WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Плавання: способом кроль, батерфляй, на спині, брас - Реферат

Плавання: способом кроль, батерфляй, на спині, брас - Реферат

Завершується удар ногами в момент закінчення основної частини гребка. Вихід рук з води та пронесення їх у повітрі супроводжується підготовчим рухом ніг для чергового удару. Цикл завершується виведенням ніг у крайнє положення й зануренням рук у воду. Після цього починається черговий цикл рухів.
Техніка плавання способом брас на грудях
Плавання способом брас є складним в технічному виконанні.
Характерною особливістю техніки є те, що плавець пересувається вперед за рахунок чергування симетричних і послідовних рухів руками і ногами. Виконання підготовчих рухів руками (виведення їх вперед) під водою і ногами (згинання в кульшових і колінних суглобах) періодичне і значно збільшує лицьовий переріз тіла, в зв язку з чим брас є найменш швидкий з усіх спортивних способів плавання. Однак це здавна відомий і популярний спосіб, що має найбільш практичне значення. Він загалом найпоширеніший, оскільки ним можна долати великі відстані. Саме брас найбільш зручний для плавання в одязі, а також транспортування на воді різних предметів.
Плавання брасом входить до програми змагань на дистанції 50, 100 і 200м, один з етапів комбінованої естафети і чверть дистанції в комплексному плаванні.
Положення тулуба і голови. При плаванні способом брас на грудях кут атаки коливається в значних межах. Величина його залежить від положення голови, форми рухів ногами і руками, від узгодження цих рухів між собою, від способу підтягування і розведення ніг та рук тощо, а також від індивідуальних особливостей будови тіла плавця. Під час вдиху, коли голова піднята і рот знаходиться над водою, кут атаки 8-12 , при опусканні голови у воду він зменшується до 3-5 . Збільшенню кута атаки до 15-17 сприяє підтягування ніг у вихідне положення перед поштовхом. Після поштовху, коли тіло приймає майже горизонтальне положення, кут атаки може зменшитись до нуля.
Положення тіла близьке до горизонтального, голова спрямована обличчям уперед-вниз. Наприкінці гребка руками плечовий пояс трохи піднімається, а в завершальній частині поштовху ногами опускається.
Рухи ногами. Ноги при плаванні брасом працюють одночасно й симетрично. Розрізняють дві фази: підготовчу (підтягування) і робочу (поштовх). Між ними є пауза, тривалість якої зумовлена темпом рухів.
У вихідному положенні ноги повністю випрямлені в кульшових,колінних і гомілкових суглобах і з єднані. Підтягування починається з одночасного згинання ніг у кульшових і колінних суглобах. Донизу опускаються стегна, коліна плавно розводяться в сторони, стопи рухаються біля самої поверхні води, наближаючись до тулуба і водночас повертаючись у бік. Коли закінчуються підготовчі рухи, стопи розвертаються носками вбік, п ятками всередину, не піднімаючись над водною поверхнею. Між стегнами і тулубом кут становить 120-140 , між стегнами і гомілками 40-50 . Саме таке положення ніг наприкінці підтягування забезпечує високу ефективність наступного робочого руху-поштовху.
Рух-поштовх починається прискореним розгинанням ніг у кульшових і колінних суглобах. Швидкість руху стоп назад збільшується, а ноги поступово наближаються одна до одної аж поки не з єднаються. Більшу частину шляху стопи рухаються назад біля поверхні води, потім трохи опускаються. Основну роботу виконують внутрішні поверхні стоп і гомілки. Закінчуються робочі рухи цілковитим випрямленням ніг.
Найбільш ефективно робочий рух виконується, коли розгинання ніг у кульшових суглобах трохи випереджують їх у колінних суглобах. При такій послідовності розгинання ніг подовжується початкова частина гребка, коли гомілки рухаються назад, зберігають положення, близьке до вертикального, що збільшує силу гребка. Але при надмірному запізненні розгинання ніг в колінних суглобах ступні можуть підніматися настільки, що можуть приблизитися близько до поверхні води. Тоді переміщення ступнів створить ямки, в які буде всмоктуватися повітря. Це зменшить опору гомілок на воду і знизить силу гребка. Тому послідовність розгинання ніг в кульшових суглобах залежить від кута атаки тулуба плавця (тобто від глибини занурення тазу). Показником запізнення початку розгинання ніг у колінних суглобах є збирання поверхні води в зоні переміщуваних ступнів.
Рухи руками. Плаваючи брасом, спортсмен працює обома руками одночасно й симетрично. Рухи руками як у робочій, так і в підготовчій фазі здійснюються у воді. Підготовчі рухи руками мають зустрічний напрям і до певної міри заважають плавцеві рухатися вперед.
У вихідному положенні руки випрямлені вперед, з єднані й повернуті долонями донизу. Робочі рухи починаються з розвертання кистей долонями донизу і назовні. При цьому вони трохи згинаються в променево-зап ястних суглобах так, щоб кисті були перпендикулярні напрямкові руху плавця. Далі швидкість руху рук зростає, вони згинаються в ліктьових суглобах і продовжують рухатися донизу-назад. Гребок завершується приблизно на рівні плечей швидким рухом кистей назад-усередину.
Підготовчий рух починається поворотом долонь усередину, згинанням рук у ліктьових суглобах одночасно з рухом кистей угору-вперед. Розгинаючи руки у ліктьових суглобах, поступово виводять їх уперед для чергового робочого руху.
Дихання. Одночасно із закінченням гребка руками плавець піднімає голову вгору, робить вдих, так щоб рот виявився над поверхнею води. Виводять руки вперед, голова опускається у воду, і після невеликої паузи починається видих одночасно через рот і ніс.
Узгодження рухів руками і ногами. Гребковий рух руками плавець починає з вихідного положення. У цей момент ноги повністю випрямлені. Під час основної частини гребка голова опущена, тіло перебуває в горизонтальному положенні. Коли руки виконають трохи більше, ніж дві третини робочого руху, плавець починає підготовчі рухи ногами, згинаючи їх у колінних і кульшових суглобах. Для вдиху голову наприкінці гребка трохи піднімають. У цей момент ноги виконують підготовчі рухи. Вдих закінчують одночасно із завершенням гребка руками. Підтягування ніг здійснюється одночасно з виведенням рук у вихідне положення для чергового гребка руками. У другій третині підготовчих рухів руками починається поштовх ногами, що закінчується в момент остаточного випрямлення рук.

 
 

Цікаве

Загрузка...