WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Оздоровче, освітнє і виховне значення рухливих ігор - Реферат

Оздоровче, освітнє і виховне значення рухливих ігор - Реферат

чергуються ігри з середньою і великою інтенсивністю. Це українські народні ігри "Бузьки", "Діти і Вовк", "Гопак", "Квочка", "Кіт і миші", "Фарби", рухливі ігри "Виклик номерів", "Львівський трамвай", "Потяг", "Збір кавунів"; різні види естафет.
У заключній частині уроку використовують народні рухливі ігри для зниження фізичного і психологічного навантаження учнів на уроці, ігри на увагу, з простими рухами на відновлення дихання. Це ігри "Слухай сигнал", "Карлики і велетні", "Чий вінок кращий", "Жучок", "Стоп, стоп, музика", "Вітер і флюгери".
Коли складають конспект уроку, назву гри, опис її заносять у графу "Зміст навчального матеріалу" (див. зразок плану-конспекту уроку). У графі "Дозування" зазначають тривалість гри. Креслення майданчика і графічне розміщення гравців заносять у графу "Організаційно-методичні вказівки".
Варіанти запису постановки завдань гри у графі конспекту "Зміст навчального матеріалу":
o Вивчити українську народну гру "Панас".
o Повторити рухливу гру "Гривеньки".
o Сприяти розвитку сили ніг у грі "Гопак".
o Сприяти розвитку швидкості і спритності під час проведення естафет.
o Сприяти розвитку витривалості у грі "Потяг".
Після визначення завдань описують методику проведення даної гри:
а) підготовка до гри;
б) пояснення гри і її правил;
в) проведення гри;
г) підбиття підсумків гри.
Великою популярністю користуються у дітей урок-гра та урок-змагання. Вони проводяться як у молодших, так і старших класах. Вдало підібрані і правильно дозовані за фізичним навантаженням, ці уроки приносять великий оздоровчо-тренувальний ефект.
На таких уроках вчитель готує учнів до складання Державних тестів з фізичної підготовленості:
а) біг на короткі дистанції(естафети);
б) біг на довгі дистанції (тривалий час проведення гри, естафети);
в) сила рук, ніг (ігри, естафети з метаннями, стрибками);
г) човниковий біг (естафети з малими м'ячами, кубиками);
д) стрибки в довжину з місця (ігри, естафети зі стрибками).
Отже, застосовуючи ігровий і змагальний методи, можна успішно підготувати учнів до складання фізичних вправ Державного тестування.
У період змін у національній системі освіти України перед школою ставляться важливі завдання. Сучасна школа повинна формувати здорову, всебічно розвинену особистість з високим інтелектом, моральністю та культурою, яка вміє творчо мислити, ініціативно діяти, сприяти соціально-економічному розвитку держави, у якій вона проживає.
Школа, починаючи із початкової ланки, повинна допомогти цій особі підготуватись до сучасного життя. "Початкова школа, - наголошується у Концепції загальної середньої освіти (12-річна школа), - зберігаючи наступність із дошкільним періодом дитинства, забезпечує подальше становлення особистості дитини, її інтелектуальний, фізичний, соціальний розвиток ... Характерним для початкової школи є практична спрямованість змісту, інтеграція знань".
Передумову для інтеграції змісту освіти, - доводять науковці О. Комар, О. Савченко, Б. Тевлін, - створюють міжпредметні зв'язки.
І. Бех стверджує: "Реформування національної освіти в Україні лежить на шляху подолання ізольованого викладання навчальних предметів і створення нових навчальних програм, де освітній процес буде орієнтований на розвивально продуктивні міжпредметні зв'язки...".
Організація навчально-виховного процесу у сучасній школі повинна бути такою, щоб в учнів формувалася цілісність науково-практичних знань, пізнання світу відбувалося б у взаємозв'язках при вивченні всіх навчальних предметів. На цьому наголошували видатні педагоги Я. Коменський, І. Песталоцці, Д. Локк, К. Ушинський, Г. Ващенко, підтверджують сучасні науковці І. Бех, О. Комар, О. Савченко, Б. Шиян і відомі вчителі-практики І. Волкова, Й. Присяжнюк, Т. Прошкуратова та інші.
Однією із головних умов, які ставляться до сучасного уроку основ здоров'я і фізичної культури відповідно до програми для загальноосвітніх навчальних закладів (1-11 класи) предмета "Основи здоров'я і фізична культура", є здійснення міжпредметних зв'язків.
Одним із основних засобів для реалізації цих зв'язків є рухливі ігри та естафети. Саме проведення рухливих ігор та естафет у поєднанні з проблемними і творчими завданнями інших шкільних предметів (математики, музики, природознавства, іноземної мови) - це шлях цілісного взаємозв'язку фізичної та інтелектуальної підготовки учнів до життя.
"Психологи і фізіологи, - стверджує професор О. Дубогай, - вже давно дійшли висновку, що індивідуальні розумові здібності (мислення, сприймання, уявлення) не варто розглядати ізольовано, без контексту рухового розвитку дитини. Нормальними умовами прояву та розвитку здібностей під час навчання є спільна ігрова діяльність з іншими дітьми, під час якої дитина не тільки рухається, а й легко запам'ятовує все почуте в даний період".
Такі уроки основ здоров'я і фізичної культури стають цікавими, веселими і пізнавальними. До них належать уроки різних видів і типів, у т.ч. уроки-ігри, уроки-змагання, уроки-конкурси, уроки-казки, уроки-концерти тощо, на яких успішно вирішуються оздоровчі, освітні, виховні та розвивальні завдання, комплексно здійснюється фізичне, моральне, інтелектуальне, трудове, естетичне, екологічне, валеологічне, правове та економічне виховання.
У цьому контексті уроки основ здоров'я і фізичної культури є основою (центром) реалізації міжпредметних зв'язків у школі.
Дослідження О. Міщенка, Б. Шияна доводять, що міжпредметні зв'язки є доброю основою для об'єднання дій усіх шкільних педагогів на користь фізичного виховання. На уроках музики корисно розучити бадьорі українські народні і спортивні пісні, марші. Уроки образотворчого мистецтва можна присвятити темам: "Мої улюблені рухливі ігри", "Я займаюсь спортом" тощо. Зміст шкільних програм з предметів "Я і Україна", "Біології людини", "Хореографія" зобов'язані "дружити" з предметом "Основи здоров'я і фізична культура". Цікавий урок математики, іноземної мови для учнів із використанням рухових завдань.
Майбутнє уроків - це синтез, міжпредметна інтеграція уроку основ здоров'я і фізичної культури з уроками валеології, народознавства, природознавства (Я і Україна), історії, географії, біології людини, музики, іноземної мови, математики, хореографії і навпаки.
Подаємо зразок побудованого нами уроку.

 
 

Цікаве

Загрузка...