WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: По святими місцями України. Київ – Корець – Гоща – Межиріч – Кременець – Почаїв – Володимир-Волинський – Зимне – Крехів – Жовква - Реферат

Туристичний маршрут: По святими місцями України. Київ – Корець – Гоща – Межиріч – Кременець – Почаїв – Володимир-Волинський – Зимне – Крехів – Жовква - Реферат

м. Львів

Старовинний Львів не подібний до жодного міста України та світу. Упродовж століть він формувався у взаємопереплетінні багатьох національних культурних традицій. Не могло це не позначатись і на релігійному житті міста. Надзвичайно цікавими є пам'ятки сакральної архітектури Львова.

Успенська церква. Про існування мурованої церкви на вулиці Руській відомо з 1421 р. Проте вона не збереглася. З поміж трьох нинішніх споруд ансамблю – церкви, дзвіниці та каплиці, найдревнішою є дзвіниця. Будували її у 1572-1578 рр. Автором проекту був Петро Барбон. Він спорудив струнку триярусну вежу висотою 65 м з шатровим завершенням. На вежі повісили великий дзвін, що мав у діаметрі 2 м і звався "Кирило". Вежа завдяки своїй висоті була ще й вартовою та оборонною. Але й сама стала доброю мішенню для ворога.

Так, у 1672 р. турецькі гармаші знесли її дах при облозі міста. Його відновив архітектор П. Бабар. Він добудував ще один ярус, завершив його банею з чотирма крученими вежечками на кутах. Вежа стала найвищою в місті й донині є оздобою Львова. Від імені свого фундатора, який виділив кошти на її будівництво, вона називається вежею Корнякта.

У 1584 р. львівське православне братство почало споруджувати каплицю Трьох святителів. Її архітектором був Андрій Підлісний, а гроші, як і на дзвіницю, виділив К. Корнякт. Основний об'єм каплиці було збудовано у вигляді куба, що характерно для класичної ренесансної архітектури. А завершення зроблено цілком українським: три рівновеликі бані на барабанах. Щоб конструктивно зв'язати квадрат стін та трибанне завершення, було застосовано складну систему арок і парусів. Каплиця щедро декорована як ззовні, так і в інтер'єрі багатим кам'яним різьбленням.

Після освячення каплиці в 1591 р. львівські братчики вирішують не реставрувати напівзруйновану церкву, а від фундаменту будувати нову. До спорудження церкви запрошено було архітектора Павла Римлянина. З 1592 р. йому допомагав Войтіх Капінос, а завершив будівництво Амброзій Прихильний у 1623 р. Стіни тринавної базиліки вимуровано з великих тесаних кам'яних блоків, завершено традиційно українськими трьома банями з ліхтарями, вміло використано для декору фасадів античний ордер. Стіни, колони та склепіння в інтер'єрі викладено з білого тесаного каменю. В парусах центрального куполу вміщено герби жертводавців.

Латинський Кафедральний собор Святої Марії. Його будували понад 140 років (1350-1493 рр.). Починав будову в готичному стилімайстер Ничко, а закінчував архітектор Ганс Блехер, який засклепив основний об'єм храму. На тому роботи не закінчилися, оскільки вже треба було відновляти храм після пожежі 1527 р. Ще одну реставрацію собору здійснили у 1760-1778 рр. У стилі барокко за проектом і під керівництвом архітектора Петра Палейовського. Дзвіниця виросла до 65-метрової висоти, її покрили барочним мідним шоломом з чотирма кам'яними вазонами на кутах.

Від готики через ренесанс, барокко, класицизм до сецесії пройшов свій шлях Латинський собор. Всі будівельні періоди залишили свій слід в архітектурі храму. Однак, переважає готика. Це особливо відчувається в інтер'єрі. Стрільчасті арки та склепіння з нервюрами справляють величне враження. Костельний орган, що й досі милує слух своїм чудовим звучанням, виготовлено у Львові у 1838 р.

За час свого існування костел обростав численними вівтарями та каплицями, як в інтер'єрі, так і поряд на кладовищі, що оточувало храм. З тих, що залишилися, найціннішою є каплиця Кампіанів - пам'ятка епохи ренесансу. Її прибудовано до північної стіни храму і ввійти до неї можна лише з інтер'єру.

Окремо стоїть родинна гробниця іншого міщанського роду – Боїмів. Її збудовано в 1609-1615 рр. в стилі пізнього ренесансу.

Собор Святого Юра – греко-католицький кафедральний собор, чудова пам'ятка архітектури у стилі рококо. Розташований на вершині узгір'я (321 м над рівнем моря) собор домінує над оточуючим середовищем і вдало поєднується з ландшафтом. Головний фасад храму прикрашено могутнім порталом і статуями Святих Афанасія та Льва роботи Й. Пінзеля. Аттик завершує інша скульптурна композиція Пінзеля – сповнена динаміки та емоційного виразу група "Юрій Змієборець".

Двомаршеві сходи, прикрашені фігурами геніїв (ск. С. Стажевський), ведуть до тераси та входу у храм. У пресвітерії між двома колонами знаходяться царські та дияконські врата. Ікони вівтаря належать пензлю Ю. Радивилівського та Л. Волинського (1770-ті рр.). У кіоті лівої нави варто оглянути цінну реліквію – ікону Богородиці Теребовльської (XVII ст.). У підземній частині собору – крипта, де знаходяться саркофаги кардинала С.Сембратовича, митрополита А. Шептицького, патріарха Й. Сліпого..

Навпроти собору стоїть палац митрополитів, споруджений у стилі рококо з елементами класицизму (архітектор К. Фесінгер, 1762 р.). У тильній частині палацу – парк, що до початку ХІХ ст. мав дбайливо впорядковані тераси. З північного заходу до ансамблю приєднується дзвіниця, де висить найдавніший в Україні дзвін, відлитий в 1341 р.

Вірменський кафедральний собор. У середньовічному Львові жила потужна вірменська діаспора. Їй було виділено окрему дільницю для забудови, де вірмени прагнули відтворити на чужині куточок своєї батьківщини. У 1356-1363 рр. будується храм Успіння Пресвятої Богородиці, який і став вірменським кафедральним собором. Храм будувався на кошти вірменських купців, керував будівельними роботами архітектор Дорінг. Будівля хрестовокупольна, чотиристовпна, тринавна. Збудована з ламаного каменю, обличкована тесаними кам'яними плитами. З таких же плит було зроблено покрівлю, що є донині під бляшаним дахом. Купол, над яким здіймається дванадцятигранний барабан, має ребра, викладені з опалених горщиків. У 1437 р. до бічних стін прибудовують аркові галереї. З південного боку галерея збереглася, а з північного її замурували в 1671 р., розширюючи основний об'єм. У внутрішній орнаментиці храму використано вірменські мотиви, зокрема різьблені в камені та алебастрі зображення стилізованих вірменських жертовних хрестів "хачкарів" з XIV-XV ст. З того часу походять унікальні фрески на віконних відкосах, виконані в стилі давньоукраїнського живопису. Колись вони вкривали стіни та склепіння. Збережені фрагменти є найстарішими у Львові зразками монументального розпису.

Сусідні споруди щільно оточують собор та його подвір'я, рівень якого нині є значно нижчим, ніж рівень вулиці Вірменської. Увійти до нього можна через арку вежі-дзвіниці, збудовану в 1571 р. за проектом Петра Красовського. Безпосередньо до вежі, що є висотною домінантою комплексу, примикає палац вірменських архієпископів (XVII-XVIII ст.).

Прямо напроти дзвіниці – будинок колишнього вірменського банку (XVII ст.). А до вірменського суду можна було потрапити через кам'яний орнаментований портал, що донині зберігся в арковому проході дзвіниці.

З північного та південного боку собору є два невеликі дворики. Південне подвір'я зі збереженою аркадою – це старе вірменське кладовище, від якого залишились надгробні плити з епітафіями. Найстаршим надгробкам близько 600 років. Північне подвір'я – монастирське, оскільки межує з будівлею монастиря вірменських бенедиктинок (XVII ст.).

Вірменський собор, дворик з оточуючими його спорудами утворюють неповторний куточок східної архітектури у Львові.

Використана література

  1. Туризм в Україні.- Ужгород: ІВА, 2008.- 320с.

  2. Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п'яти томах. Т.4.- Ужгород: ІВА, 2000.- 348с.

  3. Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п'яти томах. Т.3.- Ужгород: ІВА, 2000.- 348с.

  4. Котлер Филип, Боуэн Джон, Мейкенз Джеймс. Маркетинг. Гостеприимство и туризм.- М: ЮНИТИ, 1998.- 787с.

  5. Конох Анатолій Петрович, Товстопятко Федір Федорович, Некрасов Сергій Андрійович Туризм.- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 132с.

  6. Конох, Анатолій Петрович Екологічний туризм: Навч. посіб. для студ. фак. фізичн. вихован./ А.П.Конох, Ф.Ф.Товстопятко, С.А.Некрасов.- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 68с.- 10.80 журналістика

  7. Головашенко, Ольга Вячеславівна Туризм, як форма соціальної активності людини: соціально-філософський аналіз: Спец.:09.00.03; Дис. на здоб. наук. ступ. канд.філософ. наук.- Запоріжжя: ЗДУ, 2002.- 184с.- 8.00


 
 

Цікаве

Загрузка...