WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Лікувальна фізкультура (ЛФК) у лікуванні інсульту та черепно-мозкових травм - Реферат

Лікувальна фізкультура (ЛФК) у лікуванні інсульту та черепно-мозкових травм - Реферат


Реферат на тему:
Лікувальна фізкультура (ЛФК) у лікуванні інсульту та черепно-мозкових травм
Лікувальна фізкультура (ЛФК) у лікуванні інсульту
Розрізнюють 3 етапи реабілітації хворих на інсульт: 1-й - і ранній відновний (до 3 міс), 2-й - пізній відновний (до 1 року), 3-й - етап залишкових порушень рухових функцій (понад 1 рік). Визначаючи мету, засоби і методики ЛГ на цих етапах реабілітації, ураховують призначений руховий режим та ступінь порушення рухових функцій. Використовують суворий та розширений ліжковий режими, напівліжковий (палатний) і вільний рухові режими. Розрізняють 1-й ступінь порушення рухових функцій (легкий парез), 2-й (помірний парез), 3-й (парез), 4-й (глибокий парез) і 5-й ступінь (плегія, або параліч).
На ранньому відновному етапі лікування хворому послідовно призначають суворий ліжковий, розширений ліжковий (2а-2б), палатний та вільний режими. Тривалість кожного рухового режиму залежить від стану хворого і ступеня порушень рухових функцій. Чим значніші порушення рухових функцій виявлені, тим повільніше відбувається розширення режимів рухової активності.
Якщо хворому призначають суворий ліжковий режим (на 1-3 дні), заняття ЛФК протипоказані, хворому необхідно забезпечити спокій, медикаментозну терапію та лікування положенням., Укладають хворого в положення, протилежне позі Верніке-Манна. Це зменшує еластичність, запобігає розвиткові м'язових контрактур. Хворого укладають у положення на спині, на боці. Положення хворого змінюють декілька разів на день (4-6 разів) на ЗО- 60 хв залежно від його стану і тонусу м'язів паретичної кінцівки. З 3-го по 15-й день хвороби призначають розширений ліжковий (2а) режим.
Мета ЛФК: поліпшення функцій серцево-судинної та дихальної систем, активізація моторики кишок, поліпшення трофіки тканин, запобігання розвитку пролежнів, зниження м'язового тонусу, профілактика геміплегічних контрактур, підготовка до активного повороту на здоровий бік, стимуляція та відновлення ізольованих активних рухів у паретичних нижніх кінцівках.
Із засобів ЛФК у цьому руховому режимі використовують лікування положенням на спині, на боці, дихальні вправи, активні вправи для дрібних, середніх, а пізніше також для великих суглобів здорових нижніх кінцівок. З 3-6-го дня - пасивні рухи в суглобах паретичної нижньої кінцівки. Навчають вольового посилання імпульсів до рухів синхронно з ізольованим пасивним розгинанням передпліччя, згинанням гомілки.
Орієнтовно з 16-го по 21-й день хвороби призначають розширений ліжковий (26) руховий режим.
Мета ЛФК: посилення загальнотонізуючого впливу на хворого, навчання розслаблення м'язів здорової кінцівки, зниження м'язового тонусу в паретичних нижніх кінцівках, переведення хворого в положення сидячи, стимуляція відсутніх активних рухів у паретичних нижніх кінцівках, протидія патологічним синкінезіям, підготовка хворого до переведення його в положення стоячи, відновлення функції опори нижніх кінцівок та навичок самообслуговування за допомогою здорової кінцівки.
Заняття ЛГ необхідно починати з пасивних вправ спочатку для здорової, а потім і для паретичної нижньої кінцівки. Під час виконання пасивних рухів велику роль відіграють вихідні положення окремих сегментів кінцівок. Пальці легше розгинаються, якщо кисть зігнута, передпліччя - якщо плече приведене, супінація передпліччя буде повноціннішою, якщо лікоть зігнутий, відведення стегна - повнішим у зігнутому положенні.
Під час виконання активних вправ необхідно застосовувати полегшені положення, використовуючи ліжкові рами, блоки, гамачки для підтримання паретичної кінцівки.
Вправи виконують повільно, плавно, кожен рух - 4-8 разів. Спочатку кінцівка повертається у вихідне положення пасивно, за допомогою інструктора, потім - самостійно, а також з опорою. Особливу увагу слід приділяти відновленню руху І пальця (відведення, розгинання, протиставлення). Пасивно або активно протидіють патологічним синкінезіям. Для цього під час виконання активних рухів ногою руки фіксують за головою або вздовж тулуба, кисті - під сідницями, їх також може фіксувати методист. У той час, коли здорова рука хворого згинається, методист може пасивно розгинати паретичну руку. Використовують також; вольове зусилля, наприклад, згинаючи ногу, хворий протидіє згинанню руки, утримуючи її вольовими зусиллями в розігнутому положенні.
ОРІЄНТОВНИЙ КОМПЛЕКС ВПРАВ ЛГ ДЛЯ ХВОРИХ НА ІНСУЛЬТ, ЯКИМ ПРИЗНАЧЕНО РОЗШИРЕНИЙ ЛІЖКОВИЙ РЕЖИМ
1. Вихідне положення (В. п.) - лежачи на спині, паретична нога в кори-гованому положенні, а паретична рука, з мішечком піску на долоні, вздовж тулуба. Згинання та розгинання у плечовому суглобі випрямленої здорової руки, 6-8 разів. Темп середній, амплітуда повна.
2. В. п.- те саме, тільки паретичну руку хворого інструктор підтримує знизу в ліктьовому суглобі, а другою рукою фіксує кисть і пальці в положенні розгинання. Пасивне згинання та розгинання у плечовому суглобі випрямленої паретичної руки, 8-10 разів. Темп повільний, рухи плавні, амплітуду збільшувати поступово.
3. В. п.- те саме. Пасивне згинання та розгинання в ліктьовому суглобі паретичної руки хворого, зберігаючи розігнуте положення кисті та пальців, 5-6 разів. Темп повільний, амплітуда повна, рухи плавні.
4. В. п.- те саме. Пасивна супінація та пронація кисті паретичної руки, 5- 6 разів. Темп повільний, амплітуда повна, дихання спокійне.
5. В. п.- те саме. Пасивне відведення та приведення в плечовому суглобі випрямленої паретичної руки, 6-8 разів.
6. В. п.- те саме, тільки паретична рука трохи відведена, передпліччя в середньому положенні. Пасивне згинання в суглобах пальців паретичної руки. Відведення та приведення І пальця, по 10-12 разів у кожному суглобі. Дихання довільне.
7. В. п.- те саме, паретичні кінцівки в коригуючому положенні, здорові - випрямлені. Відведення здорової ноги вбік із поверненням у в. п., 5-6 разів. Амплітуда рухів повна, темп повільний, дихання не затримувати.
8. В. п.- те саме для паретичної руки. Інструктор рукою фіксує стопу під прямим кутом, а другою знизу підтримує гомілку у верхній третині. Пасивне згинання та розгинання паретичної ноги в колінному та кульшовому суглобах, 8-10 разів. Темп повільний, згинання з максимально можливою амплітудою, а розгинання - з неповною.
9. В. п.-- те саме для паретичної руки, паретична нога на валику. Згинання та розгинання паретичної ноги у колінному та кульшовому суглобах, 8-10 разів. Темп повільний, амплітуда повна.
10. В. п.- те саме для паретичної руки. Інструктор рукою фіксує стопу паретичної ноги під кутом, другою підтримує знизу гомілку у верхній третині. З допомогою інструктора

 
 

Цікаве

Загрузка...