WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Формування особистості молодшого школяра у процесі фізичного виховання - Дипломна робота

Формування особистості молодшого школяра у процесі фізичного виховання - Дипломна робота

Більшість уроків фізичної культури слід проводити на відкритому повітрі(при шкільних майданчиках, стадіоні). Взимку уроки на відкритому повітрі проводять в тиху погоду або при слабкому вітрі за температури не нижче -10 градусів за Цельсієм для учнів 1 – 2 класів та -12 градусів за Цельсієм для учнів 3 – 4 класів(для середньої кліматичної зони). В інших кліматичних зонах питання про можливість проведення занять на повітрі вирішується органами освіти спільно з органами охорони здоров'я. у приміщенні, де проводять заняття, температура повітря має бути не нижчою 14 градусів за Цельсієм.

У приміщенні й у теплу погоду на відкритому повітрі під час занять учні одягнені в спортивну форму(труси, майка, кеди), в прохолодну – в тренувальні костюми, взимку – в лижні костюми. Під час занять необхідно дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог, особливо під час виконання вправ з положення сидячи й лежачи на підлозі та акробатичних вправ.

Проведення уроку на майданчику в холодну погоду вимагає від вчителя ретельної підготовки. Уроки на відкритому повітрі взимку проводять за тими самими методами, що й у приміщенні, але початок уроку має бути насичений динамічними вправами(швидка ходьба, біг, вправи в русі). Заняття мають складатися в основному на вивченому матеріалі, якщо треба, дітям дати пояснення, це слід робити в максимально стислій формі. Під час проведення уроків взимку на відкритому повітрі особливу увагу треба приділяти правильному диханню учнів.

  • Гімнастика до уроків. Її мета – організація учнів на початку навчального дня, запобігання викривленню постави, підвищення працездатності учнів протягом дня, загартування організму. Для дітей, які навчаються в другу зміну, гімнастика до уроків є до того ж і формою активного відпочинку.

Її проводять щодня в школі перед початком уроків. Слід наголосити на тому, що гімнастика до уроків і ранкова гігієнічна гімнастика – це окремі форми роботи з фізичного виховання школярів, вони не можуть замінювати одна одну. У зв'язку з цим серед учнів потрібно вести роз'яснювальну роботу про те, що гімнастика до уроків не повинна замінювати, витісняти ранкову гігієнічну гімнастику, оздоровчо-гігієнічне заняття якої значно більше, ніж гімнастики до уроків.

Гімнастику до уроків у початкових класах проводять учителі-класоводи або спеціально виділені для цього учні-старшокласники, які добре знають вправи, вміють пояснити їх, обізнані з відповідною термінологією та основами методики проведення цих занять.

Якщо гімнастика проводиться не в одному, а в кількох паралельних

класах, то керівники можуть чергуватись. Наприклад, перші два тижні проводить гімнастику один учитель початкових класів, два наступні – інший. Коли паралельних класів два або чотири, для більшої чіткості доцільно скласти графік проведення гімнастики до уроків.

Заняття гімнастикою починають за дзвоником за 20 хв. до початку уроків і закінчують за 5 хв. до початку першого уроку.

У погожі дні гімнастику проводять на свіжому повітрі(на подвір'ї або шкільному спортивному майданчику), а в негоду – в приміщенні(коридорі, залі) з відкритими квартирками. За кожним класом для проведення гімнастики закріплюють певне місце, яке має відповідати санітарно-гігієнічним нормам. [7]

У Стопчатівській ЗОШ 1-3 ступенів перед початком гімнастики учні шикуються на відведеному для кожного класу місці. При шикуванні в колону (по два, по чотири) менші за зростом учні стають у перші ряди, щоб добре бачити вчителя, якому доручено проводити гімнастику.

Учні виходять на гімнастику в звичайній шкільній формі, але хлопчики знімають паски, розстібають комірці сорочок, а дівчатка знімають фартушки і залишають їх у класах.

Комплекс гімнастики до уроків складається з 6 – 8 вправ. На початку її виконується короткочасна ходьба, яка проводиться в бадьорому темпі. В прохолодну погоду на майданчику після ходьби проводиться нетривалий біг на місці, після якого учні знову переходять на ходьбу.

Під час ходьби вчитель стежить за поставою дітей. Після ходьби виконують вправи для м'язів плечового поясу(розвести руки в сторони, підняти їх угору та ін.), які сприяють розширенню грудної клітки та формуванню правильної постави. Наступні вправи добирають для м'язів тулуба(нахили вперед і в сторони, повороти тулуба тощо), які сприяють

формуванню правильної постави та підвищують діяльність внутрішніх органів. Опісля виконують вправи для м'язів ніг(присідання стрибки), що

посилюють діяльність органів кровообігу і дихання.

У комплекс слід добирати такі вправи, які зручно виконувати у звичайному одязі.

Кожну вправу виконують 8 – 10 разів. Кількість повторень залежить від характеру вправ. Складні вправи(нахили вперед, присідання)повторюють 6 – 8 разів, а ті, що потребують меншої затрати зусиль(стрибки), - 10 разів.

Пояснення вправ гімнастики до уроків має бути зрозумілим, чітким і виразним. Показувати вправи треба без надмірних зусиль, правильно і красиво. Користуючись "дзеркальним" принципом, тобто керівник має стояти обличчям до групи, напрям його рухів визначає і напрям рухів учнів. Наприклад, учням пропонують виконати нахили вліво, керівник при цьому виконує нахил вправо.

Кожну вправу комплексу починають з певного вихідного положення. Тому перед початком вправи треба подати команду: "Вихідне положення(наприклад, руки перед грудьми) - прийняти". Коли учні підготувались до виконання вправи, подається наступна команда: "Вправу

починай". Керівник має увесь час стежити за правильним виконанням вправ, своєчасно і вміло давати вказівки.

Дуже важливо при цьому звертати увагу на правильність дихання. У кожній вправі певні рухи сприяють вдиханню і видиханню. Наприклад, випрямлення тіла, розведення і піднімання рук вгору добре поєднуються з видиханням і, навпаки, нахил тулуба вперед, присідання, махи ногою вперед полегшують вдихання.

Необхідно постійно стежити за диханням учнів, пояснювати їм, коли

слід робити вдих, а коли видих. Після кожної вправи роблять невеличку паузу(10 – 15 с.) для відпочинку і регулюють дихання. Цю паузу використовують для пояснення учням наступної вправи.

Комплекс гімнастики до уроків рекомендують змінювати через кожні

два – три тижні; цей період залежить від зацікавленості дітей і ступеня засвоєння вправ даного комплексу. Його складають із вправ, вже вивчених на уроках фізичної культури або аналогічних їм. Коли вчитель бачить, що діти виконують вправи досить вміло або їхній інтерес до якої-небудь із них зменшується, він може замінити її складнішою. Варіювання вправами створює враження кожного комплексу і підвищує інтерес учнів до занять гімнастики.

Гімнастику до уроків мають виконувати всі учні. Якщо учень переніс яке-небудь захворювання(інфекційне, серцеве та ін.), йому можуть бути протипоказані фізичні вправи. В такому разі з лікарем погоджується питання про те, чи може учень виконувати гімнастику до уроків взагалі або в яких випадках слід робити обмеження.

Закінчується виконання гімнастики до уроків спокійною ходьбою(у приміщенні – ходьбою на місці), під час якої слід застосовувати вправи на дихання з рухами рук(наприклад, підняти руки в сторони – вгору і повільно опустити їх). Вправи такого типу допомагають швидко

врівноважити організм після виконання гімнастичних вправ. Тривалість гімнастики до уроків 12 – 15 хв.

Закінчувати гімнастику потрібно за дзвінком, який подається за 5 хв. до початку уроку. Важливо правильно організувати вхід учнів у приміщення школи. При цьому потрібно суворо дотримуватись встановленого порядку входу класів. [45]

Орієнтовний комплекс вправ наведено в додатках.

  • Фізкультурні хвилинки – форма, що сприяє зменшенню втоми і підвищенню розумової працездатності учнів на уроках. Поряд з цим вони сприятливо діють на організм дитини, запобігаючи порушенням постави.

Протягом навчального дня поступово зростає стомлення дітей, зменшується працездатність. У них знижується увага, збільшується кількість

помилок у виконанні завдань і випадків порушень дисципліни (відволікання від навчальної роботи, неспокій, розмови). Тривале сидіння за партою спричинює втому м'язів спини, шиї, ніг, призводить до застійних явищ у нижній частині тіла. Стомившись, учень сутулить спину, лягає грудьми на парту, перекошує тулуб вліво або вправо. Все це негативно впливає на поставу дитини.

Видатний педагог К.Д.Ушинський писав, що основний закон дитячої природи можна висловити так: дитина вимагає діяльності безперестанно і стомлюється внаслідок не діяльності, а її одноманітності та однобічності. Як один із засобів, що сприяє успішності навчання школярів молодшого віку, він рекомендував короткочасні фізичні вправи під час уроку.

Не важко, здається, - писав Ушинський, - примусити дітей в такт встати й сісти, повернутись туди й назад, піднести руки й опустити їх, вийти як слід з-за лав і знову сісти на них струнко, спритно й без галасу і штовхання; але якби вдалося ці прості прийоми запровадити в наших

школах, то це допомогло б зруйнувати ту важку атмосферу присипляння, яка здебільшого панує в них, і сприяло б не тільки збереженню здоров'я дітей, але й відновленню сил і активності їхнього навчання. Дайте дитині трохи порухатись, і вона знову подарує вам десять хвилин уваги, а десять хвилин жвавої уваги, якщо ви зуміли їх використати, дадуть вам в результаті більше, ніж цілий тиждень напівсонних занять.[19]


 
 

Цікаве

Загрузка...