WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Українська етнопедагогіка про здоров'я та фізичний розвиток дитини - Реферат

Українська етнопедагогіка про здоров'я та фізичний розвиток дитини - Реферат

повітрі сприяє тому, що організм дитини зви-кає до різних змін температури, адаптується до природних кліматичних умов, оздоровлюється аероіонами ( у потоках повітря, які дмуть з моря, переважають натрієві, бромисті, магнієві солі; вітер з луків несе .черевний і квітковий пилок та аероіони фітонцидів). Окрім того, сучасними вченими розроблена методика прийому повітряних ванн, які можуть бути найрізноманітнішими, і в залежності від температури, спрямовані на по-кращення функціонування того чи іншого органу чи системи.
Вода. В індійській книзі Ріг-Веди (1500 р. до н.е.) написано:
"Десять переваг дає обмивання: ясність розуму, свіжість, бадьорість, здоров'я, силу, красу, молодість, чистоту, приємний коліршкіри та увагу красивих жінок".
У великому пошанівку вода й у нашого народу. Воду називають кров'ю землі. З одного боку - це цілюща животворна сила, основа всього живого на землі, з другого - грізна, руйнівна стихія.
Наші прадіди вважали, що всі немочі і хвороби людські наслані не-чистою силою. Тому вірили в цілющі властивості води, поклонялися їй як животворній очищувальній силі. її освячення в церквах елемент багатьох релігійних свят. Святять на Водохреща, Стрітення. Спаса. Свяченою водою окроплюють хати, будівлі, на Різдво ставлять біля куші.
На Поліссі вважалось, що "стрітенська вода" - найкращі ліки від усього і для всіх, "богоявленською" користувались, як голова болить, пристріт чи болять очі.
На Поділлі для профілактики обтирали свяченою водою все тіло дитини.
На Гуцульщині у великій пошані була йорданська вода. Особливо вважалась помічною при судомах.
"Водичко-йорданичко, обмиваєш луги, береги, коріння, біле каміння, умий сего Івана, чисто вродженого від бруду, гніву, ненависті і всякого злого" - загальновідоме замовляння.
Наші прадіди вірили: якщо вода мас властивість змивані бруд, то вона з таким успіхом може очищати людину від хвороби, існувало кілька форм очищувальних обрядів водою:
? купання (перед Великоднем у Великодний Четвер, його називали Чистим; обливании у поливаний понеділок);
? обмивання, вмивання на Великдень тою водою, в яку опущені свячені писанки, щоб дівчата були такі красні, як писанки;
? качання по росі, вмивання нею на Івана Купала до схід сонця. Гартувальні процедури (щоденне умивання, обтирання хворих місць
свяченою водою, посилання дітей під літній дощ, ходіння босоніж по росі та ін.) теж дуже культивувалися.
Сучасна медицина широко рекомендує водні процедури, які суттєво змінюють хімічну і фізичну терморегуляцію організму, підвищують обмін речовин, стимулюють діяльність центральної нервової системи та ін. Серед найбільш поширених оздоровлюючих та лікувальних водних процедур с вологе обтирання, контрастний душ, купання в морській воді, лазня та ін.
Сонце. На Волині вірять, що сонце - цар неба, який світить і гріє вдень, а вночі ховається за землю, обходить її і на ранок знову з'являється на сході.
На Поділлі кажуть, що сонце - це відблиск лиця Божого, і тому воно так яскраво світить.
На Гуцульщині кожен, побачивши сонце, що сходить, побожно знімає головний убір, і, повернувшись обличчям до сходу, віддає йому глибокий поклін, хреститься і шепче слова молитви: "Слава тобі, Господи, за личенько твоє Господнє, що ся показало".
Не дивно, ідо наші предки обожнювали сонце, поклонялися йому. Адже доказано вченими, що життя існує на землі також і завдяки сонячній енергії. А про цілющі властивості сонячних променів говорив ще Гіппократ (5 ст. до н.е.):
"Воно дуже корисне: поліпшує обмінні процеси, дихання, кровообіг, підвищує тонус нервової системи".
Наші прадіди з обережністю використовували сонце як засіб оздоро-влення, підставляючи під сонячні промені лише незначні ділянки тіла. Однак ми, дорослі і діти, здебільшого порушуємо рекомендації лікарів щодо прийому сонячних ванн, забуваючи про дослідження вчених про підвищену радіоактивність сонця, що у свою чергу викликає ріст ракових клітин.
Земля. Рідна земля завжди асоціюється з образом матері. На чужині вона талісман, оберіг від біди та нещастя:
? орали грудочку землі в далеку дорогу;
? земля давала силу (знесиленийу битві з ворогом торкався землі);
? годувала й одягала людину (земля наша мати, що посієш, те будеш мати);
? і забирала в кінці .життєвого шляху (земля дає все і забирає усе); У теплу пору і діти, і дорослі, ходили босоніж. Це був прекрасний засіб гартування організму, запобігання плоскостопості.
Та й тепер діти із задоволенням, особливо малі, бігали б босоніж, але не завжди є для цього відповідні умови та й не так часто дорослі їм дозволяють. Хоча такий засіб зміцнення здоров'я відомий з давніх-давен. Ще у Стародавній Греції "босоходіння" було своєрідним культом. У ті часи діти мали право носити взуття лише з 18 років. Д. Локк (І7ст.) вважав босоходіння одним із важливих засобів фізичного виховання. Німецький вчений Себастіан Кнейп в кінці минулого століття вперше запропонував босоходіння як ефективний засіб профілактики багатьох хвороб.
Ходіння босоніж має своє наукове підґрунтя. Фізіологи доводять, що підошви ніг належать до найбільший рефлексогенних зон людського ор-ганізму. Ноги - це наче розподільний щит, на якому є 72 тисячі нервових закінчень, через які можна підключитися до будь-якої частини тіла. Ось чому ходіння босоніж є своєрідним і дієвим засобом оздоровлення.
При простудних захворюваннях, хворобах шлунку та ін. широко використовували лікарські рослини, настоянки трав та коріння. Не було такої великої кількості алергічних діток. Сучасні ж батьки при найменшому недомаганні дають дітям антибіотики, що часто викликає алергічну реакцію. У той час, коли можна, наприклад, при нежиті закапувати ніс соком буряка, моркви та ін. Не дозволяють навіть у хаті ходити босоніж, тим самим позбавляють активізації біологічно активних точок, що стимулюють захисні сили організму і загартовують його.
Отже, завдання батьків та вихователів - переосмислити підходи до формування здорової дитини.
На допомогу можуть прийти дві авторські програми та декілька ав-торських посібників, матеріали яких здебільшого базуються на наукових дослідженнях та народних традиціях виховання здорової дитини:

 
 

Цікаве

Загрузка...