WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Оздоровче, освітнє і виховне значення рухливих ігор - Реферат

Оздоровче, освітнє і виховне значення рухливих ігор - Реферат

привчають долати психічні і фізичні навантаження, створюють у дітей бадьорий настрій.
"У грі розкривається перед дітьми світ, розкриваються творчі можливості особистості", - говорив великий український педагог В. Сухомлинський ("Серце віддаю дітям", т. З, с. 95).
Класифікація рухливих ігор для школярів .
У педагогічній практиці існує така класифікація рухливих ігор:
o індивідуальні ("Квач", "Вудочка", "Карлики і велетні") і командні ("Абетка", "Гопак", "Всі до своїх прапорців");
o із предметами ("М'яч середньому", "Квач зі стрічками") і без предметів ("Квач","Гопак");
o з ведучими ("Вудочка", "їжак", "Ми веселі діти") і без ведучих ("Передай далі", "Хто де живе?");
o за переважаючим розвитком фізичних якостей (ігри для розвитку швидкості: "День і ніч", "Захисники фортеці", "Останній вибуває"; ігри для розвитку сили: "Гопак", "Човник", "Силачі"; ігри для розвитку спритності: "Квач зі стрічками", "Море хвилюється" тощо);
o за інтенсивністю фізичного навантаження (ігри малої інтенсивності: "Карлики і велетні", "Тиша", ігри середньої інтенсивності: "Вище землі", "Пошта йде у всі міста", ігри великої інтенсивності: "Вудочка", "Потяг");
o за місцем проведення (на свіжому повітрі: "Фізкультура", "Класи", "Другий зайвий", в залі: "Ласування волейболістів", "Уважні сусіди", "Коники", на воді: "Перекинь швидше", на снігу: "Швидкі санки");
o за спрямованістю рухових дій (ігри з бігом: "Ворота", "Всі до своїх прапорців"; ігри з ходьбою: "Зайчик", "Котики", ігри зі стрибками: "У річку, гоп", "Довга лоза", ігри з передачею м'яча: "Злови м'яч", "Передай далі"), ігри з метанням "Снайпери", "Влуч у ціль", "Спритний м'яч").
Методика проведення рухливих ігор
1. Підготовка до гри
Вибір гри. Успіх ігрової діяльності, а також позитивний фізіологічний і емоційний вплив на гравців залежить насамперед від правильного вибору гри. При виборі гри потрібно враховувати форму проведення занять: урок, фізкультурно-оздоровчий захід у режимі навчального дня (перерва, спортивна година в ГПД), позакласний захід, в сім'ї тощо.
Вибір гри залежить від місця проведення. На свіжому повітрі можна проводити майже всі народні та рухливі ігри з великою інтенсивністю та обсягом; у невеликому, вузькому залі можна проводити ігри з шикуванням команд у шеренги і колони, а також ігри, в яких гравці беруть участь по черзі. Звертаємо увагу, що ігри, естафети повинні проводитись у чистому, провітреному спортзалі або пристосованому приміщенні. Вибір гри залежить від наявності у школі інвентарю та обладнання, а також від поставлених на уроці оздоровчих, освітніх і виховних завдань.
Підготовка місця для гри. Для проведення ігор, естафет на свіжому повітрі необхідно підготувати майданчик з рівною поверхнею. Велике значення мають зелені насадження, які захищають його від вітру й куряви, освіжають повітря, дають тінь.
Якщо гра проводиться в залі, необхідно його провітрити, помити підлогу, спортивні прилади розмістити так, щоб під час гри вони не заважали. Для відпочинку гравців, що виходять з гри, потрібно поставити кілька гімнастичних лав.
Підготовка інвентарю та обладнання. Для проведення ігор, естафет використовують такий інвентар та обладнання: м'ячі малі, великі, набивні; естафетні палички, кубики, обручі, скакалки, стійки (заввишки 1,5 м), кеглі (пластмасові пляшки із саморобними малими м'ячами на закрутках), різнокольорові прапорці, лави, палиці, мішечки з піском. Для вчителя: свисток, секундомір, крейда, магнітофон та інше обладнання. Бажано, щоб інвентар був яскравим, кольоровим, добре помітним у грі, відповідав за вагою та розмірами віку гравців. Інвентар можна виготовляти на уроках тру-дового навчання.
Учитель завжди повинен пам'ятати про правила техніки безпеки учнів під час проведення ігор та естафет. Наш досвід підказує, що для проведення естафет не можна використовувати малі прапорці на тоненькій палиці (прапорцем можна влучити в око, на нього під час бігу можна впасти і т.д.). Слід використовувати такий інвентар, який при падіннях дітей, необережній передачі не зашкодить їхньому здоров'ю.
У сюжетних іграх використовують маски, костюми "героїв" ("Вовк", "Зайчик", "Рибак", "Козак" та ін.).
Оголошення назви гри; розміщення гравців, команд; вибір ведучих. Учитель спочатку оголошує назву гри чи естафети. Потім ділить учнів на команди різними способами:
o на розсуд вчителя;
o шляхом розрахунку;
o фігурного марширування;
o за призначенням капітанів команд.
Вибирати команди, ведучих можна за допомогою лічилок. Наводимо приклади лічилок:
Тікав заєць через міст, Їхала карета,
Довгі вуха, куций хвіст. Дзвоном дзвонить.
А ти далі не тікай, Вийшла пані,
Рахувати починай. Лічить коні:
Раз, два, три - вийди ти! Раз, два, три, вийди ти!
*** ***
Раз, два, три - Ішов кіт через сто воріт,
У моїй команді будеш ти! До кінця дійшов, котеня знайшов. Няв!
*** ***
Котилася горба Ходила квочка
З високого горба, Коло кілочка,
А в цій торбі - Водила діток
Хліб, паляниця. Коло кліток.
Кому доведеться - Квок, квок,
Тому і жмуриться. . , . . Золотий клубок.
*** ***
Сіра муха-цокотуха Раз, два, три, чотири,
Сіла Грицеві на вухо. Як всі дружно жили.
Грицик чує - щось гуде, Пили чай з молоком,
Та як крикне: "Звір іде!" Вийшла дівка з козаком
Ясне сонце випливає, Раз, два, три, чотири,
Коту спинку пригріває, Козі дзвоника вчепили.
Кіт вуркоче, кіт нявкоче, Коза бігає, кричить,
Ніби щось сказати хоче. Просить дзвоник відчепить.
*** ***
Сів метелик на травичку,
І сказав якусь дурничку:
"Раз, два, три - вийдеш ти!"
Потім вчитель шикує, переводить команди на місце проведення гри, естафети.
Важливе значення мають назви команд, які беруть участь у грі. Наводимо приклади назв: "Сонечко" і "Місяць",

 
 

Цікаве

Загрузка...