WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Швейцарія (економіко-географічна х-ка) - Реферат

Швейцарія (економіко-географічна х-ка) - Реферат

галузі промисловості: металообробка і машинобудування, зокрема, прецизійне верстатобудування, виробництво транспортних засобів і текстильного устаткування, електромашинобудування, а також хімічна, біохімічна, фармацевтична (15% експорту медикаментів у світі), текстильна, годинникова (50% світового експорту) та харчова промисловість. Виробляється алюміній, цемент, електроенергія, барвники, чавун, сталь, кокс..
Сільське господарство
Близько 12% площі Швейцарії використовується під ріллю і ще 28% для екстенсивного розведення великої рогатої худоби та виробництва молочних продуктів. Приблизно третина території країни зайнята непродуктивними землями (принаймні непридатними для землеробства), особливо в кантонах Урі, Вале і Граубюнден, і чверть - вкрита лісами. Не дивно, що 40% продовольчих товарів доводиться імпортувати. У той же час Швейцарія забезпечує себе пшеницею, а м'ясо-молочна продукція виробляється в надлишку. Основні землеробські кантони - Берн, Во, Цюріх, Фрібург та Аргау. Головними сільськогосподарськими культурами є пшениця, картопля і цукровий буряк.
Банки і банківська діяльність
Вислів "надійно, мов у швейцарському банку" існує не випадково. Швейцарські банки мають репутацію найсолідніших у світі. Загальна кількість банків у країні - понад 400.
Є дві взаємопов'язані банківські системи: державна система, яка включає Швейцарський національний банк і банки кантонів, і система приватних банків. Швейцарський національний банк, який почав свою діяльність в 1907 році, є єдиною фінансовою установою, яка випускає національну валюту. Швейцарський франк - одна з найстабільніших у світі валют. Національний банк контролюється федеральною владою і має великий вплив на економічну політику Конфедерації.
Система приватних банків Швейцарії у 1990-х роках складалася з кількох великих комерційних банків, які входили до "великої четвірки": "Швайцерішер банкферайн" (ШБФ), "Швайцеріше банкгезельшафт" (ШБГ), "Швайцеріше кредитанштальт" і "Швайцеріше фольскбанк". У 1997 році "велика четвірка" перетворилася на "велику трійку", після об'єднання ШБГ с ШБФ. Діють також 28 кантональних банків, сотні регіональних і ощадних банків, фінансових компаній та інших банків, 20 з яких належать іноземцям.
Вкладників завжди приваблювали швейцарські банки: згідно з швейцарським банківським законом 1934 року, банкам забороняється надання інформації про своїх клієнтів без їхньої згоди. Під тиском урядів інших держав були прийняті постанови, якими дозволяється розкриття таємниці вкладів, особливо коли вкладники перебувають під слідством у зв'язку з валютними злочинами, такими, як підробка грошових знаків і торгівля конфіденційною інформацією. Після тривалих дебатів уряд Швейцарії наприкінці 1990-х років дозволив також розкривати таємницю вкладів у зв'язку з розшуком коштів, які належали жертвам нацистського геноциду.
Швейцарія - один з провідних фінансових центрів Європи. Адже близько третини всіх світових приватних капіталів, які знаходяться поза межами країн, проходять через швейцарські банки. За міжнародною класифікацією республіка належить до фінансових центрів, які мають досконалу систему регулювання та контролю фінансового ринку. В управлінні швейцарських банків знаходиться третина всіх світових активів (гроші та цінні папери - близько 4 трлн. доларів США). Крім того, тут розміщені штаб-квартири більшості провідних енергетичних та інвестиційних компаній, щорічно укладається понад 70% всіх контрактів в енергетичній галузі. До Берна прислухаються в таких міжнародних банківських установах, як Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку.
Зовнішня торгівля
Зовнішньоторговельний оборот товарів та послуг за 2001 рік становив майже 210 млрд. доларів США. Торговельний і платіжний баланси позитивні, зовнішня заборгованість відсутня, частка країни у світовому зовнішньоекономічному обороті - 2%.
Діаграма торгових партнерів Швейцарії
Високорозвинута зовнішня торгівля Швейцарії базується на експорті промислової продукції, наприклад, машин, годинників, медикаментів, електронного устаткування, хімічних товарів та одягу. Продукти сільського і лісового господарства також мають чималу частку в експорті країни.
Важливою статтею імпорту Швейцарії є сировина, яку небагата на природні ресурси Швейцарія використовує для виробництва високоякісних товарів. Також імпортуються машини й устаткування, хімічні товари, транспортні засоби, прилади, дорогоцінні камені і метали та вироби з них, сільськогосподарські товари, метали, папір та вироби з нього, шкіра, каучук, пластмаси.
Понад дві третини експорту та чотири п'ятих імпорту Швейцарії припадають саме на ЄС. Основні зовнішньоторговельні партнери Швейцарії - ФРН, США, Італія, Франція та Великобританія.
Зовнішня торгівля товарами України з Швейцарією (млн. доларів США)
1996 1999 2000 2001
Експорт 85,3 48,3 148,8 120,9
Імпорт 101,3 91,6 216,4 149,5
(За даними Державного комітету статистики України)
Експорт-імпорт давальницької сировини (тис. доларів США)
1996 2000 2001
Експорт 3 500,5 2 950,7 3 688,5
Імпорт 4 661,8 23 937,9 22 126,7
(За даними Державного комітету статистики України)
Основними складовими українського експорту в Швейцарію є сировина, металургійна та сільськогосподарська продукція, нафтопродукти, добрива.
В імпорті України переважають засоби захисту рослин, лікарські препарати, устаткування, прилади, верстати.
Зовнішня торгівля послугами України з Швейцарією (млн. доларів США)
1996 1999 2000 2001
Експорт 51,3 55,8 47,8 51,0
Імпорт 15,3 28,3 32,2 20,8
(За даними Державного комітету статистики України)
Швейцарія є одним знайбільших споживачів українських послуг у 2001 році (після Росії, Великобританії, США, Німеччини, Кіпру), причому експорт послуг з України в Швейцарію у 2001 році збільшився на 6,9%. Імпорт послуг із Швейцарії зменшився у 2001 році на 37,3%.
Економіки обох країн значною мірою доповнюють одна одну. З одного боку, в Україні є сировина, напівфабрикати та компоненти, необхідні для виробництва кінцевої високотехнологічної продукції у Швейцарії. З другого боку - на відміну від країн ЄС, Швейцарія не має обмежень щодо ввезення української продукції, в першу чергу сталеливарної, хімічної, машинобудівної, деревообробної, подальша переробка якої на швейцарських підприємствах може підвищити конкурентоспроможність кінцевого високотехнологічного продукту. Завдяки розвитку промислової кооперації Швейцарія може отримати додаткові можливості для збільшення обсягів експорту в країни ЄС та ЄАВТ, а Україна - реальну підтримку промисловості та її включення до європейських промислово-технологічних програм.
Прямі іноземні інвестиції
Стабільність швейцарського франка, нейтралітет і стабільна політична ситуація країни, зручне розташування в самому серці Європи у поєднанні з невисокими податками - все це робить Швейцарію надзвичайно привабливим місцем для інвестицій. На початку 2001 року обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку країни становив 76 млрд. доларів США.
Прямі інвестиції за кордон
За обсягами інвестицій за кордон Швейцарія посідає сьоме місце у світі (180 млрд. доларів США).
Обсяги прямих інвестицій Швейцарії в економіку України зростають. Якщо на початку 1996 року швейцарці інвестували в Україну 38,4 млн. доларів США, то на 1.01.2001 року їхні капіталовкладення становили вже 163,3 млн. доларів США. Лише протягом 2001 року обсяг швейцарських інвестицій збільшився майже на 20%. Швейцарія входить до десятки найбільших країн-інвесторів в Україні, а за обсягом інвестицій до нашої банківської системи Швейцарія посідає 5-те місце серед іноземних інвесторів.
Найбільші компанії
Десять найбільших компаній Швейцарії входять до числа 500 провідних компаній світу. В їх числі: Novartis AG (з капіталізацією 155 млрд. шв. фр.), Nestle AG (141 млрд. шв. фр.), F. Hoffmann - La Roche AG (112 млрд. шв. фр.), Swisscom (35,2 млрд. шв. фр.), АВВ АG (21,4 млрд. шв. фр.).
В Україні представлена відома швейцарська фірма за міжнародної участі "АВВ". Діють також "Нестле", фармацевтичні фірми.

 
 

Цікаве

Загрузка...