WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Меджибіж –Тернопіль–Кременець –Острог –Дубно –Луцьк –Олесько –Львів) - Реферат

Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Меджибіж –Тернопіль–Кременець –Острог –Дубно –Луцьк –Олесько –Львів) - Реферат

Реферат на тему:

Туристичний маршрут: замки та фортеці України (Меджибіж –Тернопіль–Кременець –Острог –Дубно –Луцьк –Олесько –Львів)

Меджибіж – Тернопіль (Скалат, Теребовля, Бережани) – Кременець – Острог – Дубно – Луцьк – Олесько – Львів

Пропонований тематичний напрям туристичних маршрутів охоплює західну частину України і може бути запропонований шанувальникам переважно пізнавального туризму, яких цікавить, зокрема, оборонна (фортифікаційна) архітектура. Використовуючи довідкові матеріали по окремих об'єктах чи їх групах, туристи і туристичні організації можуть опанувати та організувати як окремі одноденні екскурсії, так і різні за тривалістю та тематикою маршрути з різних міст України.

Територія Львівської, Закарпатської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької та Чернівецької областей відповідає вимогам створення таких маршрутів. Саме тут, у XIII-XVI ст., після татаро-монгольської навали, було найбільше населення, і для його захисту і захисту їх власників в цей період будуються фортеці і замки, культові споруди. На цій території розміщено багато інших пам'яток історії і культури, які можуть доповнити зміст подорожей і познайомити туристів з життям, історією, творчістю українського народу.

м. Меджибіж (Хмельницької області)

Одне з давніх поселень України, перше писемне повідомлення про яке знаходимо в Іпатіївському літописі під 1146 р. На той час це вже було добре укріплене поселення Київської Русі.

Меджибізький замок почали споруджувати у XIV ст. на місці більш давнього укріплення на підвищеному кам'яному місці між ріками Південний Буг і Бужок. Величну споруду вміло вписано у навколишній ландшафт.

У XVI ст. замок реконструйовано та створено систему укріплень, яка дійшла до нашого часу. Ця споруда є пам'яткою перехідного типу від замкових споруд ХІІІ-XV ст. зі стінами та баштами до замків-палаців, що поєднували оборонну архітектуру з ренесансними елементами.

У плані замок XVI ст. є неправильним трикутником з потужними, контрфорсами, стінами та кутовими баштами, що значно виступають за лінію стін. Подвір'я замку має довжину 130 м, а найбільшу ширину 85 м, товщина стін до 4 м, висота у найвищих місцях – до 17 м. По внутрішньому периметру побудовані житлові корпуси, службові приміщення, багато декорований палац, а посередині двору замкову церкву.

За свою багатовікову історію замок був свідком багатьох важливих подій. Тут дружини Данила Галицького вперше завдали поразки монголо-татарам. Під його стінами у 1648-1649 рр. формувалося селянсько-козацьке військо на чолі з Максимом Кривоносом та Данилом Нечаєм. Неодноразово зупинявся в фортеці Богдан Хмельницький.

Нині у службових приміщеннях замку облаштовано експозицію краєзнавчого музею.

м. Тернопіль

Уперше згадується у документах 1540 р. як місцевість Тернопілля. У 1540 р. польський король Сигізмунд І видав грамоту краківському каштеляну Яну Тарновському на володіння територією сучасного міста і його околиць з умовою, що той побудує над Серетом фортецю. Вона мала служити магнатам не тільки для захисту від зовнішніх ворогів, а й бути форпостом колонізації галицьких земель.

Замок – найдавніша споруда, з якою пов'язана і перша писемна згадка про Тернопіль.

Будівництво замку тривало 8 років. З південного заходу він був захищений річкою Серет, обнесений валом і частоколом з двома мурованими вежами, з боку міста проходив глибокий рів. Потрапляли до замку через перекидний міст. Під час Визвольної війни українського народу 1648-1657 pp. під проводом Б. Хмельницького тернопільську твердиню здобуло селянсько-козацьке військо.

Знищена у 1672 р. турецькими завойовниками, фортеця тривалий час залишалася руїною і лише на початку XIX ст. була перебудована на палац.

Крім замку у місті є цікаві пам'ятки подільської архітектури – це Воздвиженська церква кінця XVI ст., комплекс споруд монастиря Домініканців XVIII ст., церква Різдва Христового, 1602-1608 рр.

Скалат (Підволочиського району Тернопільської області)

Перша писемна згадка про Скалат датується 1564 р., а спорудження замку відносять до 1630 р.

Замок, в долині ріки Гнилої, з усіх чотирьох сторін був оточений глибоким ровом з водою. В плані близький до квадрата з чотирма п'ятикутними потужними баштами і невисокими стінами. Палац зруйновано в роки Першої світової війни. Башти відреставровані. У роки національно-визвольної війни 1648-57 рр. замок здобули загони Максима Кривоноса.

м. Теребовля (Тернопільської області)

Одне з найдавніших міст України, що вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1097 р. Наприкінці XI ст. місто стало центром удільного Теребовлянського князівства, що відігравало провідну роль у боротьбі проти нападів польських та угорських військ, за єдність та незалежність Русі. У 1241 р. Теребовля, як і більшість руських міст, була знищена ордою Батия.

Замок, будівництво якого відносять до 1631 р., був розташований на плато високої та важкодоступної гори над р. Гнізна, на місці давньоруського городища. Нерегулярний в плані, замок мав оборонні стіни товщиною 4-5 м і три кутові вежі – еліпсовидну, квадратну та п'ятикутну. Вежі та стіни мали внутрішні галереї. З урахуванням рельєфу місцевості замок був практично неприступним.

У роки Визвольної війни українського народу 1648-1657 pp. Під проводом Б. Хмельницького окремі виступи жителів міста переростали у повстання, і Теребовля стала одним із центрів народно-визвольної боротьби на Галицькому Поділлі.

Збереглись також інші пам'ятки архітектури, зокрема: Миколаївська церква, кінець XVI- початок XVII ст., комплекс споруд монастиря кармелітів, 1635-1639 рр., комплекс споруд Василіанського монастиря XVI ст. Ці пам'ятки мали не тільки культове, але й оборонне значення.

м. Бережани (Тернопільської області)

Перша згадка про місто відноситься до 1375 р.

Комплекс замку-фортеці було побудовано у 1534-54 рр. польськими магнатами Синявськими і у 1675-76 рр. витримав облогу турецьких військ.

Замок мав неправильну п'ятикутну форму і був розташований на острові річки Золота Липа. Спочатку до складу замку, який будувався за участі італійських майстрів, входили стіни з чотиригранною вежею, напівкруглий бастіон та палац з в'їзною брамою. У XVI та XVII ст. проходили реконструкції, зокрема XVII ст. схему реконструкції розробив Г. де Боплан. Внутрішній двір по периметру забудований двоповерховими корпусами, головний палац був триповерховим. Всі вежі великих розмірів – кругла, квадратна, п'ятикутна та багатокутна. У 1554 р. збудовано замковий Троїцький костел – усипальницю.

У 1648 р. замок здобули козацько-селянські війська під проводом Б. Хмельницького.

Замок і костел-усипальниця є видатними пам'ятками оборонної архітектури України епохи Ренесансу. Всі об'єкти входять до складу Державного історико-архітектурного заповідника.

У місті збереглися й інші історико-архітектурні пам'ятки: Миколаївський костел, 1630-1683 рр., Миколаївська церква (дер.), 1691 р., ратуша, 1811 р., костел Різдва Богородиці 1600 р., Троїцький собор, 1768 р.

м. Кременець (Тернопільської області)

Вперше згадується в Іпатіївському літописі під 1226 р. у зв'язку з тим, що його фортецю не змогло взяти угорське військо. Не зміг взяти Кременецьку фортелю взимку 1241 р. і хан Батий, а у 1255 і 1259 рр. й інші орди монголо-татар. І тільки в 1261 р. Данило Галицький був змушений виконати вимоги мирної угоди з ханом Бурундаєм і знищити укріплення кількох міст, зокрема і Кременця.

Замок був побудований у ХІІ ст. з каменю. Дитинець займав крайню мисову частину гори і мав в плані неправильну форму. З відкритої (південної) сторони оборонні стіни тягнулись прямою лінією, а в інших місцях повторяли форму мису. У XIII-XIV ст. оборонні споруди були посилені.


 
 

Цікаве

Загрузка...