WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Львів - місто-музей і місто музеїв - Реферат

Львів - місто-музей і місто музеїв - Реферат

тис. предметів. Колекція була закладена у 1905 р. як приватна фундація Митрополита Андрея Шептицького під назвою "Церковний музей". 13 грудня 1913 р. відбулося відкриття Національного музею - урочистим актом колишній "Церковний музей"передано в дар українському народу. Діяльність музею розвивалася при активній участі української громади.
Рис. 8.24. Фасад Національного музею
У будинку, побудованому в 1904 р. за проектом Л. Марконі, розташовані експозиції давнього українського мистецтва та мистецтва XIX - початку XX ст. Палітру розвитку сучасного українського образотворчого та народного мистецтва відображають експозиції у приміщенні, збудованому архітектором В. Раушем у 1897 р. і закупленому в 1911р. митрополитом А. Шептицьким для Національного музею.
Важливою складовою експозиційних фондів Національного музею є збірка народної сакральної скульптури, яка не має собі рівних за кількістю і художніми вартостями. Водночас у фондах музею зберігаються шедеври митців європейського значення - Пінзеля, Полейовського, Філевича та ін. Дуже вартісною у колекціях музею є підбірка української народної та професійної гравюри XVII-XVIII ст. (близько 1 тис. одиниць). На особливу увагу також заслуговує збірка рукописів та стародруків.
Тут представлені краківські видання Швайпольта Фіоля (1491 - 1495 pp.), празькі та віденські стародруки, майже всі видання українського першодрукаря Івана Федорова (рис. 8.25), видання Ставропігійського братства, Києво-Печерської лаври. Серед найдавніших - особливо вартісні пергаментові рукописи XI- XV ст. (Бучацьке Євангеліє XIII ст. й ін.).
Рис. 8.25. Пам'ятник українському першодрукареві Іванові Федорову
Національний музей у Львові має 4 філіали - художньо-меморіальні музеї Олекси Новаківського, Олени Кульчицької, Леопольда Левицького, Івана Труша. Крім філіалів у Львові, Національний музей має філіали в області: Музей-садибу Устияновичів (с. Вовків, Пустомитівський район), Музей "Бойківщина" та Музей Леся Курбаса (Самбір), Музей "Сокалыцина" (Червоноград), Музей М. Біласа (Трускавець).
Археологічний музей Інституту українознавства НАН України розташований у будинку НТШ. У 6-ти залах музею експонується
близько 3 тис. експонатів. Експозиція створена за історико-хронологічним принципом і художньо-реконструктивним методом. Кожен зал музею присвячений окремій археологічній добі в історії України: палеоліту й мезоліту, неолітичній і мідній добі, бронзовому та ранньозалізному вікам, римській добі, ран-ньослов'янській добі та давньоруському часу, середнім вікам. На особливу увагу заслуговують наукові реконструкції палеолітичного та трипільського житла, а також знахідки з розкопок літописних міст княжої доби Галича, Звенигорода, Львова, Володимира, Пересопниці, Белза.
Музей етнографи та художнього промислу. Один з найбільш спеціалізованих етнографічних музеїв Європи й одна з найба-гатших художніх скарбниць декоративно-ужиткового мистецтва України. У його фондах зберігається близько 83 тис. пам'яток традиційно-побутової культури, народного мистецтва українців й унікальні зразки художніх промислів багатьох народів світу.
Історія музею бере свій початок у 1874 p., коли у Львові був створений Міський промисловий музей. Нині музей розташовується у двох будинках. Домінуюче місце серед етнографічних збірок займає колекція народного одягу, тканин, знарядь праці, художніх виробів з дерева, гуцульських дерев'яних ікон, народної та сучасної кераміки тощо.
Музей володіє найбільшою і найповнішою у світі колекцією українських писанок, яка нараховує понад 13 тис. одиниць. Унікальними є музейні колекції (збірки) художнього металу, меблів, годинників, дорогоцінних речей тощо. Музейна колекція годинників є найбагатшою й найціннішою в Україні. Крім механічних, у збірці є і сонячні годинники (найдавніший датовано 1584 р.).
Музей проводить активну науково-експозиційну діяльність, що знаходить відображення у втіленні спільних міжнародних проектів з музеями, приватними галереями й особами Польщі, Австрії, Ізраїлю, Канади, СІЛА, Фінляндії тощо.
Державний природознавчий музей НАН України у Львові - це один з найстаріших і найбагатших за науковими природничими фондами серед музеїв Європи. Його засновник - граф Володимир Дєдушицький (1825-1899 рр.) - відомий зоолог, етнограф й археолог. У будинку музею знаходиться найстаріший у Європі механічний ліфт, виготовлений у Відні в середині XIX ст. 1970 р. вважається часом офіційного заснування музею. Основу музею становлять його фонди, які налічують близько 500 тис. музейних предметів. Тут зберігаються колекції й окремі пам'ятки природи світового значення.
Наукова бібліотека музею налічує близько 70 тис. томів природничої тематики, починаючи з XVI ст.
Музей народної архітектури і побуту розмістився на площі 50 га Шевченківського гаю і є одним з найбільших скансенів Європи. На території музею за етнографічним принципом розміщено 124 пам'ятки народної дерев'яної архітектури. Серед них - хати карпатських горян, найстаріші з яких зрубано у 1749, 1792, 1812 pp., а також господарські споруди - вітряки, водяний млин, сукновальня, тартак, кузні. Особливою гордістю музею є шість дерев'яних храмів, що репрезентують народні школи сакрального зодчества Бойківщини, Гуцулыцини й Буковини. Загалом, у фондах музею зосереджено понад 20 тис. предметів побуту і творів народного мистецтва. Наприклад, одна лише збірка стародруків налічує 122 експонати.
Львівський музей історії релігії - це найбільший музей України, експозиція якого присвячена пам'яткам сакрального мистецтва різних епох, народів, культур і вірувань планети. У фондах музею зберігається понад 100 тис. предметів, зокрема, сакральні предмети Трипільської культури, стародавніх вірувань Єгипетського царства, Греції і Римської імперії, Візантії, велика збірка ікон XVI-XX ст. (близько 1000), сакральна скульптура, надгробки, велика колекція стародруків XVI-XVII ст. (у тому числі Острозька Біблія 1581 р. Івана Федорова та Требник Петра Могили), єдиний у світі мавзолей Тор XV-XVIII ст. (понад 400 одиниць) та багато іншого.
Експозиція музею складається з таких розділів: "Релігії Стародавнього світу та неорелігії", "Юдаїзм", "Походження християнства", "Православ'я в Україні", "Католицизм", "Українська греко-католицька церква", "Протестантизм", "Іслам", "Буддизм".
Музей представляє собою вагому наукову-дослідну установу. Він має спеціалізовану бібліотеку релігієзнавчого профілю. Серед 50 тис. примірників представлені, зокрема, праці вче-них-теологів Київської, Львівської, Санкт-Петербурзької та Московської духовних академій, трактати католицьких інституцій Італії, Франції, Німеччини, Австрії, Польщі, збірка релігійних видань мусульман Кримського ханства, повне

 
 

Цікаве

Загрузка...