WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Теніс (великий теніс) - Реферат

Теніс (великий теніс) - Реферат

Вімблдоні, турнір який у подальшому став дуже популярним спочатку у Великій Британії, а потім і у світі. Цей турнір проводиться до нині і він є найстарішим у світі. Фінал цього турніру проходив у присутності 200 глядачів. В ньому прийняло участь 24 гравця. Правила за якими грали на цьому турнірі в подальшому стали офіційними на багатьох турнірах Європи. Переможцем цього турніру став Спенсер Гор.
Наступним офіційним турніром на корті під відкритим небом почали проводити в Дінард, Франція у 1878. У тому ж році був проведений турнір у Монреалі в Cricket Club, також у цей рік пройшов аматорський чемпіонат Шотландії. В 1879 дебютував Чемпіонат Ірландії у Fitzwilliam Club у Дублині. В 1880 пройшов турнір на території Австралії у Мельбурні.Чемпіонат США уперше проходив у Ньюпорті в 1881, на ньому приймали участь виключно громадяни США.
На Україну теніс завезли англійські купці, які 1890 створили тенісні клуби в Одесі і Таганрозі; згодом теніс поширився і по інших містах України, а 1913 відбулися тенісні змагання в Києві. У 1920-их pp. відбулися спершу показові тенісні матчі в Одесі, з 1930 розпочалися змагання за першість України; їх продовжують і після 1945 в категоріях командної першості, особистої - чоловіків, жінок, змішаних пар; влаштовуються також зимові змагання, змагання молоді тощо.
У Галичині перші тенісні (ситківкові) клуби постали у 1890-их pp. під впливом зв'язків з Віднем. Теніс пропагував у "Соколі" і студентських спортивних клубах І. Боберський (видав підручник "Ситківка", 1911); перші змагання провело спортивне товариство "Україна" (Львів, 1911; П. Франко, О. Кульчицький). 1924 постав Львівський ситківковий Клуб (ЛКС, діяв до 1939), що мав власні тенісні корти й проводив змагання за першість Західної України.
У США і Канаді теніс пропаґує Карпатський Лещетарський Клуб (з 1955 відбуваються щорічні змагання за першість Союзу Україно-Американського Спортового товариства) і Українські спортові централі Америки і Канади в групах молоді й сеньйорів.
В 1933 австралієць Джек Крофорд (англ. Jack Crawford) виграє міжнародні аматорські ігри Австралії, Франції (Роланд Гаррос), Великої Британії (Вімблдон) і досягає фіналу Міжнародного аматорського чемпіонату США у Форест Хілл, журналісти Джон Кієран і Аллісон Дензіг уперше застосували вираз "Великий шолом" (англ. Grand Slam) (по аналогії із бриджем і гольфом) згадуючи можливу перемогу австралійця у чотирьох турнірах у тому ж році. Перелічені чемпіонати почали набирати значимість у тенісному світі, у звязку із тим що збірні цих чотирьох країн єдині хто здобував перемоги у Кубку Девісу, який на той час мав набагато більшу значимість у аматорському тенісі, а ніж усі інші турніри.
Види гри
В теніс грають одиночні та парні ігри. Парна гра проводиться на розширеному майданчику. Парна гра, в якій в одній парі грають чоловік та жінка, називається мікстом.
Тенісна термінологія
Бекхенд або удар закритою ракеткою - удар з незручного боку, зліва для правші, справа для шульги.
Брейк - виграш подачі супротивника.
Брейкпойнт - розіграш, у якому один із супротивників може здобути брейк.
Геймпойнт - розіграш, у якому один із супротивників може виграти гейм на своїй подачі.
Волей або удар зльоту - удар по м'ячу перш, ніж той встиг опуститися на корт.
Дропшот або укорочений удар - несподіване підрізання м'яча таким чином, щоб він ледь-ледь перелетів через сітку й опустився на корт майже без відскоку.
Ейс - подача навиліт, при якій супротивник не зміг дотягнутися ракеткою до м'яча.
Епроуч - повільний удар із сильною підрізкою з метою виходу до сітки.
Крос - діагональний удар.
Лоб або свічка - високий удар з метою перекинути супротивника, який вийшов до сітки.
Матчпойнт - розіграш, у якому один із супротивників може виграти гейм, сет і матч.
Напівволей або удар із напівльоту - удар по м'ячу, який щойно відбився від землі й підіймається вгору.
Реверс - удар оберненою (закритою) стороною ракетки високо над головою.
Сетпойнт - розіграш, в якому один із супротивників може виграти сет.
Смеш - сильний удар піднятою над головою ракеткою.
Слайс або підрізка - удар, при якому м'ячу надається обертання в напрямку протилежному до напрямку руху. Завдяки ефекту Магнуса м'яч стелиться над кортом, продовжуючи свою траекторію. Застосовується для гри із задньої лінії.
Топ-спін - удар, при якому м'ячу надається сильне обертання в напрямку руху. Характеризується високим відскоком і траекторією, яка закручується донизу завдяки ефекту Магнуса. Застосовується при грі із задньої лінії.
Тайбрейк - спеціальний гейм для швидкого визначення переможця рівного сету.
Форхенд або удар відкритою ракеткою - удар зі зручного боку, справа для правші, зліва для шульги.
Федерації та об'єднання гравців
Головним органом управління тенісними справами є Міжнародна федерація тенісу (англ. ITF), яка складається із 202 національних тенісних федерацій.
Професійні тенісисти об'єднані в Асоціацію тенісних професіоналів (англ. ATP, чоловіки) й Жіночу тенісну асоціацію (англ. WTA).
Турніри
Найпрестижнішими в тенісі є чотири турніри великого шолому
Відкритий чемпіонат Австралії
Відкритий чемпіонат Франції
Вімблдонський турнір
Відкритий чемпіонат США
Найпрестижнішими командними змаганнями є
Кубок Девіса - змагання збірних країн серед чоловіків.
Кубок Федерації - змагання збірних країн серед жінок.
Кубок Хопмана - змагання змішаних чоловічо-жіночих збірних.
Менш престижний Олімпійський тенісний турнір, який відбувається щочотири роки підчас літніх Олімпіад.
Окрім того професійні тенісні організації організують серії турнірів різної сили, так звані тури, охоплюючи ними всіх гравців організацій, тенісну молодь і ветеранів.
Тенісні турніри здебільшого проводяться за олімпійською системою. Пари визначаються жеберкування з попереднім розсіюванням. Зрідка проводяться колові турніри, або турніри, в яких спочатку граються матчі в групах з подальшим переходом на олімпійську систему.
Література
1. Енциклопедія українознавства: В 10 томах / Головний pедактор Володимир Кубійович. - Париж, Нью-Йорк: Молоде Життя, 1954-1989.

 
 

Цікаве

Загрузка...