WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Психогімнастика – як один з психотерапевтичних методів - Реферат

Психогімнастика – як один з психотерапевтичних методів - Реферат

Друзі дуже любили один одного і завжди були разом. Що б один з них не казак - другий все повторював. Тільки виходило у них це по-різному. "Ух, яка холодна водичка", каже бадьорийі весело Ух, вмиваючись. "Ох, яка холодна водичка", повторює Ох, але при цьому ледь не плаче. "Хто там стукає у двері?" - питає Ох тихо і полохливо. "Хто там стукає у двері?" - впевнено і голосно запитує Ух. І всі одразу здогадувались, чий це голос - Уха чи Оха.
Вихователь роздає дітям картки, на яких вказано, чиїм голосом (Оха чи Уха) вони повинні промовити запитання. Наприклад один з учасників щось промовляє, намагаючись відтворити голоси Оха або Уха: Можна мені увійти? На вулиці мороз! Такий дощ іде! Пішла до дитсадка! Дай мені, будь ласка, олівець! Ми поїдемо поїздом? і т.д. Всі намагаються відгадати, чию роль - Оха чи Уха - виконує учасник. Якщо відгадали, дитина показує свою картку і віддає її ведучому.
Ляльковий театр (6-7 років)
Діти ховаються за ширму і показують лялькову виставу за відомою казкою ("Колобок", "Рукавичка", "Ріпка" тощо), намагаючись так змінити свій голос, щоб його не впізнали. А глядачі повинні вгадати, чиїм голосом говорять персонажі. І хоч діти звичайно впізнають голоси, ведучому все одно варто підкреслити, що "артисти" так вдало змінили голос, що їх ледве пізнали. По ходу вистави актори можуть мінятися ролями.
Вираження уваги та зосередженості
Ці ігрові вправи виділені в окремі групу, оскільки вони не тільки сприймають розвитку виразних рухів, а й допомагають дитині через засвоєння моторного компонента психічних станів наблизитися до оволодіння довільною увагою. Такі вправи рекомендують дітям з психомоторною гіперактивністю, із зниженим настроєм, затримкою психічного розвитку та іншими видами, що призводять до незрілості уваги.
Працюючи з надто збудливими дітьми, доцільно зацікавлювати їх самою грою, а не перемогою в ній.
Робота проводиться у формі театральних дій, концертів, живих картин тощо, але не змагання, щоб н травмувати психіку збудливих дітей, запобігти негативним переживанням та нервовими зривом. Вихователю слід пам'ятати, що в іграх з елементами змагання надто збудливі вихованці одержують емоційне напруження.
Лисичка підслуховує (3-4 роки)
Лисичка стоїть під вікном хатинки, в якій живуть котик з півником, і прислухається, про що вони говорять.
Виразні рухи: голова нахилена вбік (слухає, підставляє вухо), погляд, спрямований в інший бік, напіввідкритий ротик.
Поза: нога виставлена уперед, корпус злегка нахилений вперед.
Слухаємо тишу (4-5 років)
Діти йдуть під музику один за одним. Коли музика стихає, всі зупиняються, заплющують очі і слухають тишу. В тиші ледь чутно лунає команда ведучого на виконання спокійних рухів (сісти на підлогу, лягти на спину, підняти догори праву руку тощо). Рухи треба виконувати так, щоб не сполохнути тишу.
Виразні рухи: палець однієї руки притулений до губів, друга приставлена до вуха, очі заплющені.
Поза: Тулуб нахилений уперед.
Індійці (5-6 років)
Діти йдуть один за одним, скрадаючись, ніби індійці в джунглях. Попереду йде вождь. Коли вождь тихо плесне у долоні, дитина, що йде останньою, має одразу зупинитись. Так вождь розміщує всіх дітей у задуманому ним порядку (у лінію, коло, по кутках). Вони завмирають, уважно стежать за поглядом вождя. Мовчазний дозвіл вождя означає, що вартовий може залишити свій пост і приєднатися до загону. Інші діти під керівництвом вихователя жартують з "індійцями", кличуть їх, але ті стоять, ніби закам'янілі, щоб не пропустити наказу вождя.
Виразні рухи: постава горда, голова високо піднята, очі пильно стежать за вождем. Брови зведені, губи стулені. Обличчя зосереджене, суворе й водночас спокійне.
Поза: ноги широко розставлені, руки схрещені на грудях, тулуб трохи відхилений назад.
Маленький скульптор (6-7 років)
Малюк зображає скульптора, інші діти - глину. Скульптор задумав зробити скульптурну групу під назвою "Вовк і заєць". Він ставить двох дітей у центр кімнати і показує їм позу і міміку: Заєць вудить рибу, посміхається і не помічає, що за його спиною стоїть Вовк і ось-ось кинеться на нього.
Скульптор обходить кругом статуї, поправляє ї, відступаючи, милується своєю роботою. Поки той спить, скульптурна група оживає. Вовк хоче спіймати Зайця. Вони бігають коло скульптора, але як тільки той починає ворушитися і прокидається, швидко займають свої місця і застигають в попередніх прозах. Скульптор встає, роздивляється скульптуру. Він не може повірити, що Вовк і Заєць ожили.
Інший скульптор може задумати зліпити" Трьох поросят". "Веселих барабанщиків", "Бременських музик", "Танцюристів".
Вправи на розслаблення м'язів
Вправи допомагають в ігровій формі оволодіти приймами знаття психом'язового напруження. Само розслаблення необхідне дітям з надто збудливою або надто чутливою нервовою системою, малюкам, яким властиві страх, нав'язливі стани та рухи, істеричні реакції, заїкання тощо.
Котик спить (3-4 роки)
Діти слухають вір і зображують стомленого котика: лягають на підлогу, потягуючись, і починають рівно, спокійно дихати. Вихователь підходить до них, підіймає руки ("лапки") одного, другого, але руки падають, мов ватяні.
Захотілось котику спати,
Кулачками тре оченята.
Зачекай, мій котику, трішки,
Постелю для тебе я ліжко.
Але мій мисливець завзятий
Вже не міг на ніжках стояти.
Він повільно впав на підлогу,
Розкидавши руки і ноги.
Я його хотіла підняти,
Але став мій котик як з вати.
Уві сні непомітно він диха,
Тільки носом посапує тихо.
Живі загадки (4-5 років)
Руки вгору, з моркви ніс
Сонце вийшло - він розкис.
(Сніговик.)
Цвях на сонці вигравав
та підтанув і упав.
(Бурулька.).
Перший рядок - руки над головою, виструнчитися. Другий - опустити (кинути) розслаблені руки та присісти.
Штанга (5-6 років)
Дитина підіймає "важку штангу". Потім кидає її, відпочиває.
Повітряна кулька (м'яч) (6-7 років)
Дівчинку або хлопчика обирають на роль м'яча. Спочатку дитина зображує здутий м'яч: ноги напівзігнуті, руки і шия розслаблені, корпус нахилений уперед. Хтось з дітей починає надувати м'яч насосом. супроводжуючи кожну порцію повітря звуком "с-с-с". Почувши перший звук "с-с-с", м'яч вдихає повітря і випрямляє ноги в колінах, далі випрямляє тулуб, піднімає голову, руки, надуває щоки. М'яч надутий. Потім його спускають, на звук "ш-ш-ш" з нього виходить повітря і тіло повертається в попередній стан.
Діти міняються ролями.
Вираження спокою та розслабленості
Ці вправи дають змогу через оволодіння виразними рухами розслаблювати м'язи і таким чином управляти емоційним станом дитини. Навіювання спокою краще здійснюється в групових завданнях, де всі вихованці гуртом уповільнюють рухи, переходять на шепіт і завмирають.
Сніжинки (3-4 роки)
Подув вітерець. Діти-сніжинки кружляють під жваву музику. Та ось

 
 

Цікаве

Загрузка...