WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаГеографія економічна, Регіональна економіка → Ватікан (економіко-географічна х-ка) - Реферат

Ватікан (економіко-географічна х-ка) - Реферат

конкордат і фінансова угода. У першому документі говорилося, що обидві сторони вирішили досягти остаточної угоди, усунути існуючі протиріччя і раз назавжди владнати "римське питання", що виникло в 1870 р. Згідно з першою статтею політичного договору, Італія визнавала католицьку релігію "єдиною державною релігією". Третя стаття передбачала утворення на території Риму самостійної Держави-міста Ватикан, повна власність, абсолютна і суверенна юрисдикція над яким визнавалася за папським престолом. Інші статті договору стосувалися різноманітних питань адміністративно-технічного порядку щодо держави Ватикан: його кордонів, нерухомості, водопостачання, засобів зв'язку, становища громадян держави, прав посольства папського престолу. Згідно з другою статтею, Італія шанує особу верховного первосвященика "священну і недоторкану".
В свою чергу папський престол, говориться у двадцять четвертій статті, заявляє, що "він бажає залишатися і залишиться осторонь світського суперництва між іншими державами."
Фінансова конвенція, підписана тоді ж, передбачала задоволення фінансових претензій папського престолу. Як компенсацію за втрати, у результаті ліквідації Папської області у 1870 р., Італія зобов'язалася сплатити Ватикану 750 млн. лір і 1 млрд. у цінних паперах. Нарешті, укладений тоді ж конкордат визначав положення і значні привілеї католицької церкви в Італії. Згідно з конкордатом, у всіх школах вводилося навчання релігії, шлюб визнавався тільки церковний, держава надавала церкві ряд привілей, а єпископи зобов'язувалися молитись за короля. Конкордат був спрямований проти принципу світського характеру держави.
Після укладення Латеранських угод Ватикан заборонив усьому духівництву вступати в яку б то не було політичну партію або підтримувати її. Духовенство не могло примкнути до антифашистської боротьби, хоча певна частина його на чолі з колишнім лідером католицької партії Стурцо залишалася ворожою фашизму. З іншого боку, фашизм визнав організацію "Католицька чинність", яка "мала функціонувати поза рамками будь-якої політичної партії під безпосереднім керівництвом вищого католицького духівництва, поширюючи і відстоюючи католицькі принципи..."
Латеранські угоди відкрили апостольській столиці дорогу до інтенсифікації дипломатичної діяльності в масштабах, які не зустрічалися до того в історії католицизму. В період понтифікату Пія XI апостольська столиця підписала понад 45 конкордатів і міжнародних договорів, зокрема з Польщею (10 лютого 1925 р.) і з гітлерівським Рейхом (20 червня 1933 р.). Після створення Держави-міста Ватикан офіційно було затверджено її прапор. Особистий штандарт папи - це червоне шовкове полотнище, в кутку якого вишиті золотом ключі св. Петра в обрамленні зірок.
Латеранські договори стали угодою про тісне співробітництво та союз між церквою і фашистською державою. Через кілька днів після підписання Латеранських пактів Пій XI заявив, що Муссоліні - людина, "послана провидінням".
Зовнішньополітична діяльність
Хоча існують відомості, що Ватикан направляв послів і приймав іноземних представників ще у ІV ст., офіційний обмін дипломатичними представниками почався в ХVІ ст. Зовнішні зв'язки Ватикану здійснюються безпосередньо від обличчя Папи як глави Римсько-католицької церкви.
У 1870 р. число держав, з якими підтримувалися дипломатичні відносини, скоротилося до чотирьох, а потім почало поступово зростати.
У 1998 р. у Ватикані були акредитовані посли 165-ти країн. Станом на червень 2001 р. Ватикан підтримував дипломатичні відносини зі 173-ма із 193-х країн світу. Існує чимало папських представництв і посад за кордоном, включаючи нунціїв, інтернунціїв та апостольських делегатів.
Нині Ватикан бере участь у діяльності провідних міжнародних організацій, має, наприклад, постійних спостерігачів в ООН та ЮНЕСКО.
Географічне розташування
Ватикан знаходиться у західній частині Рима, столиці Італії, на території резиденції глави католицької церкви Папи римського, на пагорбі Монте-Ватикано - звідки й походить назва. Межує з Італією (спільний кордон - 3 км).
Площа території - 0,44 кв. км (найменша держава світу).
Клімат
За кліматичними особливостями Апеннінський півострів, де розташований Ватикан, - типово середземноморський район. На його територію поширюється тепле літо. Зими м'які, з достатньою кількістю погожих сонячних днів, однак зимові заморозки заважають достиганню цитрусових. Контрасти середніх температур найхолоднішого і найтеплішого місяців зменшуються з півночі на південь. Середні температури січня - від 0 С до +12 С, липня - від +20 до +28 С. Опади у вигляді дощу випадають переважно взимку. Річна кількість опадів - 660 мм.
У географічному розміщенні опадів чітко простежується тенденція до їх збільшення з висотою. Зазвичай опади над територією Ватикану утворюються за рахунок змішування повітряних мас з різними температурами і різним вмістом водяної пари під час проходження циклонів. Рідкі опади часто випадають у вигляді коротких руйнівних злив.
Рослинний світ Ватикану відрізняється своїм розмаїттям та окремими екзотичними видами рослин, що ростуть у Ватиканських садах.Ватиканські сади простягаються на захід від Ватиканського палацу і обмежені стінами фортець, що зводилися різними папами починаючи з епох Відродження і Барокко.
Економіка
У Ватикані немає ні інфраструктури, ні видобувної промисловості, ні заводів, ні фабрик. Але ця крихітна держава володіє величезними капіталами. Її річний бюджет становить 209,6 млн. дол. США. Основна стаття видатків - оплата "управлінського апарату" католицької церкви.
Вклади Ватикану в італійські банки оцінюються в близько 32 000 млрд. лір. Святому Престолу належать акції багатьох компаній в електронній, хімічній, текстильній, харчовій галузях промисловості по всьому світу. Майно Ватикану тільки у США оцінюється в 40 млрд. дол. США.
Ватикан - один з найбільших капіталовласників, тісно пов'язаний з італійськими банками "Банк Риму", "Комерційний Банк Італії", Банк "Святого духа" тощо та міжнародними банками (банки Ротшильда, Моргана, "Креді Сюіс" та іншими).
Капітали Ватикану в основному зосереджені в Італії (церква, наприклад, є акціонером італійських авіаліній і "Фіата"). Ватикан має капіталовкладення у великих міжнародних монополіях, а також у США, Швейцарії, Великобританії, Франції, Іспанії, у ряді латиноамериканських країн. Ватикан - великий земельний власник в Італії, Іспанії, ФРН та інших країнах (десятина, що сплачується з орендованих земель, є джерелом величезних прибутків).
У Ватикан стікаються також значні надходження (основна частина - зі США) від віруючих у вигляді так званого податку на церкву (так звані "петрові гроші").
Крім того, прибутки приносять іноземний туризм і продаж поштових марок, листівок і туристичних сувенірів, а також музеї та продаж видань.
Найбільше ж багатство Держави-міста Ватикан - нечувані скарби знаменитих музеїв, де зберігають безцінні світові шедеври живопису і скульптури.
Для координації фінансової діяльності Ватикану створено у 1968 р. спеціальну Префектуру у справах економіки.
Основні галузі промисловості
Друк і виробництво невеликої кількості мозаїки та уніформ для персоналу.
Інфраструктура
Двоколійна залізнична вітка завдовжки 862 м. з'єднує Ватикан з мережею італійських залізниць. У 1932 р. було відкрито оздоблений мармуром вокзал.
Автомобільні дороги представлені проїжджими частинами вулиць.
Аеропортів немає. Діє один вертолітний майданчик.
Портів немає.
Телефонний зв'язок
Місцеві і міжнародні лінії тісно інтегровані з італійською телефонною системою.
Грошова одиниця
З 2002 р., відповідно до угоди з Італією, Ватикан почав використовувати єдину європейську валюту євро. Її курс до італійської ліри є фіксованим і становить 1936,17 ліри за євро.

 
 

Цікаве

Загрузка...