WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: літературна Україна - Реферат

Туристичний маршрут: літературна Україна - Реферат

Туристичний маршрут: літературна Україна

Київ – Полтава – Гоголів – Черкаси – Моринці – Шевченкове – Канів – Стеблів – Городище – Чернігів – Сосниця – Ніжин – Піски – Київ – Луцьк (Колодяжне) – Львів – Самбір – Івана Франка –Криворівня – Косів – Русів – Торговиця – Снятин – Чернівці – Надія

Літературна спадщина українського народу сягає у глибину століть.

Безцінними вважаються колекції книг, що зберігалися в Десятинній церкві, Софійському соборі, Києво-Печерському монастирі за часів Київської Русі. Всесвітньовідомими стали "Києво-Печерський патерик", "Повість минулих літ", "Слово о полку Ігоревім". Поряд з розвитком народної творчості гідне місце займають у XVI-XVIII ст. полемічна творчість І. Вишенського, ораторська та драматична проза Я. Жоравницького, І. Величковського, Л. Барановича, Г. Кониського, І. Фальківського.

Видатним явищем другої половини XVIII ст. стала творчість філософа і письменника Г. С. Сковороди, а творчість І. П. Котляревського засвідчила початок становлення нової української літератури.

У ХІХ ст. постає ціла плеяда талановитих особистостей, серед яких Л. І. Боровиковський, М. І. Костомаров, П. П. Гулак-Артемовський, Г. Ф. Квітка-Основ'яненко, М. С. Шашкевич, Л. І. Глібов, С. В. Руданський, Марко Вовчок, І. С. Нечуй-Левицький, Панас Мирний, П. А. Грабовський, М. П. Старицький.

Процес становлення нової літератури завершив Т. Г. Шевченко.

Червоною стрічкою увійшли в українську літературу кінця ХІХ – поч. ХХ ст. І. Я. Франко та Леся Українка, М. М. Коцюбинський, О. Олесь, М. К. Вороний.

Серед визначних українських літераторів ХХ ст. В. Г. Чумак, М. Г. Рильський, П. Г. Тичина, В. М. Сосюра, А. В. Головко, І. А. Кочерга, М. П. Бажан, А. С. Малишко, О. В. Гаврилюк, Б. І. Олійник, Л. В. Костенко, В. А. Симоненко, М. С. Вінграновський.

Екскурсії напряму "Літературна Україна" розраховані, передусім, на людей, які мають широке коло знань у галузі літератури, мистецтва. Часто відвідуючи екскурсії, вони ставлять завдання поповнити свої знання.

Це активісти профспілкового, молодіжного руху, науково-технічних, літературних, самодіяльних об'єднань, гуртків художньої самодіяльності, клубів, – любителів музики, театру, кіномистецтва, книги.

м. Київ

Зі столицею України пов'язані сторінки життя та діяльності видатних українських письменників: Григорія Сковороди, Миколи Костомарова, Марко Вовчок, Лесі Українки, Тараса Шевченка, Миколи Бажана, Володимира Сосюри, Максима Рильського, Павло Тичини та багатьох інших.

У столиці діє державний музей літератури, музеї-квартири, меморіальні музеї видатних письменників. Проводяться тематичні вечори, свята, фестивалі.

м. Полтава

З Полтавою пов`язані імена багатьох видатних українських літераторів.

У місті народився, жив, творив і похований засновник нової української літератури І. П. Котляревський (1769-1838 рр.), автор поеми "Енеїда", драматичних творів "Наталка Полтавка" та "Москаль-чарівник". Створено літературно-меморіальний музей І. П. Котляревського, в якому налічується понад 5 тис. експонатів. Філією музею є колишня садиба І. П. Котляревського, в якій збереглися хата, комора, повітка та криниця.

У Полтаві жив відомий український письменник Панас Мирний (1849-1920 рр.). Тут були написані його твори: "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (у співавторстві з Іваном Біликом), "Лихі люди", "Повія", "Лимерівна", "Морозенко" та ін. Створено літературно-меморіальний музей письменника.

Життя та творчість Л. І. Глібова, М. В. Гоголя, О. Т. Гончара, Є. П. Гребінки, Ю. П. Дольда-Михайлика, М. П. Драгоманова, П. А. Загребельного, В. В. Капніста, Олени Пчілки, І. С. Сковороди, М. П. Старицького, А. Ю. Тесленка, Г. М. Тютюнника також пов`язані з Полтавою.

с. Гоголів (Диканського району Полтавської області)

У селі пройшли дитячі та юнацькі роки М. В. Гоголя, сюди він неодноразово приїздив до матері та сестер. У 1984 р. садибу батьків письменника реконструйовано та створено музей-заповідник, до складу якого входять: будинок батьків, флігель, альтанка, грот, парк, сад і ставки.

м. Черкаси

У Черкасах жив і похований відомий український поет Василь Андрійович Симоненко (1935-1963 рр.). У місті створено музей поета.

Шевченківські місця Черкащини: с. Моринці, с. Шевченкове, м. Канів

У с. Моринцях у 1814 р. народився Тарас Григорович Шевченко. Збереглася садиба батьків поета, де створено музей. Дитячі роки Шевченка пройшли у сусідньому з Моринцями с. Кирилівці (нині с. Шевченкове), куди переїхали його батьки. У Каневі на Тарасовій (Чернечій) горі Великого Кобзаря поховано у 1861 р. На Черкащині створено Шевченківський національний заповідник у м. Каневі та Державний історико-культурний заповідник "Батьківщина Тараса Шевченка" (сс. Шевченкове, Моринці, Будище, Вільшана).

с. Стеблів (Корсунського району Черкаської області)

У селі народився та жив видатний український письменник ХІХ ст. І. С. Нечуй-Левицький (1838-1918 рр.), автор творів "Кайдашева сім`я", "Микола Джеря" та ін.

м. Городище (Черкаської області)

У місті народилися відомі діячі української культури: поет-байкар П. П. Гулак-Артемовський (1790-1865 рр.) і композитор С. С. Гулак-Артемовський (1813-1873 рр.).

м. Чернігів

Літературне життя Чернігова завжди було насиченим. З містом пов`язані імена М. А. Вербицького, Марко Вовчко, М. К. Вороного, Л. І. Глібова, Б. Д. Грінченка, М. М. Коцюбинського, Г. С. Сковороди та ін. У Чернігові створено літературно-меморіальні музеї М. М. Коцюбинського та Л. І. Глібова.

смт Сосниця (Чернігівської області)

У Сосниці 10 вересня 1894 р. народився український письменник і кінорежисер О. П. Довженко. Тут пройшли його дитячі роки. У 1960 р. у Сосниці відкрито літературно-меморіальний музей О. П. Довженка, в якому налічується понад 2,7 тис. експонатів.

м. Ніжин (Чернігівської області)

У ХVІІІ-ХІХ ст. місто було одним з найбільших просвітницьких і наукових центрів України, де жили та навчалися видатні діячі культури. У 1821-1828 рр. у Ніжинській гімназії навчався М. В. Гоголь, у 1825-1831 рр. – український поет Є. П. Гребінка. Ніжинський ліцей закінчив український поет-байкар Л. І. Глібов. Пізніше ліцей було реорганізовано в історико-філологічний інститут імені М. В. Гоголя. З його стін вийшли відомі науковці, серед яких філолог та історик, академік М. С. Державін, академік-лінгвіст Ю. Ф. Карський та ін.

У 1848 р. Ніжин відвідав Т. Г. Шевченко.

Деякий час у Ніжині жила талановита українська актриса М. К. Заньковецька. Село Заньки Ніжинського району – її батьківщина. У селі створено музей М. К. Заньковецької, встановлено пам`ятник актрисі.

с. Піски (Бобровицького району Чернігівської області)

У Пісках народився видатний український поет П. Г. Тичина. У 1981 р. тут відкрито музей поета.

м. Луцьк

У 1890-1891 рр. у місті жила видатна українська поетеса Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка). У Луцьку встановлено пам'ятник Лесі Українці. З Луцька можна зробити радіальний виїзд до с. Колодяжного, де можна відвідати літературно-меморіальний музей Лесі Українки.

Деякий час у місті працював Я. Галан.

с. Колодяжне (Ковельського району Волинської області)

У Колодяжному пройшли дитячі та юнацькі роки Лесі Українки (у селі вона з перервами жила з 1881 р. до 1907 р. Тут чимало років прожила її мати – відома письменниця Олена Пчілка (Олена Петрівна Косач), сестра видатного історика, фольклориста, професора Софійського та приват-доцента Київського університетів М. П. Драгоманова. Звідси поетеса надсилає І. Франкові до друку першу збірку віршів "На крилах пісень". Тут написані "Поет під час облоги", цикл "Пісні про волю", поеми "Русалка", "Самсон", драматичний твір "Блакитна троянда".

У травні 1891 р. Колодяжне відвідав І. Франко, який високо цінував Лесю Українку, віддавав поетесі друге місце в українській поезії після Шевченка. Відвідувала Колодяжне і сім'я М. В. Лисенка. Вершиною драматичного мистецтва Лесі Українки, безперечно, є драма-феєрія "Лісова пісня", в якій тема відкритості до природи як частини Всесвіту є модифікацією теми свободи і несвободи духу – основної в усій творчості Лесі Українки. Колискою "Лісової пісні", без сумніву, стало Колодяжне.

Леся Українка й досі найяскравіша українська поетеса.

Письменник М. Олійник присвятив розповіді про життя Лесі Українки в Колодяжному повісті "Леся" та "Одержима".

м. Львів

Зі Львовом пов'язані життя та творчість першого президента України, видатного історика та вченого зі світовим ім'ям Михайла Сергійовича Грушевського.

Львівський період життя вченого (1894-1913 рр.) багатий не лише науковими здобутками. Його захоплювала й громадська діяльність. У 1894 р. його обирають головою історико-філософської секції наукового товариства ім. Т. Шевченка, а з 1897 р. він самостійно керує ним, наближаючи до рівня академії наук європейського зразка. У 1895-1913 рр. М. Грушевський редагує "Записки" товариства, яких вийшло понад 100 томів. Це було єдине наукове товариство, що випускало "Записки" українською мовою та друкувало багато творів з філології. За ініціативою М. Грушевського у 1898 р. почав виходити щомісячник "Літературно-науковий вісник", навколо якого гуртувалися провідні літератори, зокрема Іван Франко та Володимир Гнатюк. І. Я. Франко жив, учився у Львівському університеті, що тепер носить його ім'я. Працював у Львові, зокрема з М. Павликом, в журналі "Громадський друг" (пізніше "Дзвін", "Молот"), був редактором журналу "Житє і слово", "Літературно-наукового вісника" (до переїзду вісника у 1907 р. до Києва), активно працював у науковому товаристві ім. Т. Шевченка, очолюючи філологічну секцію.

У Львові відкрито літературно-меморіальний музей І. Я. Франка.

У місті бувала Леся Українка.

м. Самбір (Львівської області)

Із Самбора у ХV-ХVІІІ ст. вийшов ряд відомих діячів – вчених, літераторів, художників. Серед них на особливу увагу заслуговує ім'я талановитого вченого та поета, сина самбірського шевця Григорія Самбірчика (1523-1573 рр.). Григорій Самбірчик (Григоріус Рутенус Самборітанус) був визначним культурним діячем свого часу, брав участь у заснуванні Львівської гімназії, викладав у Краківському та інших університетах, написав латинською мовою ряд поетичних творів, які були високо оцінені тодішньою критикою.


 
 

Цікаве

Загрузка...