WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Туристичний маршрут: Античні міста Північного Причорномор'я - Реферат

Туристичний маршрут: Античні міста Північного Причорномор'я - Реферат

Реферат на тему:

Туристичний маршрут: Античні міста Північного Причорномор'я

Білгород-Дністровський (Тіра) – Миколаїв (Ольвія, Березань) –Євпаторія (Керкінітіда) – Сімферополь (Неаполь Скіфський) –Севастополь (Херсонес) – Феодосія – Керч (Боспорське царство)

Пропонований напрям туристичних маршрутів охоплює територію Північного Причорномор'я України в межах сучасних Одеської та Миколаївської областей і АР Крим й може бути запропонований для шанувальників пізнавального туризму. Використовуючи запропоновані об'єкти туристичні організації чи туристи-індивідуали можуть здійснити різноманітні за тематикою та тривалістю подорожі чи окремі екскурсії з різних областей України.

Основою маршрутів і екскурсій цього напряму є залишки античних міст-держав, розташованих переважно на приморських територіях, що дозволяло мати зручне морське сполучення з метрополією. Ці міста виникли у VI-V ст. до н. е. під час грецької колонізації і засновниками їх стали переселенці з Малої Азії, Іонії, островів Егейського моря, яких приваблювали тут родючі землі, м'який клімат, рибні багатства, можливість торгівлі з племенами Причорноморських степів – скіфами, меотами, сарматами та ін.

Більшу частину міст частково досліджено, проведено археологічні розкопки і на їх основі створено історико-археологічні заповідники чи музейні експозиції, які дають можливість під керівництвом кваліфікованих музейних екскурсоводів познайомитися з цікавою сторінкою історії України, що охоплює майже тисячолітній період і яка мала важливий вплив на формування культури давніх народів Східної Європи й України зокрема. Саме на території цих міст збереглися чи не найдавніші на території України пам'ятки історії та культури, які використовуються у туристичній діяльності, а дослідження античних пам'яток Північного Причорномор'я започаткувало історію вітчизняної археології.

м. Білгород-Дністровський (Одеської області)

Розташоване на західному березі Дністровського u1083 лиману, де у VI ст. до н. е. переселенці з грецького Мілета заснували свою колонію-державу Тіру, яка була найпотужнішою у цьому районі.

Розкопки, що ведуться з початку ХХ ст. свідчать, що це було значне автономне поселення, багатства якого базувалися на землеробстві, різних ремеслах, рибальстві, торгівлі. Розкопками розкрито частину поселення – відкриту для відвідувачів.

Але не менше туристів приваблює найбільша за розмірами та найпотужніша оборонна споруда України – Аккерманська фортеця ХІІІ-XV ст. – унікальна фортифікаційна споруда середньовіччя. Розташована на обривистому березі Дністровського лиману, частково на руїнах древньої Тіри, зовнішні стіни фортеці мають довжину 2 км, висоту до 7 м, товщину до 5 м. По периметру стін було споруджено 35 башт. До середньовіччя відносяться також грецька та вірменська церкви XIV-XVI ст., підземна церква Іона Сучавського XIV-XIX ст. Цікавими туристичними об'єктами можуть бути розташоване неподалік с. Шабо – важливий центр виноградарства та виноробства, а також місто-герой Одеса, яка офіційно заснована всього 200 років тому назад, і відома своїми численними пам'ятками. Це насамперед комплекс споруд Приморського бульвару, оперний театр, морський вокзал, пам'ятки та меморіальні комплекси, пов'язані з подіями Великої Вітчизняної війни, а також експозиції музеїв літературного, археологічного та художнього, Морського флоту.

м. Миколаїв

Центр однойменної області, за 40 км від якого, поблизу с. Парутине, Очаківського району на високому березі Бугського лиману з VI ст. до н. е. і до IV ст. н. е. існувала антична Ольвія, заснована вихідцями з Мілета. В період свого розквіту місто-держава займала площу біля 50 га і ділилася на верхнє і нижнє місто, яке було оточено потужною кам'яною стіною з баштами.

У верхньому місті крім житлових приміщень були сакральні місця, площі для торгівлі, кам'яні тротуари. У нижньому місті жили ремісники й було збудовано порт – тут розвивалися металообробка, кераміка, виробництво ювелірних виробів. За ці вироби та товари привезені з метрополії, місто отримувало зерно, худобу, продукти харчування.

Розкопки Ольвії почались ще у 1802 р. і тривають до цього часу.

Розкрито головну площу, що мала торгово-адміністративне значення, сакральні місце з залишками вівтарів і жертовників, житлову забудову, оборонні споруди, виробничі приміщення. Тепер це експонати історико-археологічного заповідника.

За 13 км на південь, на острові Березань, ще раніше, а саме у VII ст. до н. е., існувало найдревніше грецьке поселення Причорномор'я – Борисфеніда, яке у V ст. до н. е. передало першість Ольвії. Розкопки поселення на острові доповнюють знання і про Ольвію.

м. Євпаторія (Автономна республіка Крим)

Сучасний дитячий кліматичний і грязевий курорт, на березі Каламітської затоки, древнє місто, яке відзначило своє 2500-ліття.

Заснували його в VI ст. до н. е. під назвою Керкінітида і проіснувала ця грецька колонія майже до кінця IV ст. н. е. Та, на жаль, пам'ятки цього періоду до нас не дійшли.

У XVI-XVII ст. турки побудували на цьому місці фортецю і місто Гезлев, що став одним із центрів работоргівлі. З цього періоду до нас дійшли мечеть Джума–Джамі, текіє (монастир дервішів) та турецька баня – єдина в Україні баня, яка функціонує з часу побудови. Туристів також приваблюють комплекс споруд кенас, який включає велику та малу кенаси, об'єднані двориком з аркадами, храм Святого Іллі, собор Святого Миколая, а також пам'ятник подіям Кримської війни 1854-1855 рр.

м. Сімферополь (Автономна республіка Крим)

Адміністративний, економічний і культурний центр АР Крим, транспортні ворота Криму.

Хоча місто офіційно засновано у 1784 р., але у ІІІ ст. до н. е. – ІІІ ст. н. е. тут була столиця держави пізніх скіфів – Неаполь Скіфський (Неаполь – грецькою – нове місто), місто яке хоч і не відноситься до античної культури, але існуючи в один час мало тісні зв'язки з античними містами. На одному з пагорбів у межах сучасного міста розкопано залишки городища Неаполя Скіфського.

Пізніше це було татарське поселення, а з XV ст. – поселення Ак-Мечеть – центр однієї з адміністративних одиниць Кримськогоханства.

Із Сімферополя туристи можуть здійснити екскурсії до колишньої столиці Кримського ханства Бахчисарая, печери Кизил-Коба (Червона печера), розташованої неподалік міста.

м. Севастополь

Місто-герой, де тісно переплелись сучасність і древня історія, місто надзвичайно багате цікавими пам'ятками історії та культури різних епох.

Найдавнішими є пам'ятки древнього Херсонесу (у середні віки Херсон, Корсунь), розташованого на одному з мисів у межах сучасного міста. Античний Херсонес був заснований у 422-420 рр. до н. е. переселенцями з Гераклеї Понтійської і проіснував до XV ст. н. е. – тобто майже два тисячоліття. У V-I ст. до н. е. це було автономне місто-держава, у I-IV ст. н. е. – аристократична республіка залежна від Риму, а з IV ст. – від Візантії. Саме через Корсунь у 988 р. у Київську Русь офіційно прийшло християнство Візантійського обряду.

Національний історико-археологічний заповідник "Херсонес-Таврійський" – пам'ятка світового значення, де збережено розкриті розкопками оборонні стіни, квартали житлової забудови та майстерні, монетний двір, базиліка, християнські храми, античний театр на 3 тис. місць тощо. Розкопки засвідчили, що основою економіки Херсонесу були виноградарство та виноробство, рибний промисел, торгівля, гончарство, будівництво та ювелірне ремесло.

Цікавими для туристів є також пам'ятки XVI-XVIII ст. – руїни Генуезької фортеці Чембало в Балаклаві, Катерининська миля, Інкерманський монастир, середньовічне печерне місто і фортеця Каламіта.

Але найбільше в місті пам'яток військової Слави – періодів Кримської війни 1853-1855 рр. і Великої Вітчизняної війни. Це перш за все Панорама "Оборона Севастополя 1854-1855 рр.", пам'ятки Малахового кургану, діорама "Штурм Сапун-гори 7 травня 1944 р.", меморіал героїчної оборони Севастополя 1941-1942 рр., пам'ятник затопленим кораблям і Графська пристань, Історичний і Приморський бульвари, пам'ятники видатним полководцям і флотоводцям. Цікавими для гостей є експозиції численних музеїв, серед яких варто виділити художній музей і акваріум, де можна заглянути у підводне царство.

м. Феодосія (Автономна республіка Крим)

Старовинне місто і порт, засноване в VI ст. до н. е. греками – вихідцями з Мілета, яке спеціалізувалось на розвитку торговельних зв'язків. У IV ст. до н. е. місто ввійшло до складу Боспорської держави і було важливим центром вивозу хліба.

До нашого часу не дійшли матеріальні пам'ятки античності, але збереглося досить багато пам'яток періоду володіння містом генуезцями, які в ХІІІ ст. заснували тут торгове поселення Кафа. З XV ст., коли місто належало Кримському ханству, Кафа стала великим центром работоргівлі, через який у рабство було продано багато людей з різніх регіонів сучасної України.

Місто цікаве для туристів своїми численними історико-культурними пам'ятками – переважно XIV-XV ст. і більш пізнього часу. Зокрема, в різних частинах міста можна побачити залишки стін і вежі Генуезької фортеці, грецькі та вірменські культові споруди, турецьку мечеть Муфта-Джамі, фонтани, дачу Стамболі. Цікавими є експозиції літературно-меморіального музею письменника-романтика О. Гріна і музею дельтопланеризму.

Особливе місце посідають пам'ятки, пов'язані з іменем всесвітньо відомого художника-мариніста І. К. Айвазовського, який народився і провів майже все своє життя у Феодосії і є його першим почесним громадянином. Всі, хто приїжджають до Феодосії, відвідують картинну галерею, яку Айвазовський побудував своїм коштом і подарував місту з колекцією чудових картин.

м. Керч (Автономна республіка Крим)

Місто-герой, розташоване на крайньому сході Кримського півострова, історія якого нараховує понад 2500 років. Тут у 480 р. до н.е. утворено Боспорську державу з столицею в Пантікапеї (сучасна Керч), хоча міста, які увійшли до її складу засновані раніше – у VI ст. до н. е. Це були міста розташовані на Керченському півострові та сучасній Тамані, а також Феодосія. Це державне утворення існувало майже до кінця IV ст., коли впало під ударами гунів.

Основою економіки було розвинене землеробство, рибальство, скотарство, різні ремесла, а вироблені та привезені товари продавались місцевим степовим племенам – скіфам, сарматам та ін.

Боспорська держава була важливим експортером зерна в міста Греції та Малої Азії.

Сучасна Керч – місто, надзвичайно важливе для розвитку пізнавального туризму. Тут можна оглянути розкопки античних міст – Пантікапея, Мермекія, Німфея, побачити місця захоронення Боспорських царів – Царський і Мелек-Чесменський кургани, унікальний склеп Деметри. Тут збереглась чи не найдавніша на території України культова споруда – церква Іоанна Предтечі, час будівництва давньої частини якої відносять до VIII-X ст. Всі ці об'єкти входять до складу історико-археологічного заповідника.

Про події Великої Вітчизняної війни свідчать меморіальний комплекс з обеліском Слави на горі Мітридат, підземний музей та меморіал на честь захисників Аджимушкайських каменоломень, величний меморіал і музей на місці висадки Ельтигенського десанту в листопаді 1943 р.

Серед музеїв міста варто виділити історико-археологічний, музей етнографії, океанографії та рибного господарства, картинну галерею.

Використана література

  1. Туризм в Україні.- Ужгород: ІВА, 2006.- 320с.

  2. Туризм и спортивное ориентирование.- М.: Физкультура и спорт, 1987.- 240с.

  3. Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п'яти томах. Т.4.- Ужгород: ІВА, 2000.- 348с.

  4. Туризм в Україні: Збірник нормативно-правових актів у п'яти томах. Т.3.- Ужгород: ІВА, 2000.- 348с.

  5. Котлер Филип, Боуэн Джон, Мейкенз Джеймс. Маркетинг. Гостеприимство и туризм.- М: ЮНИТИ, 1998.- 787с.

  6. Конох Анатолій Петрович, Товстопятко Федір Федорович, Некрасов Сергій Андрійович Туризм.- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 132с.

  7. Конох, Анатолій Петрович Екологічний туризм: Навч. посіб. для студ. фак. фізичн. вихован./ А.П.Конох, Ф.Ф.Товстопятко, С.А.Некрасов.- Запоріжжя: ЗНУ, 2005.- 68с.- 10.80 журналістика

  8. Головашенко, Ольга Вячеславівна Туризм, як форма соціальної активності людини: соціально-філософський аналіз: Спец.:09.00.03; Дис. на здоб. наук. ступ. канд.філософ. наук.- Запоріжжя: ЗДУ, 2002.- 184с.- 8.00


 
 

Цікаве

Загрузка...