WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Польща - Реферат

Польща - Реферат


З географії
на тему:
" Польща "
?
План
1. Економіко-географічне положення Польщі.
2. Природно-ресурсний потенціал країни.
3. Населення Польщі.
4. Характеристика промисловості.
5. Сільське господарство.
6. Транспортна система країни.
7. Міжнародні зв'язки Польщі з іншими країнами.
1. Польща - європейська країна, яка знаходиться на північному сході Середньої Європи. Офіційна назва - республіка Польща. Столиця країни - Варшава. Площа - 312,79 тис. км. Протяжність території з заходу на схід 689 км, з півночі на південь-649 км. Це близько половини території України. Польща знаходиться у ІІ годинному поясі. Різниця з Україною-1година. Протяжність кордонів Польщі становить 3582км. На півночі країна має широкий вихід до Балтійського моря-528 км ( 15 загальної довжини кордонів).Країна межує з Литвою, Білоруссю, Україною, на півдні з Словаччиною, Чехією, на заході-з Німеччиною, на північному сході-з Ро-сією (Калінінградська область). Польща є членом ООН, Ради Європи, НАТО (з 1999 р.). У Польщі є шанс в майбутньому стати членом ЄС. Першою визнала незалежність України (2 грудня 1991р.).
2. Польща-рівнинно-низовинна країна. Її територія нахилена з півдня на північ. Середня висота над рівнем моря-173 м. 97 території-рівнин, яку ще називають Польською або Середньоєвропейською рівниною.91 - території з висотою не більше 300 м, і тільки 6 від 300 до 500 м. Це такі височини як Поморське поозер'я (північний захід),Мазурське поозер'я (північний схід), Свєнтокшинські гори, Люблінська височина та Розточчя (південний схід). Гірські території займають близько 3 площі країни. Вони розташовані на півдні і південному заході. Це Карпати і Судети. Найвища точка-гора Риси (2499 м), знаходиться в Татрах. В Судетах найвищою точкою є гора Снєжка (1602 м). Морські береги розчленовані слабо. Є дві великі бухти - Гданська і Поморська. Найбільшою річкою є річка Вісла (1047 км),також Одра (742 км),і Варта (808 км).На території Польщі знаходиться близько 9300 озер з площею поверхні більше 1 га. Вони займають близько 1 площі країни. Клімат Польщі є перехідним кліматом помірного поясу. Для нього характерні часті зміни погоди, коливання тривалості змін пір року. У центрі клімат помітний, дуже мало опадів; на півночі-значно впливає море, багато опадів, коротке літо і довга зима; на сході-мала кількість опадів, переважає континентальний вплив; на заході-дога весна, літо, велика кількість опадів. У Європі Польща належить до країн з великим природно-ресурсним потенціалом. Виділяються земельні, лісові ресурси і мінеральні корисні копалини. Серед земельних ресурсів основними є грунтові. У Польщі переважають підзолисті й бурі лісові грунти (82%), степові чорноземи -лише 1%, гірші-32%.Лісистість Польщі становить 28%. За ІІ половину ХХ ст. вона значно зросла (у 1946р. був 21%). Переважають бори, хвойні ліси, або мішані, де більше хвойних дерев(78%).Високоякісних листяних лісів-10%, вільхових-12%.
Польща багата на енергетичну сировину. Проте це стосується лише вугілля. Запаси його в Польщі становлять 65 млрд. тон. Це переважно кам'яне вугілля, запаси бурого менші-14 млрд. тон. Запаси нафти-10 млн. тон, газу-150 млрд. м. У Польщі є також залежі сірки та мідні руди. 3.Населення Польщі на даний момент становить 38,7 млн. чол. Це 29 місце у світі і 8 у Європі. За ІІ половину ХХ ст. кількість населення зросло з 25 млн. чол. до теперішньої кількості. Відновлення структури населення характеризується природним приростом. Найбільшим він був у післявоєнні роки, а у 1955 р.був рекордним-19,5 . Унаступні роки приріст помітно знижувався. Найбільші міграції населення спостерігалися у ІІ половині 40-их років. Тоді з Польщі виселяли всіх громадян непольської національності. Це сприяло перетворенню Польщі на суто польську країну. За останні 3 десятиліття еміграція з Польщі підвищилася. Вікова структура населення характеризується високою питомою вагою осіб у працездатному віці-67%. Частка працездатного насе-лення-21%, післяпрацездатного-12%.Середня тривалість життя чоловіків -69 років, жінок-77 років (в Україні 62 і 73 відповідно). Частка чоловіків у Польщі становить 48,7%, жінок-51,3%.Рівень освіченості населення Польщі дуже високий - 99%. Зайнятість у сільському господарстві постійно зменшується, а збільшується частка зайнятих у торгівлі, у сфері послуг. У промисловості і транспорті частка зайнятих не змінюється. Рівень безробіття невисокий-11,5%. Найбільша кількість населення зосереджене на півдні і в центрі країни. Найменша на північному сході. У селах проживає близько 38% населення країни. 97% населення Польщі-поляки. Найчисленнішою етнічною групою є німці.
4. На промисловість припадає близько 35% ВНП. Технологічний рівень її у Польщі невисокий. Дуже стрімко розвивається приватна власність. Найбільшу частку промисловості займають легка і харчова промисловість (29%).Незначна частка припадає на металургію (5%) і деревообробну промисловість (6%). У Польщі є 22 промислових райони. У паливно-енергетичному комплексі переважає виробництво кам'яного вугілля. По цьому Польща займає 8 місце у світі. Видобуток нафти незначний. Виробництво електроенергії базується на вугіллі (58%), у тому числі на бурому (39%). Видобуток металів у Польщі розвинутий слабо. Серед кольорової металургії слід виділити мідну промисловість. У 1997 р. було видобуто 441 тис. тон. міді. Машинобудівний комплекс також знаходиться не на високому рівні. Ця галузь промисловості найбільше розвинена у Сілезькому воєводстві. Хімічна промисловість належить до галузей, які розвиваються. Неорганічнаіндустрія базується на багатих покладах кам'яної солі і сірки. Промисловість органічного синтезу розвивається слабше. В основному це етилен, пропілен, бутанол і метанол. У будівничій промисловості основними є цементна і скляна галузі. Скляна найбільш розвинена в Судетьському окрузі. Найважливішою галуззю легкої промисловості є текстильна (обробка бавовни, шовку, льону). В останні роки розвивається харчова промисловість, важливою галуззю якої є цукрова промисловість.
5.Сільське господарство займає 4 місце після промисловості, торгівлі і будівництва. Воно досягло задовільного рівня у Польщі, тут все більшими темпами розвивається приватна власність. У центральній частині Польщі найбільше садять картоплю, на півдні-пшеницю, жито-в центрі і на сході країни, а овес переважає у східній частині. Цукрові буряки садять поблиизу заводів по їх обробці. Вирощують як овощі так і фрукти. Тваринництво розвинуте на посередньому рівні. У 1997 році частка тваринництва в сільському господарстві взагалі становила41%. Найбільш розвинутим є свинарство.
6.У транспортній системі найбільш розвинутим є автомобільний, друге місце посідає залізничний. Трубопровідний транспорт поділяється на газо- і нафтопровідний, завдяки якому Польща транспортує до себе і зі своєї країни ці паливні ресурси. Найбільші річкові перевезення здійснюються по Одрі і Віслі, так як ці ріки є найбільш повноводними. Морськимтранспортом переважно здійснюються міжнародні вантажні перевезення. Що ж до повітряного, то він використовується переважно так само як і морський.
7.За останні роки Польща сильно розвинула свої зовнішньо-економічні зв'язки.24,4 млрд. $ щорічно виділяються на експорт товарів. Провідне місце займає кольорова металургія (15%, в основному мідь), електротехніка і електронне обладнання (13%), текстиль (12%), транспортні засоби (11%) та кам'яне вугілля (8%).Традиційним продуктом експорту є і сірка, м'ясо, овочі. Польща є однією з залежних від Росії країн в плані поставок нафти, газу, кольорових металів.

 
 

Цікаве

Загрузка...