WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Плавання: способом кроль, батерфляй, на спині, брас - Реферат

Плавання: способом кроль, батерфляй, на спині, брас - Реферат

дельфін. Він застосовується в змаганнях на 50, 100, 200 м, на одному з етапів комбінованої естафети 4х100 м, а також на відрізку 25, 50 чи 100 м комплексного плавання на 100, 200 і 400 м. Техніка плавання цим способом дуже змінюється залежно від швидкості. Є кілька варіантів техніки. Оскільки в спортивному плаванні нас найбільше цікавить швидкість просування плавця, то ми й розглянемо найрезультативніший варіант техніки.
Положення тіла. Під час плавання цим способом тіло зазнає істотних коливань у вертикальній площині (внаслідок хвилеподібних рухів тулуба і піднімання голови для вдиху). Кут атаки коливається в значних межах. Так в момент пронесення рук над водою він досягає 20 , а при занурюванні їх у воду може мати і від ємне значення. Проте такі значні коливання кута атаки не повинні приводити до великого зміщення плечей вниз.
У момент занурення рук у воду плечовий пояс слідом за ними й головою певною мірою теж занурюється, а таз трохи піднімається до поверхні. При виконанні основної частини гребкового руху плечовий пояс набуває крайнього верхнього положення над водою. Такі ритмічні коливання тіла сприяють підвищенню ефективності роботи рук і ніг, полегшують дихання.
Рухи ніг і тулуба. Рухи ногами нагадують рухи хвостового плавця дельфіна. Ноги виконують одночасні й симетричні рухи згори донизу і знизу догори. На відміну від інших способів плавання, в дельфіні ефективній роботі ніг сприяють хвилеподібні рухи тулуба. Рух згори донизу починається з послідовного розгинання ніг у колінних і згинання в кульшовихсуглобах. Водночас тулуб трохи прогинається в попереку. Після цього стопи й гомілки опускаються вниз, а таз поступово наближається до поверхні води. Завершуються рухи ніг цілковитим випрямленням у колінних суглобах, підніманням тазу і стегон до поверхні води. У крайньому нижньому положенні ноги значно зігнуті.
Підготовчі рухи ніг догори починаються з розгинання у кульшових суглобах з одночасним опусканням тазу і згинанням тулуба в попереку. Спочатку випрямлені ноги рухаються догори, а потім поступово згинаються в колінних суглобах. При цьому стопи розвертаються і розводяться в бік. Істотним згинанням ніг у колінних суглобах завершується підготовчий рух, а також значним опусканням тазу і згинанням тулуба в попереку. Треба пам ятати, що амплітуда, ритм і темп рухів ногами повинні по можливості бути сталими. Кожен наступний удар їх повинен бути схожий на попередній формою і силою. Це створить сталий динамічний момент тяги і забезпечить постійну швидкість руху плавця.
Просування плавця вперед відбувається завдяки руху зверху-вниз, а рух знизу-вгору є ніби підготовчим. Тепер прагнуть збільшити темп рухів, а це, в свою чергу, веде до того, що амплітуда рухів ногами трохи скорочується. Це виправдано тим, що зменшується опір води, який виникає у зв язку із збільшенням медіанного перетину тіла після закінчення рухів ніг униз. Стопа має бути максимально розслаблена, що дає можливість ефективно виконувати робочі й підготовчі рухи.
Рухи руками. Для зручності опису весь цикл рухів руками можна умовно поділити на такі фази: занурення рук у воду і захват, основна частина гребка, вихід рук з води, рухи рук над водою.
Руки занурюються у воду трохи ширше ширини плечей у такій послідовності: кисть, передпліччя, плече. У цей момент вони розслаблені, лікті спрямовані догори, долоні донизу. Обличчя опущене у воду.
При зануренні кисті трохи згинаються починається захват води, що супроводжується згинанням рук у ліктьових суглобах, причому останні піднімаються ще й трохи більше. Наприкінці захвату рука ще сильніше згинається в променево-зап ястному суглобі так, щоб кисті перебували під якнайбільшим кутом до напрямку руху. Піднятий лікоть дає можливість вивести передпліччя у вигідне для гребка положення.
В основній частині гребка руки й далі згинаються в ліктьових суглобах, кисті розташовані перпендикулярно до напрямку руху плавця.
У момент гребка лікті рухаються назад і вбік, кисті назад, приблизно на ширині плечей чи ближче до вертикальної площини, що проходить через повздовжню вісь тіла. У другій половині гребка, після того як передпліччя набули вертикального положення, руки, продовжуючи рухатися назад, поступово випрямляються в ліктьових суглобах. Основна частина гребка закінчується біля стегон майже повним випрямленням рук.
Правильно закінчивши основну частину гребка, плавець легко й природно виносить з води руки в такій послідовності: плечі, передпліччя, кисті.
Далі руки проносяться над водою через сторони майже прямі. У момент виймання рук з води долоні повернуті вверх-назад. Під час проносу руки повертаються так, щоб до моменту вкладання їх у воду долоні були повернуті вниз. Проносити руки над водою треба швидко. Інерція цього руху створюється під час виймання рук з води і на самому початку їх руху над нею. У другій половині цього руху руки повинні бути максимально розслаблені.
Дихання. Техніка дихання тісно пов язана з рухами рук і тулуба. Вдих виконують, коли плечовий пояс перебуває в найвищому положенні, тобто наприкінці основної частини гребка руками. У цей момент голова піднімається над поверхнею води й починається вдих, що закінчується, поки рука пройде першу половину шляху у повітрі. Після цього голова швидко опускається донизу й починається видих. Вдих виконується через рот, а видих через рот і ніс. Щоб вдихнути повітря, не обов язково підводити голову вперед-угору, її можна повертати вбік (як при плаванні кролем на грудях).
Узгодження рухів руками і ногами. Найраціональнішим варіантом узгодження рухів є так званий двоударний дельфін: на один акт дихання припадають два повних рухи ногами. Така координація забезпечує рівномірне просування плавця.
Узгодження рухів рук і ніг у дельфіні проходить так. У момент занурення рук і початку захвату відбувається перший робочий рух ніг хлистоподібний удар згори вниз. Тим часом обличчя перебуває у воді і плавець робить видих. Закінчення удару ногами збігається з кінцевою фазою захвату руками води. У момент, коли руки виконують першу половину основної частини гребка, ноги здійснюють підготовчий рух для другого удару. Останній збігається з другою половиною основної частини гребка.

 
 

Цікаве

Загрузка...