WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Корея (економіко-географічна х-ка) - Реферат

Корея (економіко-географічна х-ка) - Реферат

розробляються родовища залізняку, які знаходяться переважно в північно-східних і південно-східних районах. Країна є великим виробником вольфраму. Добувається також мідь, золото і срібло. З інших видів корисних копалин важливі вапняки, графіт, тальк і каолінові глини, що використовуються у виробництві фарфорових виробів.
Обробна промисловість
До розподілу Кореї обробна промисловість на Півдні була обмежена галузями легкої індустрії, які прийшли в занепад після розірвання зв'язків з Північною Кореєю і Японією. Ситуація дещо покращилася в 1949 році, але потім бойові дії під час Корейської війни призвели до повсюдного руйнування промислових потужностей. Пізніше старі підприємства були відновлені, побудовані нові, але домінували як і раніше харчова, бавовняна, каучукова і шкіряна промисловість, які випускали споживчі товари.
До 1960 року зростання індустріального виробництва практично припинилося через скорочення іноземної допомоги, яка значною мірою йшла на імпорт сировини, і через насичення внутрішнього ринку споживчими товарами. Тому уряд вирішив зайнятися пошуком додаткових ринків збуту виробів південнокорейської промисловості, енергійно заохочуючи аналогічну активність вітчизняних підприємців. З початку 1960-х років країна приступила до реалізації стратегії зростання, орієнтованої на експортні галузі. Спочатку головними статтями експорту були тканини, одяг, взуття, перуки, фанера, потім на перший план висунуті енергоустаткування, мікроелектроніка, продукція чорної металургії, автомобілі, судна.
Наприкінці 1960-х - на початку 1970-х років випуск промислових товарів швидко розширився. В країні виникли нові галузі, орієнтовані на експорт напівфабрикатів: виробів із сталі, синтетичних волокон, пластмас. На початку 1970-х років уряд дійшов висновку, що необхідність розширення продукції експортних товарів потребує будівництва великих нафтопереробних і металургійних заводів.
Це рішення збіглося зі стрибком світових цін на рідке паливо і призвело до уповільнення економічного розвитку Південної Кореї у другій половині 1970-х років. Щоб зайняти потужності металургійних підприємств, державі довелося заохочувати створення таких галузей, як суднобудування та автомобілебудування. Підвищена ціна на "проміжну" продукцію несприятливо позначалася на міжнародних позиціях південнокорейських промислових товарів, знижуючи доходи від їх продажу за кордоном.
Рецесія у світовій економіці в кінці десятиріччя посилила труднощі і призвела до спаду в національній промисловості уперше за останні 20 років. Зростання поновилося лише в 1980-х роках, коли знову були збільшені закупівлі промислової продукції на внутрішньому та зовнішньому ринках.
Суднобудування
Як і вся корейська важка промисловість, корейське суднобудування виникло зовсім недавно. Ще три десятиріччя тому країна виготовляла в основному рибальські шаланди, більше половини всього спущеного на воду в Кореї корабельного тоннажу становили судна з дерев'яними корпусами. Нині Республіка Корея є однією з найбільших суднобудівних держав світу.
На початку 1970-х рр. кораблебудування (нарівні з металургією та автомобілебудуванням) було включене в список пріоритетних експортних галузей, якими, на думку уряду, мали насамперед займатися великі концерни - "чеболь". Ті компанії, які погоджувалися взяти участь у розвитку суднобудування, отримували від уряду різноманітні пільги, а головне - допомогу в пошуку замовлень та отриманні кредитів.
У 1973 році почали працювати верфі концерну "Хенде" (з допомогою уряду компанія отримала замовлення на будівництво двох супертанкерів ще в 1970 році - тобто ще до того, як почалося спорудження самої верфі). Услід за цим вступили в дію верфі двох інших найбільших чеболь того часу - "Теу" (з 1978 року) і "Самсона" (з 1979 року).
У 2000 році в Кореї збудовано більше третини всього світового суднового тоннажу - 35,6%. На другому місці знаходилася Японія (25,9%), яка вже два десятиліття зі змінним успіхом веде з Південною Кореєю боротьбу за звання найбільшої суднобудівної держави. Зараз у країні в суднобудуванні як і раніше домінують ті три компанії, з яких і почалася історія галузі - "Хенде", "Теу" і "Самсон", до яких приєднався ще один чеболь - "Ханчжін". Крім них, у Кореї діє декілька верфей середнього масштабу.
Із самого початку корейське суднобудування створювалося як експортна галузь, тому практично всі кораблі будуються для іноземних замовників. Корея має великий торговий флот, але можливості корейських суднобудівних фірм у багато разів перевищують його потреби (в 2001 році, наприклад, для корейських фірм призначалося всього одне судно, вартість якого становила 0,5% вартості всіх замовлень). Найбільшими покупцями були німецькі і грецькі судноплавні компанії. У 2001 році доходи від продажу кораблів становили 6,4% всього південнокорейського експорту. Судна входять до числа п'яти найважливіших експортних корейських продуктів - разом з автомобілями, комп'ютерами, напівпровідниками і продуктами нафтохімії.
Великих пасажирських суден у Кореї не будують. Щоправда, верфі "Самсон" останнім часом намагаються вийти і на цей специфічний ринок, однак поки що спорудження круїзних лайнерів залишається, в основному, монополією фінських, італійських та американських фірм. Військове суднобудування в Кореї існує, але обслуговує воно, переважно, потреби південнокорейського флоту. На корейських заводах будуються фрегати, підводні човни, десантні і вартові судна, які потім надходять на озброєння ВМС країни. Однак частка військових суден у загальній масі замовлень дуже невелика. Основну частину продукції корейських верфей становлять великі вантажнісудна - супертанкери (до 300 тис. тонн), суховантажні судна, контейнеровози, які будуються на замовлення провідних зарубіжних судноплавних компаній.
У 2001 році корейськими верфями збудовано 61 танкер, 53 суховантажних судна, 79 контейнеровозів. Загалом на корейських верфях було збудовано 207 суден. Корейські суднобудівники спеціалізуються на великих кораблях - більшість корейських верфей в принципі не призначена для виробництва кораблів малого й середнього тоннажу. У 2001 році середній тоннаж збудованого в Кореї танкера становив 30 тис. тонн.
Сільське господарство
Рис - головна культура Південної Кореї. Основні райони посівів рису знаходяться біля приморських низовин. Річний збір цієї продовольчої культури майже повністю задовольняє внутрішні потреби країни в ній. Друге місце серед зернових належить ячменю, який вирощується нарівні з пшеницею і соєю на незрошуваних землях у підвищених районах. Скромне місце посідають пшениця і кукурудза.
З середини 1970-х років відбувся швидкий розвиток птахівництва, садівництва та овочівництва. Збільшилися посіви технічних культур: конопель, тютюну та олійних. З плодових виділяються яблука і мандарини, а також груші, персики, японська хурма, апельсини, мандарини, виноград і дині. Велика біла редька і китайська капуста (або качанний салат) - основні компоненти національної страви кимчхи ("корейський маринад"), яку готують цілий рік. Нарівні з картоплею вони становлять основну частину овочевої продукції. Крім того, вирощуються червоний перець, часник і цибуля.
В країні розводять молочну рогату худобу, кіз, свиней, кролів, курей і качок.
Прямі іноземні інвестиції в економіку Республіки Корея (1985-2000 роки, млн. доларів США)
1985 1990 1995 1999 2000
Всього 532 803 1 941 15 541 15 690
з них:
США 108 317 645 3 739 2 915
Японія 364 236 418 1 750 2 448
Нідерланди 1 36 170 3 322 1 768
Німеччина 11 62 45 960 1 599
Франція 5 22 35 760 607
Великобританія 12 45 87 480 84
(за даними Міністерства торгівлі, промисловості та енергетики Республіки Корея)
Зовнішня торгівля
Основні країни-імпортери: США, Японія, Китай, Саудівська Аравія, Австралія.
Основні країни-експортери: США, Японія, Китай, Тайвань, Німеччина.
Зовнішня торгівля товарами України з Кореєю (млн. доларів США)
1996 1999 2000 2001
Експорт 0,7 11,5 7,3 2,7
Імпорт 3,0 6,7 6,2 11,3
(За даними Державного комітету статистики України)
Республіка Корея входить до числа найбільших інвесторів в економіку України.

 
 

Цікаве

Загрузка...