзу, проживає понад 25 млн. росіян (у той же час майже 35 млн. неросійських жителів колишнього СРСР перебувають за межами своєї етнічної батьківщини). Найбільше росіян - на Україні (11,3 млн. осіб, або 22% її населення), в Казахстані (6,2 млн., або 38%), Узбекистані (1,6 млн., або 8%) і Білорусі (1,3 млн., або 13%). Меншу, але все ж значну частку населення, росіяни становлять у Молдові, Киргизстані, Таджикистані, Туркменістані і в Азербайджані. У прибалтійських країнах - Естонії, Латвії і Литві - росіян налічується 1,4 млн. осіб; при цьому вони становлять більше ніж третину населення Латвії та Естонії.
Демографічна ситуація
У нинішній час у демографічній сфері Російської Федерації існує ряд негативних тенденцій. З 1992 року відбувається депопуляція населення, що обумовлена низькою народжуваністю з одного боку і високим рівнем смертності населення. Середня тривалість життя населення країни на кінець 2000 року становить 65,9 років. Різниця в очікуваній тривалості життя чоловіків і жінок становить 12 років.
Українці в Росії
Нині в Росії мешкає близько 4 млн. 300 тис. українців.
Найбільші за чисельністю українців регіони Росії:
Москва і Московська область - 338 тис. осіб (2,8% населення);
Тюменська область - 260,2 тис. (8,4%). Тільки в Новому Уренгої та його околицях мешкає понад 100 тисяч українців;
Курська область - 227,2 тис. осіб (1,7%);
Ростовська область - 178,8 тис.(4,2%);
Воронезька область - 122,6 тис. осіб(5,0%);
Більше ніж по 100 тис. українців мешкає в Комі, Мурманській, Омській, Оренбурзькій, Саратовській та Челябінській областях. А кількість етнічних українців у Магаданській області становить 15,4% всього населення, хоча чисельно їх тут близько 86 тис. осіб.
Згідно з офіційними даними, на 1992 рік загальна чисельність українців, які проживали у Росії, становила 4 362 872 особи, тобто 3% від всього населення РФ.
До складу Російської Федерації входить 89 рівноправних суб'єктів, у тому числі: 21 автономна республіка (Адигея, Алтай, Башкирія, Бурятія, Дагестан, Інгушетія, Кабардино-Балкарія, Калмикія, Карачаєво-Черкесія, Карелія, Комі, Марійська, Мордовія, Північна Осетія, Татарія, Тува, Удмуртія, Хакасія, Чечня, Чувашия, Якутія), 49 областей, 6 країв, 10 автономних округів (Агінський Бурятський, Комі-Перм'яцький, Корякський, Ненецький, Таймирський (Долгано-Ненецький), Усть-Ординський Бурятський, Ханти-Мансійський, Чукотський, Евенкійський, Ямало-Ненецький), одна автономна область (Єврейська), два міста федерального значення - Москва і Санкт-Петербург.
Столиця - Москва (8,434 млн. жителів).
Найбільші міста -

 
 

Цікаве

Загрузка...