WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: народне мистецтво України - Реферат

Туристичний маршрут: народне мистецтво України - Реферат

Туристичний маршрут: народне мистецтво України

Київ – Богуслав – Васильків – Баришівка – Бровари – Чернігів – Дігтярі – Прилуки – Кролевець – Полтава – Опішня – Решетилівка – Петриківка – Київ;

Львів – Стрий – Воловець – Свалява – Іршава – Іза – Вишкове – Біла Церква – Рахів – Ясіня – Яремча – Космач – Коломия – Косів – Вижниця – Вашківці – Лужани – Чернівці

З найдавніших часів українці займалися різноманітними ремеслами і промислами.

Одним з найбільш розвинених видів цієї діяльності стала обробка дерева у вигляді теслярства, столярства, бондарства, стельмаства, гребінництва, плетіння, ложкарства. Кушніри та шевці шиють кожухи й кожушанки, свити, взуття та ін. Діяло багато центрів гончарства – обробки глини та виготовлення різноманітного кухонного посуду, цегли, кахлів та іншої кераміки. Горшки, миски й полумиски, глечики, макітри, ринки, барильця, дитячі іграшки масово виробляються на Київщині та Черкащині – Дитинці, Васильків, Канів, Нові Петрівці, Моринці; на Полтавщині – Опішня, Хомутець; на Чернігівщині – Ічня, Городня, Короп, Ніжин; на Поділлі – Бубнівка, Бар; на Західній Україні – Косів, Коломия, Ужгород, Хуст, Ольхівка, Дубовинка; на Харківщині – Ізюм, Просяне; на Волині – Рокита, Дубровиця та ін.

Широкого розвитку набуло ковальство та золотарство (виготовлення сережок, перснів, каблучок, окладів для ікон).

Поширена вичинка шкіри, ткацтво, обробка вовни, ложкарство та гребінництво (виготовлення ложок, ополоників, мисок, тарілок та різноманітних дерев'яних гребінок і гребенів для прядіння та гребінців з рогу для використання як розчіски для волосся.

Накопичено багатовіковий досвід по виготовленню господарсько-побутових та художніх виробів з різноманітної еластичної сировини – плетіння.

В Україні працюють неперевершені майстри гутництва – виготовлення скла і виробів з нього.

Українські умільці прославились в усьому світі як видатні майстри народної вишивки, художнього розпису, інкрустації по дереву – кращі надбання національної культури, що виплекані протягом століть українським народом.

Маршрут. НАРОДНЕ МИСТЕЦТВО СЕРЕДНЬОГО ПОДНІПРОВ`Я

Київ – Богуслав – Васильків – Баришівка – Бровари – Чернігів – Дігтярі – Прилуки – Кролевець – Полтава – Опішня – Решетилівка – Петриківка – Київ

м. Київ

Київська фабрика сувенірно-подарункових виробів. Асортимент продукції: коробочки з пресованої тирси, пудрениці тощо. Вироби покривають підлаковим розписом, виконаним олійними фарбами. З відходів шкіри виготовляють декоративно-ужиткові вироби, прикрашені витисненим мальованим і різьбленим орнаментом. Виробляють дерев`яні сувеніри, а також сувенірні металеві вироби, виконані технікою філіграні та фініфті.

Київський комбінат монументально-декоративного мистецтва. Виготовляє сувенірні вироби з м`якого каменю (овруцький шифер): статуетки, кулони, браслети. З кореня сосни плетуть коробочки та вази. Виробляють жіночі та дитячі сукні, прикрашені орнаментом, виконаним технікою вибілювання народними орнаментальними мотивами Київщини.

Київська область

Богуславська фабрика художніх виробів "Перемога". Виготовляє килимові та декоративні тканини і килими, налавники, скатертини, рушники, штори, покривала, серветки, доріжки, фартухи, наволочки тощо.

Васильківський майоліковий завод випускає вироби 70 найменувань: вази, миски, тарілки, кашпо, кераміку тощо.

У смт Баришівці розвинуто кустарництво. Виготовляють жіночі блузи, сукні, скатерті, вишиті хрестиком, гладдю, штапівкою, виколюванням, занизуванням, вирізуванням, а також постільну білизну, оздоблену ажурною вишивкою.

У с. Веселинівці майстри-кустарі тчуть килими.

Броварське виробниче меблеве об`єднання "Броваримеблі". Випускає кухонні меблі, прикрашені рослинним орнаментом, виконаним 02 юu1090 технікою глибокого друку. Зразки орнаментів розробляються в конструкторському бюро підприємства на основі народних розписів Київщини.

м. Чернігів

Чернігівська дослідно-експериментальна фабрика лозових виробів. В асортименті – гарнітури плетених меблів (столи, крісла, диванчики, дитячі крісла), корзини, декоративні вази, хлібниці, підставки, корзини для квітів тощо. Добре знання властивостей різних видів лози, досконале володіння технікою плетіння – важливі чинники художньої якості виробів, що гармонійно поєднують форму та декор, довготривалість і зручність у користуванні.

Чернігівська фабрика художніх виробів. Традиції вишивання Чернігівщини творчо розвиваються художниками та майстрами фабрики, що постійно працюють над розробкою нових орнаментально-композиційних рішень одягової та інтер`єрної вишивки. Вишивають жіночі та дитячі блузи, чоловічі сорочки, купони чоловічих і жіночих сорочок, рушники, скатерті, білизну, серветки, занавіски тощо. Використовується різноманітна техніка вишивання: гладь, зерновий вивід, настил, виколювання, хрестик та ін. Творчо розвиваються відомі чернігівські змережування "шеляжок", "шабак" тощо.

смт Дігтярі (Срібнянського району Чернігівської області)

Відомий в Україні центр художнього ткацтва, де здавна тчуть килими, рушники, плахтові тканини, скатерті, покривала, портьєри, занавіски, накидки на крісла та дивани, купони жіночих суконь, спідниці тощо. У селищі працює фабрика художніх виробів.

Різноманітні інтер`єрні та одягові тканини, що виробляються на фабриці, свідчать про досконалість дігтярівських майстрів у використанні різної техніки ткання: полотняного, узорного, перебірного, саржевого, килимового тощо. Ткалі розвивають багаті традиції класичних плахтових тканин, поєднуючи різні прийоми ткацької техніки для виготовлення однієї плахтової тканини. Це створює неповторність українського народного u1087 плахтового ткання. Досягненням фабрики є також розвиток художніх традицій килимарського мистецтва. Гребінковою технікою тчуть килими з рослинним орнаментом, що є своєрідним символом розквіту цього виду тканинного орнаменту.

м. Прилуки (Чернігівської області)

Фабрика художніх виробів. В асортименті – скатерті, серветки, рушники тощо. Художники та майстри постійно працюють над новими орнаментально-композиційними рішеннями ручної та машинної вишивок, удосконалюють і полегшують вишивання такою технікою, як двостороння гладь, стеблівка, хрестик з використанням різних швів.

м. Кролевець (Сумської області)

Відомий в Україні центр художнього ткацтва та вишивання. Кролевецькі рушники, скатерті, покривала, наволочки, сумки, фартухи здобули визнання далеко за межами України. Різноманітна техніка виконання: однобічний перебір з вибором, ремізно-човниковий, дрібноузорний, геометричний орнамент.

Полтавська область

Виробничо-художнє об`єднання "Полтавчанка". Історія розвитку вишивального промислу на Полтавщині нараховує кілька століть. Тут виготовляли чоловічі сорочки, жіночі блузи, скатерті, доріжки, рушники, прикрашені традиційним рослинним і геометричним орнаментом. Колорит створювався м`якими пастельними барвами. В оздобленні виробів широко застосовувалася техніка вишивання "білим по білому".

Виробничо-художнє об`єднання "Полтавчанка", створене в 1971 р., поєднало художні артілі Полтави, Опішні, Кременчука, Лубен, Нових Санжар, зберігаючи спеціалізацію філій. Так, в Опішні виготовляють чоловічі сорочки ручної вишивки, у Нових Санжарах – купони жіночих блуз, прикрашені ручною вишивкою, у Великих Сорочинцях – постільну білизну, в Кременчуці – вироби для дітей і постільну білизну, в Полтаві – чоловічі сорочки, блузи, сукні, халати, вироби для дітей. Характерними рисами вишивок Полтавщини є поєднання геометричного та рослинного орнаментів, ніжна кольорова гама голубих, вохристих, зеленуватих, сірих і білих тонів. Славляться полтавські вишивки з мережками, що виконуються різною технікою виколювання, вирізування та вишивання "білим по білому".

смт Опішня – давній центр гончарного промислу. Керамічні майстерні, засновані Полтавським губернським земством, діяли вже з кінця ХІХ ст. Вони збували свою продукцію на місцевих ринках і в сусідніх губерніях. У 1929 р. за ініціативою кустарів-одинаків Опішні та навколишніх сіл загальною кількістю близько 200 чоловік створюється кооперативно-промислова артіль "Художній керамік". У 1960 р. ця артіль реорганізується у завод з цією ж назвою. Тепер він – найбільше підприємство України по виготовленню художньої майоліки. Асортимент становлять три основні групи виробів. Найбільшу питому вагу має гончарний мальований посуд: баклаги, глечики, макітри, миски, горщики для квітів, куманці, барильця.

Посуд виготовляється на гончарному крузі та розписується ангобами, переважно рослинним орнаментом, технікою ріжкування та флендрування. Теплий колорит створюється коричневими, червоними та вохристими барвами.

Друга група виробів – ліпний посуд скульптурного характеру анімалістичної тематики. Основна форма виготовляється на гончарному крузі, пластично проробляється та з`єднується з окремими деталями.

Завдяки оригінальній художній виразності опішнянські вироби користуються попитом в Україні та за кордоном.


 
 

Цікаве

Загрузка...