WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Засоби стимулювання роботи антиоксидантної системи в організмі футболістів - Реферат

Засоби стимулювання роботи антиоксидантної системи в організмі футболістів - Реферат

Примітка: * – добова потреба футболістів.

Аналіз даних, наведених у таблицях 1 і 2 дає можливість провести умовний розподіл продуктів харчування, що містять в собі речовини-антиоксиданти, на 5 основних груп. При включенні конкретного харчового продукту до тієї чи іншої групи враховано ряд принципових, з нашої точки зору, моментів: 1) чисельність речовин-антиоксидантів у продукті; 2) антиоксидантний спектр продукту: наявність у ньому різних речовин з антиоксидантними властивостями: вітамінів, вітаміноподібних речовин та мікроелементів; 3) цінність даного продукту в раціоні спортсменів за іншими показниками (енергомісткість, вміст білків та окремих амінокислот, вуглеводів, ліпідів, вітамінів D, K, F, В1, В2, фолієвої, пантотенової, пангамової, оротової кислот тощо), мінеральних речовин (макроелементів: Na, K, Ca, Mg, P, S; мікроелементів: Cr, I, F, Br, Li, Si, Мо тощо). Загальна картина такого класифікаційного розподілу наведена у таблиці 3.

Таблиця 3

Основні групи продуктів харчування з антиоксидантними властивостями

Група

Назва групи

П р о д у к т и х а р ч у в а н н я

І

Продукти з дуже великою

кількістю антиоксидантів

(9 – 10 АО і >)

Печінка, м'ясо, риба, курячі яйця (жовтки), бобо-

ві (квасоля, горох, біб, соя), горіхи (грецькі), мор-

ква, виноград, ізюм.

ІІ

Продукти з великою

кількістю антиоксидантів

(7 – 8 АО)

Молоко, мучні вироби (хліб, булки, печиво, мака-

рони, вермішель тощо), крупи (гречана, вівсяна),

салат, яблука, хурма.

ІІІ

Продукти з достатньою

кількістю антиоксидантів

(5 – 6 АО)

Нирки, молокопродукти (сметана, ряжанка, йогурт,

кефір, сир) капуста (свіжа), буряк, цибуля, гарбу-

зи, баклажани, перець (червоний), петрушка, кріп,

цитрусові (лимони, апельсини, мандарини, грейп-

фрут тощо), сливи, банани, вишні, черешні, смо-

родина (чорна), калина.

ІV

Продукти з помірною

кількістю антиоксидантів

(3 – 4 АО)

Ікра риб, креветки, молюски, дріжджі, гриби, мас-

ло вершкове, картопля, помідори, кабачки, шпінат,

кропива, рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна,

оливкова тощо), груші, ананас, абрикоси, курага,

урюк, персики, оливки, суниці, полуниці, чорниці,

шипшина, обліпиха, малина, клюква, чай зелений,

шоколад.

V

Продукти з малою

кількістю антиоксидантів

(1 – 2 АО)

Краби, мідії, устриці, морська капуста, синьо-зеле-

на водорость спіруліна, тверді сири, зелений горо-

шок, насіння соняшника, капуста (квашена), огір-

ки, дині, часник, редька, кукурудза, хрін (корінь),

щавель, спаржа, гранат, авокадо, ківі, манго, фіні-

ки, мигдаль, смородина (червона), кавун, гороби-

на, агрус, чай чорний, мед (гречаний).

Серед комплексних вітамінних препаратів, які фігурують на сучасному українському спортивно-фармацевтичному ринку, з метою активізації роботи АОС організму доцільно використовувати вітчизняні препарати "Аевіт" (комплекс вітамінів А та Е) з дуже високим вмістом в одній капсулі обох вітамінів (вміст вітаміну А - 100 000 МО, вітаміну Е - 100 мг), а також "Гексавіт" (комплекс вітамінів А, С, РР, В1, В2, В6), в одному драже якого вміст вітаміну А складає 5 000 МО, вітаміну С - 70 мг, вітаміну РР - 15 мг, а вітамінів В1, В2 і В6 - по 2 мг кожного.

Заслуговує на увагу тренерів, лікарів футбольних команд та спортсменів препарат "Аскорутин" (комплекс двох вітамінів С і Р), в одній таблетці якого міститься по 50 мг кожного з цих вітамінів. Зважаючи на те, що вказані вітаміни належать до групи водорозчинних, в організмі людини вони швидко засвоюються і, відповідно, практично відразу ж після їх вживання здатні виявляти свій антиоксидантний ефект.

До вітамінних препаратів з антиоксидантною дією можна також віднести і словенський препарат "Триовіт" - комплекс β-каротину (один з попередників вітаміну А в організмі людини), вітамінів Е і С, в одній капсулі якого міститься 10 мг β-каротину, 40 мг вітаміну Е та 100 мг вітаміну С. Препарат "Триовіт" більш доцільно вважати вітаміно-мінеральним антиоксидантним комплексом, оскільки до його складу, окрім згаданих трьох вітамінів, входить також сильний антиоксидант - мікроелемент селен (50 мкг в одній капсулі). До комплексних вітаміно-мінеральних препаратів, які теж містять в своєму складі цей важливий біоелемент належить "Активал" (Угорщина), "Теравіт" (США) і "Центрум" (США); окрім селену, в складі всіх цих трьох препаратів є й інші мікроелементи-антиоксиданти: залізо, марганець, цинк і мідь, а також вітаміни-антиоксиданти: А, Е, С, Р, РР, Н, В6 та В12. Майже ідентичними за своїм якісним складом є препарати "Супрадін" (Великобританія) та "Дуовіт" (Словенія), хоча суттєвим їх недоліком можна вважати відсутність в них мікроелемента селена. Треба зауважити, що препарати "Активал", "Теравіт", "Центрум", "Супрадін" та "Дуовіт" містять у своєму складі ще й інші вітаміни групи В (В1, В2), пантотенову та фолієву кислоти. Заслуговує уваги тренерів та спортсменів також і вітаміно-мінеральний комплекс "Вітрум-Енерджи" з антиоксидантними та енергетичними компонентами.

Полівітамінний препарат "Квадевіт" (Україна) містить в своєму складі 7 вітамінів-антиоксадантів (А, Е, С, Р, РР, В6 і В12), "Макровіт" (Словенія) і "Прегнавіт" (Німеччина) - по 6 (А, Е, С, РР, В6 і В12), "Піковіт" (Словенія) - 5 (А, С, РР, В6 і В12), а "Комплевіт" (Україна) - 4 (С, РР, В6 і В12). Суттєвим "мінусом" всіх цих п'яти препаратів є відсутність у їх складі мікроелементів-антиоксидантів (частковим винятком можна вважати хіба що "Прегнавіт", що містить в собі фумарат заліза в досить великій кількості - 30 мг).

Особливе місце серед вітаміно-мінеральних препаратів займає антиоксидантний комплекс "Три-ві плюс" (виробництво США), який містить шість виключно речовин-антиоксидантів, а саме: три вітаміни-антиоксиданти (А, Е та С) і три мікроелементи-антиоксиданти (селен, цинк і мідь). В одній таблетці цього вітаміно-мінерального препарату кількість вітаміну А (β-каротину) складає 5 000 МО, вітаміну Е (α-токоферол ацетату) - 30 мг, вітаміну С (L-аскорбінової кислоти) - 60 мг, селену - 40 мкг, цинку - 40 мг і міді - 2 мг. Таке гармонійне поєднання вітамінів та мікроелементів з досить потужними антиоксидантними властивостями кожного компонента робить цей препарат особливо цінним для спортсменів-футболістів.

В раціон футболістів, враховуючи індивідуальні смаки, доцільно в розумних кількостях включати продукти (наприклад, шоколад) та напої (чай, кава), що містять у своєму складі кофеїн. Однак слід пам'ятати, що алкалоїд кофеїн, окрім того, що належить до групи речовин-стимуляторів діяльності центральної нервової системи, згідно чинних офіційних документів антидопінгової комісії МОК, міжнародної Федерації спортивної медицини (МФСМ) та переважної більшості міжнародних спортивних федерацій (МСФ), у тому числі міжнародними футбольними Асоціаціями (ФІФА, УЄФА тощо) включено до списку умовно заборонених у спорті речовин (група А - стимулянти). Факт виявлення міжнородною чи національною антидопінговими службами кофеїна в сечі спортсмена вважається допінговим порушенням у тих випадках, коли його концентрація перевищує 12 мкг/мл. В таблиці 4 подано дані щодо вмісту кофеїну в окремих напоях та зміну в динаміці (з часом) його концентрації в сечі людини [14].


 
 

Цікаве

Загрузка...