WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Узбекистан (економіко-географічна х-ка) - Реферат

Узбекистан (економіко-географічна х-ка) - Реферат

Туркменістан, ставши в СНД другим найбільшим виробником газу після Російської Федерації і третім за виробництвом нафти ігазоконденсату - після Росії і Казахстану.
За радянських часів Узбекистан вивозив газ в інші регіони колишнього Союзу по трубопроводах "Бухара - Урал" і "Бухара - Москва". Після здобуття незалежності узбецький газ в основному споживається всередині республіки та експортується в Таджикистан, Киргизстан і Південний Казахстан.
Якщо в 1990 році забезпеченість власною нафтою в Узбекистані становила лише 28% (тобто 72% споживаної нафти республіка змушена була імпортувати), то вже з 1995 року не тільки практично припинений імпорт нафти, але й збільшений продуктів її переробки в 3,3 раза. Щорічне виробництво нафти становить близько 8 млн. тонн.
Розширення виробництва нафти й газу на перших етапах реформ відбувалося переважно за рахунок внутрішніх інвестицій. У міру поглиблення реформ ця сфера стала все більше й більше привертати увагу іноземних інвесторів.
У цей час залучення прямих іноземних інвестицій у пошукові і розвідувальні роботи нафти й газу є найважливішим пріоритетом у розвитку нафтогазової галузі Узбекистану.
Газотранспортна система Узбекистану включає 9 магістральних газопроводів загальною довжиною 12 тис. км з виходом у систему газопроводів країн СНД.
Металургія Узбекистану представлена такими найбільшими в Центральній Азії заводами з виробництва чорного і кольорового металу, як Узбецький металургійний комбінат, Алмаликський гірничо-металургійний комбінат, Навоїйський гірничо-металургійний комбінат, Узбецький комбінат тугоплавких і жаростійких металів.
У перші роки незалежності знизилися обсяги виробництва в кольоровій металургії, однак з 1995 року спостерігається їх стабільне зростання. Крім того, експорт кольорових металів за роки незалежності зріс більше ніж в 2,3 раза.
Узбекистан виробляє приблизно 70 тонн золота і має четвертий у світі золотий запас. Для розвитку золотовидобувної промисловості активно залучаються зарубіжні інвестиції.
Машинобудування. Нині вже близько 90% машинобудівних підприємств належать до недержавних.
За роки незалежності в розвиток машинобудівного комплексу вкладені значні інвестиції, що спрямовуються як на реконструкцію, так і на нове будівництво. Їх частка в загальному обсязі інвестицій у промисловість становить близько 10%.
У 2000 році обсяг продукції машинобудування перевищив рівень 1991 року більше ніж на 30%.
У зв'язку з реструктуризацією агропромислового комплексу у принципово новому напрямку розвивається сільськогосподарське машинобудування. Тільки дві країни в світі - США та Узбекистан - мають підприємства, що виробляють повний набір польової сільськогосподарської і бавовноочисної техніки. Крім того, Узбекистан - єдина в Центральній Азії держава, що випускає техніку для шовківництва і шовкопрядіння, а також провідний у регіоні виробник моторів, тракторних причепів, ліфтів, гідронасосів та інших виробів.
В електротехніці і приладобудуванні на базі залучених інвестицій освоюються виробництва, що випускають лічильники води, газу, електроенергії, апарати зв'язку, телеапаратуру, спліт-трансформатори тощо.
Авіаційна промисловість представлена Ташкентським авіабудівним заводом, що виробляє вантажні і пасажирські літаки марки "Іл"; авіаремонтним заводом, що займається капітальним і поточним ремонтом літаків.
Таку нову галузь для економіки Узбекистану, як автомобілебудування, дозволила створити активна інвестиційна політика держави. У 1996 році створено узбецько-корейське підприємство УзДЕУавто (м. Асака), що випускає легкові автомобілі трьох модифікацій: "Нексія", "Тіко" і "Дамас". Частка легкових автомобілів в обсязі експорту машинобудівного комплексу становить вже понад 50%, розширюється і торгова мережа УзДЕУавто за кордоном. Після освоєння виробництва нової моделі легкового автомобіля "Матіз" у найближчих планах підприємства - вихід на ринки Китаю, Близького Сходу та Африки. У 1999 році спільно з групою "КОЧ-Холдинг" (Туреччина) введено в дію завод з виробництва міських автобусів і вантажівок у Самарканді.
Хімічна промисловість представлена підприємствами, що виробляють мінеральні добрива, хімічні засоби захисту рослин, синтетичні волокна і нитки, синтетичні миючі засоби, лакофарбну продукцію, пластмаси і синтетичні смоли, труби і деталі трубопроводів, товари побутової хімії, парфумерно-косметичну продукцію тощо. Освоюється виробництво технічного скловолокна, склопластику.
На підприємствах мікробіологічної промисловості випускаються білок кормовий, ксиліт, різні спирти, включаючи харчовий етиловий.
Здійснення структурних перетворень у хімічному комплексі забезпечується шляхом підтримки пріоритетних програм і проектів, орієнтованих на розширення експорту і локалізацію виробництва.
Легка промисловість. На частку легкої промисловості країни припадає більше ніж третина загальної кількості промислових підприємств республіки, значна частина зовнішньоторговельного обороту, фінансових і валютних надходжень. Підприємства легкої промисловості виробляють понад 20% обсягу промислової продукції республіки. Якщо в 1995 році обсяг іноземних інвестицій у легку промисловість становив лише 37,75 млн. доларів США, то у 2001 році їх рівень сягнув 554,8 млн. доларів США.
Республіка має величезний сировинний потенціал для розвитку легкої промисловості. Однак до 1991 року в Узбекистані було збудовано лише чотири великих текстильних комбінати - Ташкентський, Бухарський, Андижанський і Ферганський. У той же час тільки за останні п'ять років було введено в експлуатацію 10 великих підприємств, у числі яких СП "Кабул-Узбек До", СП "Касансай Текмен", СП "Папфен", "Аснам Текстиль", "Каракультекс". Крім того, було здійснене технічне переоснащення АТ "Намангантекстиль", текстильних комплексів "Каштекс", "Гурлен", "Антекс". Питома вага експорту підприємств, збудованих за роки незалежності, в 2000 році сягнула 87,1% від загального обсягу експорту підприємств легкої промисловості, а обсяг виробництва галузі в 2000 році перевищив рівень 1991 року більше ніж в 1,6 раза.
Країна має добре оснащені великі, середні і дрібні підприємства з випуску тютюнових, вино-горілчаних, лікеро-коньячних виробів, консервів, олії, тваринних жирів, маргаринової, м'ясомолочної, кондитерської, хлібобулочної продукції, макаронних виробів, свіжих і сушених фруктів, овочів, баштанної продукції. Виробляється велика номенклатура соків, прохолодних напоїв і мінеральних вод.
Сільське господарство є однією з найважливіших галузей економіки республіки. Частка сільського господарства у ВВП становить понад 30%, у ньому зайнято 40% населення. Продукція аграрного сектора забезпечує виробництво майже 90% продовольства країни, близько половини підприємств промислового комплексу безпосередньо залежать від

 
 

Цікаве

Загрузка...