WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Меджибіж –Тернопіль–Кременець –Острог –Дубно –Луцьк –Олесько –Львів) - Реферат

Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Меджибіж –Тернопіль–Кременець –Острог –Дубно –Луцьк –Олесько –Львів) - Реферат

До нашого часу дійшли квадратна в плані надвратна вежа з арочним проїздом і частина оборонних стін (їх товщина – 2,3 м, висота – 8-12 м) з зубцями-мерлонами. Споруда є видатною пам'яткою оборонної архітектури Волині.

До складу Державного історико-культурного заповідника "Кременець" крім руїн замку входять інші пам'ятки історії та культури, зокрема: комплекс споруд колегіуму (1731-43 рр.), комплекс споруд Богоявленського монастиря (1760 рр.), Миколаївський собор з келіями (1636 р.).

Цікавими для туристів є експозиції краєзнавчого музею та музею книги.

Поблизу Острога, у с. Межиріч, розташовано ще один цікавий обронний і культовий об'єкт – Троїцький монастир-фортеля, XV-XVII ст.

м. Острог (Рівненської області)

Це старовинне місто вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1100 р. У ХІ-ХІІ ст. Острог входив до складу Київської Русі, в ХІП ст. – до Галицько-Волинського князівства. Пізніше місто стало власністю князів Острозьких. У 1528 р. дістало Магдебурзьке право.

Замок почали будувати у XIV ст. на горбі, що на 20 м вивищувався над навколишньою територією. Замок був нерегулярним у плані, що обумовлено особливостями рельєфу: складався з кам'яних і дерев'яних укріплень, оточеним ровом з водою. Захист від нападників доповнювався окольним замком, споруди якого не збереглись.

До нашого часу з комплексу споруд замку дійшли: "Вежа мурована", XIV ст., Нова (кругла) вежа, XVI ст., Богоявленська церква, XV-XVI ст., а також Луцька та Татарська надвратні вежі XV – початку XVI ст., які входили до складу міських укріплень і були важливими в системі оборони міста. Зазначені та деякі інші пам'ятки входять до складу Державного історико-культурного заповідника. Розвивався Острог і як центр науки, освіти, культури. У кінці 70-х рр. XVI ст. в Острозі відкрилася греко-слов'янська школа, так звана Острозька академія; у 1577 p. - друкарня, в якій працював російський першодрукар Іван Федоров. Перші книги, надруковані ним в Острозі у 1578-1580 рр. - "Буквар", "Новий завіт з псалтирем". Через рік вийшла знаменита "Острозька біблія".

Пізніше друкарню було переведено в Дермань, а потім у Києво-Печерську лавру, де на її основі створено найбільшу друкарню в Україні.

Першим ректором академії був М. Смотрицький. В Острозі бував видатний український письменник-полеміст Іван Вишенський. Тут у 1598 р. було надруковано його твір "Посланіє од святоє Афонськоє гори скідствующих" у збірнику "Острозька книжиця". У 1978 р. в Острозі відкрито пам'ятник з нагоди 400-річчя Острозької академії та друкарні і виходу в світ "Букваря".

Населення Острога брало активну участь в антифеодальних повстаннях 1591-1593 pp. під керівництвом Криштофа Косинського. Тут у жовтні 1594 p. очолив народне повстання відважний Северин Наливайко. Населення також брало активну участь й у Визвольній війні 1648-1657 pp.

м. Дубно (Рівненської області)

Уперше згадується в Іпатіївському літописі під 1100 p. В ХІ-ХІІ ст. було центром удільного князівства, входило до складу Київської Русі, а у XIII ст. Галицько-Волинського князівства. У середині XIV ст. його захопила Литва. Після Люблінської u1091 унії у 1569 p. місто відійшло до Польщі.

У кінці XV ст. – на початку XVI ст. князь К. Острозький поблизу давньоруського городища, на березі ріки Ікви, будує кам'яний замок. У XVII ст. замок перебудований за новоіталійською фортифікаційною системою. У XVIII ст. він втрачає своє стратегічне значення і перебудовується, з пристосуванням під палацовий комплекс.

Під час Визвольної війни українського народу 1648-1657 pp. населення міста брало активну участь у боротьбі проти польської шляхти. Влітку 1648 р. Дубно оволоділи загони Максима Кривоноса. У 1707 р. під Дубно російські війська ІІетра І розбили загін Карла ХІІ. Крім залишків замку у Дубно збереглися й інші пам'ятки архітектури, це зокрема: комплекс споруд монастиря кармеліток, 1630-86 рр., Луцькі ворота, кінець XV – початок XVI ст., Георгіївська церква (дерев'яна), 1709 р., костел та келії монастиря бернардинів, XVII ст.

м. Луцьк (Волинської області)

Одне з давніх міст України, вперше згадується під 1085 р. як "Лучеськ великий на Стыри". Першими його мешканцями були дулеби або лучани (від останнього слова дехто й виводить назву міста). Його історичне ядро розташувалось у вигині (луці) ріки Стир, звідки походить інша версія назви міста.

Давня містобудівна структура поселення була характерною для середньовіччя. Він поділявся на Верхній замок, Нижній (Окольний) замок і міську забудову.

Найдавнішою пам'яткою оборонної архітектури є Верхній замок, кам'яні споруди якого були закладені Любартом у 1340 р. Після багатьох добудов і перебудов до нас дійшли В'їзна, Стирова і Владича вежі, з'єднані оборонними стінами. Їх довжина – 240 м, а висота сягає 27 м. Зі споруд Окольного замку до нашого часу збереглася вежа Чарторийських з частиною кам'яної стіни.

На території колишнього Окольного замку та прилеглих територіях збереглося багато пам'яток історії та архітектури, які сьогодні входять до складу Державного історико-культурного заповідника "Старий Луцьк" – це житлові будинки, монастирі бригіток, шаріток, домініканів, василіан, Петро-Павлівський костел, синагога, кірха, Покровська та Хресто-Воздвиженська церкви, будинок Косачів.

смт Олесько (Буського району Львівської області)

У найдавнішій писемній згадці про Олесько 1366 p. воно згадується поряд з іншими великими містами Волині - Луцьком і Володимиром. Укріплений замок, споруджений на горі, перетворився на своєрідний "ключ до Волині", що часто був об'єктом збройної боротьби та дипломатичних торгів польських і литовських феодалів, які суперничали у пограбуванні українських земель. У другій половині XV ст. Олесько втратило значення фортеці та перетворилося на резиденцію різних магнатських родів.

У 1605 р. місто та замок перейшли до рук одного з найбагатших магнатів Польщі Яна Даниловича. На місці старого дерев'яного будинку було зведено новий, мурований замок-палац, довкола споруджені глибокий рів, вал і парапети з брусів. Замок було збудовано відповідно до вимог тогочасної військової архітектури, всановлено гармати.

У XVII ст. у місті, що в той час дістало назву "колиски польських королів", часто мінялися володарі. У 1629 р. в замку народився Ян Собеський (пізніше король Ян III), у 1639р. – Михайло Корибут-Вишневецький. У 80-ті рр. XVII ст. Ян ІІІ перетворив замок на розкішну королівську резиденцію.

Нині у замку розміщується експозиція Львівської картинної галереї

Використана література

  1. Туризм в Україні.- Ужгород: ІВА, 2008.- 320с.

  2. Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п'яти томах. Т.4.- Ужгород: ІВА, 2000.- 348с.

  3. Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п'яти томах. Т.3.- Ужгород: ІВА, 2000.- 348с.

  4. Котлер Филип, Боуэн Джон, Мейкенз Джеймс. Маркетинг. Гостеприимство и туризм.- М: ЮНИТИ, 1998.- 787с.

  5. Конох Анатолій Петрович, Товстопятко Федір Федорович, Некрасов Сергій Андрійович Туризм.- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 132с.

  6. Конох, Анатолій Петрович Екологічний туризм: Навч. посіб. для студ. фак. фізичн. вихован./ А.П.Конох, Ф.Ф.Товстопятко, С.А.Некрасов.- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 68с.- 10.80 журналістика

  7. Головашенко, Ольга Вячеславівна Туризм, як форма соціальної активності людини: соціально-філософський аналіз: Спец.:09.00.03; Дис. на здоб. наук. ступ. канд.філософ. наук.- Запоріжжя: ЗДУ, 2002.- 184с.- 8.00


 
 

Цікаве

Загрузка...