WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Лікувальна фізична культура: поняття, вплив на організм, педагогічні принципи, форми, положення - Реферат

Лікувальна фізична культура: поняття, вплив на організм, педагогічні принципи, форми, положення - Реферат


Реферат на тему:
Лікувальна фізична культура: поняття, вплив на організм, педагогічні принципи, форми, положення.
?
Фізіологічна дія фізичних вправ на організм
Фізкультура являє собою невичерпне джерело сили і здоров'я. Вона розвиває волю, сміливість, рішучість, винахідливість, прищеплює почуття колективізму, дисципліни, зміцнює здоров'я, загартовує організм, запобігає захворюванням.
Фізкультура є важливим засобом продовження життя. І Академік О.О.Богомолець писав, що у боротьбі за нормальне довголіття фізкультурі належить безперечно дуже і важливе місце.
Вплив фізичних вправ на організм дуже різноманітний і складний. Вони викликають сильну реакцію-відповідь з боку всіх органів і систем. Великих змін зазнають м'язи, які працюють. Внаслідок вправ м'язи стають пружними, збільшуються.
М'язові скорочення посилюють окисні процеси та обмін речовин у всьому організмі.
Під впливом фізичних вправ збільшується функціональна здатність дихального апарата. Збільшується і життєва місткість легень. Але приріст її у спортсменів, які
Фізичні вправи викликають великі зміни і в роботі серцево-судинної системи. У стані спокою серце людини за хвилину перекачує близько 5 л крові, а при виконанні фізичних вправ - до 40 л, тобто працездатність серця зростає майже у 10 разів. Посилюється при цьому й швидкість течії крові. Якщо в стані спокою кругообіг крові в організмі відбувається за 21 сек., то під впливом фізичних вправ цей час може скоротитися до 15-10 сек.
Великі зміни відбуваються під впливом фізичних вправ у нервовій системі. Вправи сприяють зниженню надмірної збудливості симпатичної нервової системи, поліпшують забезпечення кров'ю головного мозку, посилюють гальмівні процеси, благотворно впливають на психіку людини, підвищують трофічну функцію нервової системи.
Фізичні вправи сприяють урівноваженню процесів гальмування і збудження, посилюють їх.
При тривалому і систематичному тренуванні значні зміни настають у фізичному розвиткові, зокрема в кістковій системі. Потовщуються кісткові трабекули і кірковий шар трубчастих кісток, збільшується їх поперечник.
Таким чином, фізичні вправи благотворно впливають на організм людини, тому фізкультурою повинні займатися всі люди - незалежно від статі, віку, здоров'я.
Поняття про лікувальну фізичну культуру
Лікувальна фізкультура - це комплекс засобів, форм і методів фізичної культури, які застосовують до хворої або ослабленої людини з лікувальною і профілактичною метою.
У лікувальній фізкультурі широко використовують такі форми, як гігієнічна і лікувальна гімнастика, ігри, загартовування сонцем, повітрям, водою, елементи спорту - плавання, дозоване веслування, лижі, екскурсії, туризм.
Особливістю методу лікувальної фізкультури є активна участь хворого в лікувально-відновному процесі.
Лікувальна фізкультура має загальнотонізуючий вплив на організм. Вона сприяє якнайшвидшій ліквідації анатомо-фізіологічних порушень в окремих органах, нормалізує патологічно змінені і компенсує втрачені функції, поліпшує якість рухів, виробляє і закріплює замінні навички.
Лікувальна фізкультура добре впливає на стан серцево-судинної і дихальної систем, на психіку хворих, активізує обмін речовин, зміцнює кісткову і м'язову системи, посилює збудливі і гальмівні процеси. Разом з тим лікувальна фізкультура підвищує дію медикаментів та інших лікувальних засобів, скорочує час між клінічним та функціональним одужанням.
Під впливом фізичних вправ у тканинах організму настають зміни білкового обміну з утворенням продуктів розпаду, які стимулюють тканинний обмін і, надходячи в кров, підвищують нервово-м'язовий, тонус.
Лікувальна фізкультура сприяє відновленню фізіологічних функцій, порушених хворобливими процесами.
Лікувальна фізкультура є засобом відновної і компенсаторної терапії. З допомогою фізичних вправ можна посилити компенсаторно-пристосувальні функції і спрямувати їх на відновлення здоров'я хворого.
Педагогічні принципи лікувальної фізкультури
1) Свідомість,
2) Активність.
3) Доступність. Вправи повинні бути простими, легкими для запам'ятовування та виконання.
4) Міцне засвоєння. Вправи треба добре вивчити, старанно виконувати, по можливості точно.
5) Систематичність.
6) Послідовність. Це додержання окремих принципів методики.
7) Наростання навантаження.
8) Усунення різких переходів у коливанні навантаження.
9) Емоційність.
Засоби лікувальної фізкультури
Засоби лікувальної фізкультури такі: фізичні вправи, природні фактори, руховий і гігієнічний режими.
Фізичні вправи - основний засіб лікувальної фізкультури. Вона використовує спеціально підібрані, методично оформлені вправи.
Фізичні вправи поділяють на такі різновиди.
1. Гімнастичні, які можуть бути активними (без снарядів, із снарядами, на снарядах) і пасивними.
2. Прикладні. Це ходьба, біг, стрибки, метання.
3. Ігри. Вони виробляють кмітливість, уважність, швидкість, силу, спритність, колективізм, дисциплінованість.
Розрізняють кілька видів ігр.
Ігри рухливі, пов'язані з швидкими рухами (бігом, стрибками).
Ігри спортивні. Із них у лікувальній фізкультурі використовують волейбол, теніс, городки, елементи баскетболу та деякі інші.
Гімнастичні вправи - один з основних засобів лікувальної фізкультури.
Прикладні. Ходьба. Біг. Стрибки. Метання.
Руховий режим має велике значення і є обов'язковою частиною загального режиму хворого. Він раціонально регулює поєднання спокою і руху.
У лікувальних закладах застосовують такі режими: суворий постільний, постільний, напівпостільний і загальнотренувальний, або вільний.
При суворому постільному режимі лікувальна фізкультура як правило протипоказана.
При постільному режимі фізичні вправи хворі виконують лежачи або сидячи в ліжку.
При напівпостільному режимі, крім лікувальної гімнастики в ліжку, можна включати індивідуальні і малогрупові заняття в кабінеті лікувальної фізкультури, загартовування.
Загальнотренувальний режим дає змогу використати всі засоби лікувальної фізкультури
Форми лікувальної фізкультури
Лікувальну фізкультуру застосовують у формі різних процедур. Основні з них такі: лікувальна гімнастика, гігієнічна гімнастика, індивідуальне завдання (самостійне заняття), прогулянки, екскурсії, туризм, елементи спортивних вправ, теренкур, трудотерапія.
Лікувальна гімнастика. Індивідуальні заняття проводять окремо з кожним хворим. Вправи можна виконувати біля ліжка хворого в палаті, в кабінеті лікувальної фізкультури або на повітрі.
Для групових занять створюють групи в складі 6-10 хворих і більше.
Ранкова гігієнічна гімнастика. Це комплекс фізичних вправ, використовуваних із загальнозміцнюючою, гігієнічною метою.
Індивідуальні завдання (самостійні заняття). Це поширена і зручна форма лікувальної фізкультури. Хворому підбирають комплекс вправ або кілька спеціальних вправ,які він розучує під наглядом спеціалістів лікувальної фізкультури, а потім самостійно виконує в палаті або вдома. Ці вправи хворий може виконувати кілька разів на день за показаннями.
Прогулянки, екскурсії, ближній туризм призначають з метою активізації рухового режиму.
Плавання дуже благотворно впливає на організм, загартовує його і має велике гігієнічне значення.
Теренкур - це дозоване сходження по пересіченій І місцевості за заздалегідь вивченим маршрутом. На ньому зазначають місця відпочинку, застосовується часта зміна підйомів і спусків. Для теренкуру є

 
 

Цікаве

Загрузка...