WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Львів–Ужгород–Мукачеве–Хуст–Хотин–Кам'янець-Подільський) - Реферат

Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Львів–Ужгород–Мукачеве–Хуст–Хотин–Кам'янець-Подільський) - Реферат

Реферат на тему:

Туристичний маршрут: замкитафортеціУкраїни (ЛьвівУжгородМукачевеХустХотинКам'янець-Подільський)

Львів (Жовква, Урич) – Ужгород (Невицьке) – Мукачеве – Хуст – Хотин – Кам'янець-Подільський (Скала Подільська)

Пропонований тематичний напрям туристичних маршрутів охоплює західну частину України і може бути запропонований шанувальникам переважно пізнавального туризму, яких цікавить, зокрема, оборонна (фортифікаційна) архітектура. Використовуючи довідкові матеріали по окремих об'єктах чи їх групах, туристи і туристичні організації можуть опанувати та організувати як окремі одноденні екскурсії, так і різні за тривалістю та тематикою маршрути з різних міст України.

Територія Львівської, Закарпатської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей відповідає вимогам створення таких маршрутів. Саме тут, у XIII-XVI ст., після татаро-монгольської навали, було найбільше населення, і для його захисту і захисту їх власників в цей період будуються фортеці і замки, культові споруди. На цій території розміщено багато інших пам'яток історії і культури, які можуть доповнити зміст подорожей і познайомити туристів з життям, історією, творчістю українського народу.

м. Львів

Древнє місто, перша писемна згадка по яке відноситься до 1256 р.

Заснував його галицький князь Данило і назвав на честь свого старшого сина Лева.

Найбільша оборонна споруда міста – Високий замок – був побудований у XIII ст. на Княжій горі (тепер гора Високий замок), а пізніше біля її підніжжя на рівному плато було побудовано і Низький замок. Але у XVIII-XIX ст. замки і фортеці втрачають своє оборонне значення і після руйнування Високого замку шведськими військами у 1702 р. він вже не відновлюється, а матеріал використовується для нового будівництва і мощення доріг. У 1804 р. перестає існувати і Низький замок. До нашого часу дійшли лише залишки південної стіни Високого замку.

За кількістю пам'яток архітектури різного часу і стилів Львів є другим в Україні. Найбільше представлена середньовічна архітектура і тому центральна частина міста, оголошена історико-архітектурним заповідником і внесена до "Списку світової культурної спадщини" ЮНЕСКО. Добре збережені культові споруди різних релігійних течій, житлова забудова, палацові й адміністративні будівлі, планувальна структура міста.

Історія міста і духовні цінності українського народу добре представлені в експозиціях численних музеїв, які розташовані теж переважно у центральній частині.

Розроблена і здійснюється екскурсійна програма "Львівська підкова" – яка знайомить місцеве населення і гостей міста з пам'ятками оборонної та палацової архітектури в Олеську, Підгірцях, Золочеві, Підкамені, Старому селі, Свіржі, Уневі.

м. Жовква (Львівської області)

У XVII ст. склалась регулярна планувальна структура міста, до оборонних споруд якого входив і замок. До його східної та північної башт примикали оборонні стіни, значна частина яких добре збереглась. Замок побудований у 1594-1606 рр., можливо, за планом архітектора Павла Щасливого – рідкісний зразок оборонних споруд рівнинного характеру.

Замок був осередком господарського, політичного і культурного життя міста та його власників, і з 1678 р. став королівською резиденцією Яна ІІІ Собеського. У замку служив батько Б. Хмельницького і деякі дослідники притримуються думки, що тут і народився Б. Хмельницький. У 1995 р., до 400-річчя від народження Б. Хмельницького, на стіні замкової вежі встановлено меморіальну дошку.

Численні пам'ятки архітектури входять до складу Державного історико-архітектурного заповідника. Крім замку і оборонних стін цікавими об'єктами є міська ратуша ХІХ-ХХ ст., житлова забудова XVII-XVIII ст., рідкісна за архітектурою синагога кінця XVII ст., костел Святого Лаврентія, 1604-1618 рр., Троїцька церква монастиря Василіан, 1612-1905 рр.

Неподалік Жовкви, у с. Крехів, розташована ще одна пам'ятка архітектури оборонного характеру – комплекс споруд монастиря Василіан, побудованого у XVII-XVIII ст.

с. Урич (Сколівського району Львівської області)

Урицький замок "Тустань" – унікальна в минулому фортеця Східної Європи, побудована на вершині природної скали. Сама будівля замку була дерев'яною, а його основа кам'яною. Замок існував у X-XIV ст. і контролював стратегічний торговий шлях на Угри. Після зміни торгових шляхів втратив своє значення і поступово зруйнувався.

Нині тут створено Державний історико-культурний заповідник, ведуться наукові дослідження, здійснюються спроби встановити зовнішній вигляд замку.

м. Ужгород

Адміністративний і культурний центр Закарпаття, старовинне місто, час заснування якого археологи відносять до VIII-IX ст. Вже у Х ст. тут була резиденція давньоруського князя Лаборця, який, згідно легенд, загинув у 903 р. у битві з угорцями. Починаючи з ХІ ст. західна частина Закарпаття з Ужгородом входила до складу різних держав і політичних утворень.

Будівництво ужгородського замку було здійснено у ХІІІ ст. на схилі вулканічної гори висотою до 30 м, на території давньоруського городища ІХ-ХІІІ ст. Замок є цінною пам'яткою середньовічної оборонної архітектури і побудований по типу західноєвропейських фортець.

До наших днів збережено п'ятикутну конфігурацію плану – тобто замок складався з п'яти бастіонів з оборонними стінами. Головною спорудою замку є палац, додатково захищений невисокою стіною з мостом, перекинутим через рів. Палац – кам'яний, трьохповерховий, з підвалом і внутрішнім двориком, а також чотирма кутовими баштами.

У внутрішньому дворику біля скелі було пробито колодязь глибиною 35 м. Упродовж віків замок неодноразово перебудовувався і у XVIII ст. втратив своє стратегічне оборонне значення. Нині на його території розміщено краєзнавчий музей і картинну галерею.

В Ужгороді є й інші пам'ятки історії та культури, які є об'єктами туризму. Серед них: Горянська ротонда ХІІ-ХІІІ ст., садибний будиночок на Радванці, XVI – початок XVII ст., резиденція єпископа і Хрестовоздвиженський кафедральний собор – обидва 1644 р., адміністративний будинок, 1809 р., пам'ятник "Україна – визволителям" на українсько-словацькому кордоні, Шелестівська дерев'яна церква, 1777 р., перенесена в музей архітектури і побуту, який розташований поряд з замком.

с. Невицьке (Ужгородського району, Закарпатської області)

Тут за 12 км від Ужгорода, у звуженні долини ріки Уж у XII-XVII ст. існував замок, який контролював торговий шлях, що йшов через Ужоцький перевал.

Первісні споруди замку, можливо дерев'яні, були побудовані у ХІІ ст., але зазнали руйнувань у 1241 р. від монголо-татар і були відновлені ще у ХІІІ ст. У замка були різні господарі, але найдовше, з 1333 р. і до середини XVII ст., ним володіла родина Другетів. Сучасного вигляду замок набув у XVI ст., а перестав існувати після руйнування 1644 р.

До комплексу споруд замку входили замкові корпуси і система укріплень, що складалась з оборонних стін з баштами, ровів і валів.

Замкові корпуси, побудовані у XIV ст. утворювали внутрішній дворик розміром 3512 м (орієнтовно 400 м2), де був колодязь, видовбаний у скалі. Серед замкових споруд виділяється квадратна в плані башта (донжон). Тривалий час на території замку та поблизу нього ведуться археологічні дослідження та реставраційні роботи.

м. Мукачеве (Закарпатська область)

Перша писемна згадка про місто відноситься до ХІІ ст., хоча вже у ІХ-ХІІ ст. на замковій горі було невелике слов'янське укріплення, яке захищало торговий шлях, який йшов через Верецький перевал.

Значна роль у житті міста й замку належить подільському князю Федору Корятовичу, який у 1396 р. одержав від угорського короля Мукачівську домінію і перетворив фортецю на власний замок.

Спочатку на вершині гори було побудовано чотирикутний жилий донжон (башту), яку обнесено стінами з чотирма баштами. Донжон не зберігся, а три башти увійшли в систему подальших укріплень.

Замок "Паланок" неодноразово перебудовувався у XVI-XVIII ст.

У результаті укріплення замку складаються з оборонних стін з бастіонами, ровами і валами, спорудженими у різний час. Оборонні стіни з корпусами розділили замок на три частини з нижнім, середнім і верхнім дворами. Сухі рови між частинами мають глибину 5,6-9,5 м, а їх ширина 8-23 м. Через рови були перекинуті мости, які з'єднують частини замку. У верхній частині замку всередині зруйнованого донжона був колодязь глибиною 85,3 м і шириною 2,2 м. Кожний двір замку мав автономну систему оборонних укріплень. Крім замку "Планок" у м. Мукачеве увагу туристів привертають комплекс споруд Миколаївського монастиря, 1360-1804 рр., палац 1667-1748 рр., каплиця Мартина XIV ст., а також замок Шенборна, розташований в санаторії "Карпати" у смт Чинадієво.


 
 

Цікаве

Загрузка...