WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІноземна мова - Англійська, Німецька та інші → Відтворення національно-специфічних реалій - Курсова робота

Відтворення національно-специфічних реалій - Курсова робота

Леся Українка зберігає цей повтор за допомогою українських еквівалентів:
Бринітиме кожну хвилину,
Бринітиме кожну мить, [6,213]
Первомайський це місце перекладає так:
Щоб ти його кожну хвилину
Почути, кохана, могла [6,213]
В такому звучанні цей текст дуже наближається до російського перекладу Мея і віддаляється від німецького оригіналу більш, ніж переклад Л. Українки.
Л. Первомайський цілком вірно передає настрій німецької балади, німецькі фразеологічні звороти передані найбільш точними українськими відповідниками.
Добре переклав Л. Первомайський відомий вірш Гейне " На півночі кедр одинокий". Як відомо "переклад цього вірша має свою історію: у Лермонтова "der Fichtenbaum" (іменник чоловічого роду) став сосною (іменник жіночого роду), і зміст вірша змінився; Фет зробив з нього дуба, пересадивши його з холодної північної скелі на "пригорок крутой". В перекладі Первомайського збережено зміст і ритміку поезії Гейне.
У 1843 р. Гейне познайомився в Парижі з Карлом Марксом. Ця дружба мала для Гейне величезне значення. В цей період він пише лише найкращі свої політичні і сатиричні твори, зокрема поему "Німеччина" і вірш "Сілезькі ткачі", який був відгуком на повстання ткачів у 1884 році. У двотомнику цей твір вміщено в перекладі Л. Первомайського, який намагався точно відтворити форму оригіналу. У другій строфі, де ткачі посилають прокляття богу, у Гейне у формі минулого часу стоять три дієслова (Er hat uns ge?fft und gef?ppt und genarrt), в яких повторюється префікс де-. Перекладач зберігає цю особливість, передавши її за допомогою трьох українських дієслів з префіксом об-:
Він нас обійшов, обділив, обдурив. [6,213]
Але в деяких місцях переклад, проте, значно відступає від німецького тексту. Незрозуміло, з яких причин перекладач порушує рефрен Гейне "Wir weben, wir weben", який Л. Українка переклала словами "Ми тчемо, ми тчемо". У Первомайського цей рядок передано так: "Ми тчем, начувайся!" Адже мотив погрози проймає весь вірш Гейне, і рефрен тільки підсилює його.
В циклі "Сучасні вірші" вміщено поезію "Китайський богдихан" у перекладі М.Лукаша. У порівнянні з попереднім перекладом Загула цей переклад значно кращий. М. Лукаш глибоко зрозумів ідейну спрямованість вірша і виступає не тільки як перекладач, але й як дослідник.
Китайський богдихан п'є і скрізь пляшку горілки бачить своє царство просто земним раєм.
Дослівний переклад:
"І вся голота моєї держави
Гуляє в оксамиті і шовках" [6,214]
У різних перекладачів це місце звучало по-різному
У Загула:
А вся голота - босяки -
В шовках та в оксамиті [6,214]
У Лукаша:
Гуляють в царстві моїм старці
Всі в бархаті, в атласі. [6,214]
Останній переклад більш точний. Слово "старці" дає точнішу соціальну характеристику, ніж зневажливе "босяки". М. Лукаш вдало відтворює і характер римування. У Гейне die Mantsehu рифмується з der Kantshu (тобто всі звуки цих слів одинакові, за винятком першого). Лукаш знаходить дуже близькі українські відповідники : буки і дуки.
Серед перекладів Марка Зісмана слід виділити поезію "Доктрина" , в якій Гейне, передчуваючи революційні події, закликає бити в барабани, будити людей зі сну.
Повтор - улюблений прийом поета, особливо в політичних і сатиричних творах. В цьому вірші він створює навіть слухове враження барабанного бою і загострює ідейну спрямованість вірша. Зісман вірно передає цей художній прийом, вдаючись до алітерації. Хоч він і переставляє рядки, але замінює trommeln словами: бий в барабан, бий, щоб людей збудив його звук", "барабанячи".
Дуже спірно переклав Тичина поезію Гейне "Спочатку соловей родився". Перший рядок оригіналу "По ночам був Соловей") пародіює перше речення євангелія ("На початку було Слово"). Далі рядки являють собою ніби конспект "святого письма", який проголошує горобець (звичайний німецький бюргер), викладаючи своїм дітям основи релігії. У перекладі перший рядок видозмінено так: "Спочатку соловей родився". Цей буденний вираз нічого не залишає від цілком прозорого антирелігійного натяку Гейне. Про релігію в перекладі взагалі не сказано ні слова, старий горобець, на думку перекладача, "мудрості дітей навча". Читач після таких перетворень напевно не зрозуміє головної думки великого німецького поета - сатирика: вона зникла разом із зникненням двох невеликих, але дуже істотних деталей.
Дивно, як міг В. Сосюра перекласти перші рядки поезії
Die blue Fruhlingsangen
Schann aus dem gras hervor [6, 214]
Словами:
Весни блакитні очі
Пробились крізь траву. [6,214]
Неуважний переклад образу привів до такого дивного словосполучення, як "очі пробились". Німецьке слово hervorschauen слід було перекласти в цьому контексті "дивляться", "виглядають". Саме так переклав це місце
М. Словінський:
Синії очі весняні
Дивляться тихо з трави. [6,214]
Взагалі переклад Сосюри відзначається деякою неуважністю, завдяки чому стирається ліричне забарвлення поезії Гейне. Автор говорить про ніжні фіалки, які він зриває для своєї коханої:
Милі фіалки
Підете в кипицю ви,- [6,214]
переклав це А. Кримський. В. Сосюра пише: "Які я в лісі рву". Так, через втрату, на перший погляд, неважливої деталі перекладач не зміг повністю розкрити чарівність ліричної поезії Гейне.
А. Малишко переклав великий цикл поезій "Північне море". Зупинимось на поезії "Захід сонця". Перекладач вірно зрозумів задум автора, використавши образ богині Селени (адже в укр.. мові die Lune - місяць - іменник чоловічого роду, дуже з позиції буквалізму Малишко не зміг би передати ідейний зміст вірша). Але в ряді місць є невиправдані відступи від оригіналу. Наприклад, словосполучення gl?ckgeh?rtete Menschen - дослівно: "загартованих щастям людей" - перекладач передає так: "багатих людей"; цим змінює певний відтінок змісту. Адже щастя людей - це зовсім не багатство. Все сильне, горде, щасливе співає на землі гімн сонцю. Ототожнювати сонцепоклонників з багатими людьми немає ніякого смислу.
Але в цілому цей переклад зроблено досить старанно, чого не можна сказати про поезію "Морська тиша". Тихо на морі, яскраво світить сонце, все ніби відпочиває,стомлене спекою.
В цій час: "край стерна улігся боцман на грудях, й хропе тихенько". У Малишка читаємо
Під стерном улігся боцман,
Чуйно спить, на грудях лежа [6,214]
Чуйно спати і хропіти, на наш погляд, не зовсім однакові поняття
Краще зроблені інші переклади А.Малишка "Розбитий корабель" і "Запитання"
З цього невеликого огляду видно, що радянські перекладачі, використовуючи кращі надбання минулого успішно розвивають мистецтво перекладу, якомога наближаючи оригінал до українського читача, але в наступному видані необхідно усунути ряд невиправданих відступів від тексту Гейне.
Поема Гейне "Німеччина" вперше була перекладена українською мовою Іваном Франком ще в 1892 році.
В радянський час її переклав Д.Загул (вона була видана в 1930 р.)
У збірнику "Вибраних творів" подано її в перекладі Л. Первомайського.
Найважливішою рисою цього перекладу є намагання

 
 

Цікаве

Загрузка...