WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Водний туристський спортивний похід третьої категорії складності по Кольському півострову - Реферат

Водний туристський спортивний похід третьої категорії складності по Кольському півострову - Реферат

перетнена валами і бочками. Дуже могутня вода. 2ая - могутня бочка в звуженні. 3,4 - локальні високі криві дрібні сливи з плит, "за рогом" відносно 1 і 2 рівнів. 3 рівень йдеться праворуч наліво, 4 - ближче до ЛБ. Є стоянки: перед порогом, у 2 і у 3 сходин. 2-й рівеньходиться окремо, можна котитися - обнос вгору короткий.
35-10 поріг "Ле-сенка" 0-30 0-00 2 перекат, за ним - острівець і пово-рот наліво Тільки для дуже "слабих" або зламаних судів - по ЛБ, чалка краще ДО пере-кат. Кривий злив, косий вал/бочка. За порогом на ПБ - драбина до води.
35-40 поріг "3 протоки" 0-30 0-00 2-3 Острів, шум. Для байдарок і т.п. бажаний. Кат. - можна сходу. Декілька протоків. Зовсім права - каналізація для проводки (або у велику воду - для байдарок). У лівій - злив хитрої форми, коса бочка і роздвоєння знову на дві протоки. У центрі - знову все криве, але води побільше. Зліва - попростіше, більш мільше, але туди ще можна і не попасти. Без перегляду зліва, потім в центр
36-00 ріка Тумча 0-20 0-00 - розвилка - - -36-30 Поріг "Ніч-ний" 0-30 0-00 1 Для байдарок і т.п. бажаний. Без перегляду біля Пб.
36-35 Поріг "Ка-рниз" 0-05 1-00 4-5 Великий кам'яний острів ближче до Лб. Перегляд по обом берегам. Довжина 300 м. Перша сходина - дві протоки. Ліва - могутній злив з плит водопадного типу Права протока на вході ділиться маленьким острівцем на дві - центральну і праву. У лівій - крутий широкий злив з пінним котлом, високі вали до і після зливу. У центрі - більш пологий злив, невелика бочка, але "косий" вхід (для катамарана - найбільш простій Друга сходина - пологий злив, звуження ріки, високі вали.
Проходили двома шля-хами, правою (кат1) та лі-вою (кат 2, протокою. Якщо суб'єктивно, правою - веселіше.
37-35 Плесо 6 км 0-00 1-00 -
38-35 Поріг "Ка-ньонний" 0-00 0-40 1-2 Орієнтир - скельні стіни з обох сторін. Можна перегля-нути по високо-му(дуже високо-му) лівому берегу (на ньому - хороша стоянка) Три пологих зливи (перший - маленький), високі вали. Довжина 300 м.
Відразу за порогом ріка по-вертає. Чалка для збіглого огляду наступного порога.
39-15 Поріг "Змія" 0-15 0-30 1 Лівий поворот ріки серед скелястих берегів. Перегляд зліва. Кам'яний острів, ріка петляє у ви-соких скелястих берегах. Високі вали, на вході крутий поворот ріки праворуч з прижимом. Далі вали, сливи, краще триматися зліва.
40-00 Поріг "Шляпа" 0-15 1-00 1-2 Через 400 м на лівому повороті. Перегляд зліва. Перша сходина - могутній злив з пінним казаном, прижим до скельного острова. Поворот струменя майже на 180 градусів і другий рівень - сливи, бочки, чистий злив праворуч, але в нього важко попасти через поворот. Цікавий, що вимагає маневру, поріг. На лівому березі тимчасове селище лісорубів(пустий).
61-00 Тумчаозеро, Иовське вдсх. гребля перед пос. Заре-ченськ 0-00 20-00 - Плеса, озеро. Біля 40-45км. До впадання в Тумчаозеро ріка тече одним руслом з частими поворотами. Приблизно в 9 км від останнього порога ріка робить лівий поворот на виході в безіменне озеро. Після повороту потрібне тиснутися лівого заболоченого берега. Пануюча асиметрична сопка довго буде видна за спиною (до середини Тумчозера вона повинна бути видна позаду). Вхід в озеро чітко не виражений. Берегова лінія озера сильно порізана, багато великих і малих островів. Можливий антистапель і попутка. До зупинки в Зареченське біля 3км. Автобус приходить в 6 ранки. Раніше в селище краще не з'являтися через "активне" місцеве на-селення.
IV. Підсумки, висновки і рекомендації по проходженню маршруту.
Ні чого подібного на Європєйскій півночі нема! Найближче можно поставити Тумчу, але, наприклад, її родзинка - поріг "Карниз" - вельми пересічний для Кутсайокі.
Маршрут по річці Кутсайоки, як нам здалося, трохи схожий на весняні Кавказькі.
Але, всі порівняння досить умовні. При проходженні порогів велике значення має рі-вень води. Ми проходили всі пороги, крім водоспадів. Водоспад "Оба-На" - проходиться теж, і ми тому свідки, але потребує більш ретельної підготовки та страхування. При мен-шому рівні води, можливо, велику частину порогів доведеться обносити. Це нам би, напе-вно, не сподобалося. Тому радимо приблизно уявляти ситуацію в регіоні. Рівень води тут в основному залежить від кількості дощів і рівня сніжного покрову взимку. Також це стосується терміну проведення походу. Якщо ви вийшли на стапель у першій половині липня, то найвирогідніше, що вода вам дістанеться. А ось після 20-го липня - готуйтесь до обносів та латання дір. Ми стежили за прогнозом погоди майже весь сезон (на сайті і форумі "Хібіни") і порівнювали з попередніми роками. По нашим припущенням рівень повинен був бути високим, і він приблизно співпав з дійсністю. Але на порогах через мілини і вузькі дільниці ми все одно користувалися обносом речей.
Пороги виправдали наші очікування, їх складність дозволяла відпрацювати тактику і техніку їх проходження при простій страховці і наявності часу на ремонт. Для більшої час-тини групи вони дозволили підвищити кваліфікацію в проходженні локальних перешкод, а для інших служили відмінним тренуванням. З тактикою проходження даного маршруту трудності навряд чи можуть виникнути, але в нестандартних та екстремальних ситуаціях, (пошкодження спини одного з нас, сильний прорив катамарану 2), ми побачили, що таке бути готовим психологічно до будь-яких ситуацій, незалежно від обставин. Сильніше усього це торкається часу проходження локальних перешкод, зв'язаних з обносами, ава-рійнимі роботами і потребуючими злагодженості роботи у всьому. У нас половина складу вже мала досвід проходження маршруту фактично такої ж категорії і тому всі складності ми минули досить упевнено і без зайвих втрат часу.
Почуття відносного спокою дає відсутність темного часу доби - "Білі ночі". Але декому дуже заважае спати.
Оби-два катамарани йшли зі штатною дюралевою рамою. Весла використали як поліе-тиленові, так і дюралеві. Небезпека попадання у водоспади при обносах, на нашій думку, сильно перебільшена. Їх обнесення у нас зайняло не на багато більше часу, ніж будь-який інший поріг і не зажадав додаткових заходів безпеки. Можна звернути увагу на взуття і правильний підбір особистих речей, через відносно велику кількість обносів.
Під'їзд і від'їзд з маршруту прості.
Загалом же можна сказати, що маршрут цікавий і відносно доступний. Тільки треба обов'язково брати до уваги рівень води і ваш досвід. З поганою підготовкою з виходом на даний маршрут краще почекати, чи обрати варіант без проходження "Карельського Башка-уса".
Якщо розглядати район в цілому, то по ступеням зростання складності можемо рекоме-ндувати послідовність проходження маршрутів:
1. Р. Тумча,
2. Р. Кутсайкі від оз. Пюхяярві - Тумча,
3. Червоний струмок (Карельський Башкаус) - р.Кутсайокі - р. Тумча.

 
 

Цікаве

Загрузка...