WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Вплив внутрішніх і зовнішніх чинників на цінову політику готелю - Дипломна робота

Вплив внутрішніх і зовнішніх чинників на цінову політику готелю - Дипломна робота

привести до зниження валового прибутку.
1.3 Аналіз методів ціноутворення
Ціноутворення на фірмі - складний і багато етапний процес.
Вибір цілі - визначення попиту - аналіз витрат - аналіз цін конкурентів - вибір методу ціноутворення - встановлення остаточної ціни
Вибір цілі. Будь-яка фірма повинна насамперед визначити мету, що вона переслідує, випускаючи конкретний товар. Якщо чітко визначені цілі і положення товару на ринку, то легше установити ціну. Існують три основні цілі цінової політики: забезпечення виживаності, максимізація прибутку й утримання ринку (Мал. 1.7.).
Мал. 1.7. Цілі цінової політики
Забезпечення виживаності фірми - це головна мета фірми, що здійснює свою діяльність в умовах твердої конкуренції, коли на ринку багато виробників з аналогічними товарами. Цю мету фірма вибирає у випадках, коли:
ціновий попит споживачів еластичний (Еd = 1);
фірма бажає домогтися максимального росту збуту і збільшення сукупного прибутку шляхом деякого зниження доходів з кожної одиниці товару;
фірма припускає, що збільшення обсягу реалізації скоротить відносні витрати виробництва і збуту;
низькі ціни відлякують конкурентів;
існує великий ринок споживання.
Для захоплення більшої частки ринку і збільшення обсягу збуту використовуються занижені ціни - ціни проникнення.
Перш ніж говорити про максимізацію прибутку, варто звернути увагу на суперечливість цієї цілі. Припущення про те, що виробники завжди намагаються максимізувати свій прибуток, вірно тільки почасти. Розглядаючи невеликі проміжки часу, можна легко переконатися в тім, що багато фірм не намагаються дістати максимальний прибуток, цілком задовольняючи прийнятним доходом, достатнім для відшкодування витрат і нарахування "нормальних" дивідендів на акції. Це порозумівається багато в чому тим, що максимізація прибутку в короткостроковому аспекті вступає в протиріччя з максимізацією прибутку на перспективу. Середня і велика фірма виявляє готовність знизити рівень поточної прибутку, щоб одержати великі прибутки в майбутньому. Для цього їй необхідно закріпитися у визначеній ніші ринку, розширити його по можливості, постійно обновляти основні засоби і т.п. Усе це несумісне з політикою на збільшення короткострокового прибутку.
У невеликих фірмах, керованих їхніми власниками, не занадто упевненими у своєму майбутньому, намагаються максимально використовувати вигідну для себе кон'юнктуру ринку, і там прибуток домінує у всіх рішеннях.
Ціль, заснована на максимізації прибутку, має кілька різновидів:
установлення фірмою стабільного доходу на ряд років, що відповідає розміру середнього прибутку;
розрахунок росту ціни, а отже, і прибутку в зв'язку з ростом вартості капіталовкладень;
прагнення до швидкого одержання первісного прибутку, якщо компанія не упевнена в сприятливому розвитку чи бізнесу їй не вистачає коштів.
Прибуток, до одержання якої прагне фірма, може обчислюватися у відносному чи абсолютному вираженні.
Абсолютний прибуток - це доход, що одержує продавець від реалізації всіх товарів за винятком витрат.
Відносний прибуток розраховується на один виріб. Таким чином, абсолютний прибуток можна одержати і як добуток відносного прибутку на кількість одиниць реалізованого товару. Різний товар має різний відносний прибуток. Так, товари першої необхідності (хліб, молоко, житло) мають низький відносний прибуток, а предмети, що задовольняють престижні потреби, що володіють високою якістю, забезпечують високі відносні прибутки. Такі прибутки, як правило, спираються на престижні цілі. Однак варто помітити, що загальний високий доход одержують компанії, що використовують ціни проникнення.
Вибираючи мету, засновану на максимізації прибутку, фірма дає оцінку попиту і витрат стосовно до різних умов цін і зупиняється на таких цінах, що забезпечують у майбутньому максимальний прибуток.
Ціль, заснована на утриманні ринку, складається в збереженні фірмою існуючого положення на чи ринку сприятливих умов для своєї діяльності. Фірма починає всі можливі міри для запобігання спаду збуту і загострення конкурентної боротьби.
Працюючи в таких умовах, компанії ретельно стежать за ситуацією на ринку: динамікою цін, появою нових товарів, діями конкурентів. Вони не допускають надмірного чи завищення заниження цін на свою продукцію і прагнуть знижувати витрати виробництва і збуту.
Визначення попиту. Це наступний етап установлення ціни Не можна чи усунути відкласти цей важливий етап, тому що зовсім неможливо розрахувати ціну, не вивчивши попит на даний товар. Однак варто мати на увазі, що висока чи низька ціна, призначена фірмою, відразу не відіб'ється на попиті на товар. Залежність між ціною і відповідним їй рівнем попиту відбивається кривої попиту (Мал. 1.8).
а) для більшості товарів б) для престижних товарів
Мал. 1.8. Залежність між ціною і рівнем попиту
Крива попиту (Мал. 1.8.а) показує, що чим вище ціна, тим нижче попит. За інших рівних умов покупець з обмеженим бюджетом відмовиться від придбання товару з високою ціною, якщо йому буде запропонований вибір альтернативних товарів. Однак це співвідношення буде іншим, якщо мова йде про збут престижних товарів (Мал. 1.8.б). Практика показує, що в ряді випадків споживачі престижних товарів вважають, що ріст цін з Р1 до Р2 викликаний поліпшенням якості, відповідністю моді, у результаті попит росте. Але при занадто високій ціні Р3 рівень попиту виявляється нижче, Q1 < Q2, чим при ціні Р2.
Жодна фірма не може не стежити за зміною попиту. Розходження в підходах до визначення попиту обумовлюються типом ринку. В умовах ринку чистої монополії, де на ринку всього один продавець, крива попиту показує назад пропорційну залежність між попитом і ціною, а також обґрунтованість попиту при тій ціні, що установила фірма. З появою конкурентів крива попиту міняється під впливом цінової політики інших фірм.
Визначаючи величину попиту на свій товар, фірма повинна провести його оцінку при різних цінах і спробувати з'ясувати причини його зміни.
Як уже відзначено вище, на попит впливають різні фактори, серед яких виділяються потребу в товарі, відсутність чи замінників товарів-конкурентів, платоспроможність потенційних покупців, купівельні звички і переваги і т.п. Пристосовуючи ціну товару до попиту, варто пам'ятати, що попит по-різному реагує на ціну. Як уже сказано раніше, ступінь чутливості попиту до цін показує коефіцієнт еластичності попиту. Підприємцю при визначенні попиту необхідно обов'язково враховувати значення цього коефіцієнта.
Аналіз витрат. Попит на товар визначає верхній рівень ціни, що може установити фірма. Валові витрати виробництва (сума постійних і перемінних витрат) визначають її мінімальне значення. Це важливо враховувати, якщо фірма знижує ціни. Тоді з'являється реальна погроза понести збитки через установлення рівня цін нижче витрат. Таку політику фірма може проводити тільки короткий період часу (при проникненні наринок).
Не

 
 

Цікаве

Загрузка...