WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Особливості методики лікувальної фізкультури (ЛФК) у лікуванні черепно-мозкової травми - Реферат

Особливості методики лікувальної фізкультури (ЛФК) у лікуванні черепно-мозкової травми - Реферат


Реферат на тему:
Особливості методики лікувальної фізкультури (ЛФК) у лікуванні черепно-мозкової травми
Черепно-мозкова травма може супроводжуватися струсом, забиттям, здавлюванням і ураженням мозку. У комплексному лікуванні хворих виділяють 3 клінічні періоди.
У 1-й період призначають спокій, проводять медикаментозне та оперативне лікування, а також лікування положенням. ЛФК протипоказана. У 2-й період призначають розширений ліжковий (2а-26) і палатний режими.
Мета ЛФК: активізація життєво важливих функцій серцево-судинної, дихальної і травної систем, а також запобігання застійним явищам у легенях, пролежням, поліпшення та відновлення вестибулярної функції, підвищення загального тонусу організму.
Призначають ЛГ із незначним фізичним навантаженням з вихідного положення лежачи або сидячи. Застосовують прості вправи на розвиток статокінетичної стійкості, вправи зі зміною положень тіла, рухи голови у бічній та передньозадній площинах з обмеженою амплітудою. Доцільним є виконання вправ на координацію рухів, вправ для язика, нижньої щелепи та мімічних м'язів, а також дихальні вправи з активізацією видиху.
ОРІЄНТОВНИЙ КОМПЛЕКС ВПРАВ ЛГ
ДЛЯ ХВОРИХ ІЗ ЧЕРЕПНО-МОЗКОВОЮ ТРАВМОЮ
У 2-Й ПЕРІОД ЛІКУВАННЯ
1. В. п. - лежачи на спині. Підняти пряму руку косо - вперед - вдих, розслабити м'язи та опустити її у в. п. - видих. Те саме другою рукою. По З-4 рази кожною рукою. Темп повільний.
2. В. п. - те саме. Підняти пряму ногу догори - вдих, повернутись у в. п. - видих. Те саме другою ногою. По 5-6 разів кожною ногою.
3. В. п. - те саме. Зігнути ногу, обхопити її руками і підтягти до живота - видих, повернутись у в. п. - вдих. Те саме другою ногою. По 5-6 разів кожною ногою. Темп повільний, дихання рівномірне.
4. В. п. - те саме. Підняти руку і різнойменну ногу. Повернутись у в. п. Те саме другою рукою та ногою. По 5-6 разів кожною парою кінцівок. Темп повільний, дихання довільне.
5. В. п. - лежачи на спині, руки підняти вгору. Опустити руки з одночасним підніманням прямих ніг. Повернутись у в. п. 6-8 разів. Темп повільний, дихання не затримувати.
6. В. п. - те саме, у руках м'яч. Повороти тулуба в бік відведених рук з м'ячем - видих, повернутись у в. п. - вдих. По 4-5 разів у кожен бік.
7. В. п. - лежачи на спині. Нахилити голову вперед і повернути її вбік. Повернутись у в. п. Те саме у другий бік. По 4-6 разів у кожен бік. Темп повільний, у разі запаморочення вправу припинити, зробити паузу.
8. В. п. - те саме. Нахил голови вбік. Повернутись у в. п. По 4-5 разів у кожен бік. Темп повільний.
9. В. п. - те саме. Обертання головою з невеликою амплітудою в один бік, потім - в інший. По 2-3 рази в кожен бік. Темп повільний. Запобігати запамороченнюголови.
10. В. п. - сидячи на стільці. Надування щік (одночасно та почергово). Повторити 6-8 разів. Темп повільний, дихання носом, ритмічне.
11. В. п. - те саме. "Переміщення" повітря з однієї щоки до іншої. По 6- 8 разів до кожної щоки. Темп середній.
12. В. п. - те саме. Максимальний оскал зубів із відкритим та закритим ротом, 6-8 разів. Темп середній.
13. В. п. - те саме. Бічні рухи нижньою щелепою (із закритим і відкритим ротом). По 6-8 разів у кожен бік. Темп середній.
14. В. п. - те саме. Відкривання рота з глибоким вдихом через рот (по-зіхання), 4-6 разів.
15. В. п. - те саме, руки на поясі. Почергові нахили тулуба в лівий та правий бік. По 6-8 разів у кожен бік. Темп середній, дихання вільне.
16. В. п. - те саме. Нахил тулуба вперед - видих, повернутись у в. п. - вдих, 4-6 разів.
17. В. п. - те саме. Поворот тулуба ліворуч - видих, повернутись у в. п. - вдих. Те саме праворуч. По 4-6 разів у кожен бік.
18. В. п. - сидячи, у руках м'яч. Кидання м'яча обома руками в ціль, 8-10 Разів. Темп середній.
У 3-й період лікування завданнями ЛФК є відновлення функції вестибулярного апарату, нормалізація функції зовнішнього дихання, загальнотонізуюча дія, відновлення навичок ходіння, поліпшення психічного стану хворого. У цей період поступово ускладнюють методику занять, дозволяють виконання вправ із навантаженням та амплітудою рухів, що поступово збільшуються. Призначають рухи голови в різних площинах з повною амплітудою, обертання тулуба в повному обсязі та в різних напрямках, вправи в рівновазі на великій та малій площі опору. Застосовують вправи в метанні середніх і малих м'ячів, а також вправи із заплющеними очима на місці та з пересуванням. Навчають ходити з підстраховкою і без неї, рекомендують прогулянки на свіжому повітрі. Можливі ігри на місці та естафетного типу в чергуванні з дихальними вправами.
Призначаючи ЛФК хворим із контузією та йомоцією мозку, необхідно дотримуватися таких методичних принципів:
1. У 2-й період лікування найбільшого значення слід надавати загальнозміцнювальним вправам, а також спеціальним вправам для вестибулярного апарату.
2. Вправи зі зміною положення голови (нахили, повороти) ускладнюють шляхом поступового збільшення амплітуди рухів голови.
3. Вправи в рівновазі слід виконувати на широкій площі опору і чергувати їх із вправами в положенні сидячи.
4. Особливо обережно призначають вправи із заплющеними очима.
5. Під час виконання усіх вправ необхідно забезпечити повну страховку хворого.
6. У 2-й період рекомендується виконувати вправи в метанні з великим м'ячем, а в 3-й - способи метання ускладнюють і застосовують малі гумові м'ячі.

 
 

Цікаве

Загрузка...