WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Організація і управління спортивно-оздоровчими туристськими походами - Реферат

Організація і управління спортивно-оздоровчими туристськими походами - Реферат

інших природоохоронних
територіях необхідно суворо дотримуватися встановле
них правил поведінки, з якими слід ознайомитися зазда
легідь.
Методичні принципи розробки туристських маршрутів
Подорожуючи тим чи іншим туристським маршрутом, турист повинен мати гарантовану можливість активного відпочинку з оптимальним фізичним навантаженням, елементами загартування організму, а також продуманим змістом, цікавою екскурсійною програмою, цікавим доз-віллям.
Туристська подорож повинна давати задоволення її учасникам, викликати у них позитивні емоції, нести змістовну і цікаву інформацію, бути джерелом приємних спогадів. Маршрут тим привабливіший для туристів, чим більше можливостей він містить для відпочинку і оздоровлення, чим цікавіший його зміст і екскурсійна програма. Оптимальне поєднання цих факторів є обов'язковою і основною вимогою до розробки туристського маршруту. Крім того, траса маршруту повинна бути послідовно розробленою, безпечною і відповідати фізичним можливостям кожного з учасників.
Існує два рівноцінних варіанти обрання маршруту і ком плектування групи при підготовці до туристської подорожі при наявності добре розробленого і описаного цікавого маршруту добирається група для його подолання; вже укомплектована група обирає район подорожі і розробляє трасу маршруту.
Обрання маршруту є досить складною справою. Крім природних умов та інших особливостей того чи іншого району обов'язковим є врахування побажань більшості учасників відповідно до їх уподобань, інтересів, туристського досвіду, фізичної і технічної підготовленості, наявності вільного часу, коштів, спорядження тощо. Необхідною умовою є також відповідність маршруту, меті і основному завданню походу.
Розробка маршруту здійснюється в три етапи:
> обрання району подорожі;
> прокладання траси маршруту;
> детальне відпрацювання основної нитки маршруту і за
пасних варіантів.
Обрання і оцінка регіону подорожі здійснюються на основі таких факторів, як сприятливість природних умов, наявність цікавих екскурсійних об'єктів, наявність транспортного зв'язку.
Район майбутньої подорожі піддається докладному вивченню. З цією метою використовуються довідники, карти, туристські путівники, літературні джерела, географічні дані, метеорологічні спостереження, лоції рік і озер, звіти туристських груп і експедицій, які там побували. Важливі дані можна одержати через листування з місцевими органі-заціями, туристами, краєзнавцями, лісниками, а також шляхом консультацій із членами місцевої маршрутно-кваліфікаційної комісії, методистами та інструкторами турбаз.
Туристська група повинна мати уявлення про район походу: особливості рельєфу даної території, тривалість світлового дня, наявність і стан снігового покриву, перепади температур, кількість опадів, прогноз погоди на період подорожі, наявність лісу в місцях ночівель, можливість виходу до населених пунктів тощо. Крім цього, необхідно з'ясувати можливість придбання на місці продуктів харчування і окре-
предметів спорядження. Докладне попереднє вивчення району подорожі переслідує не тільки пізнавальну мету.: воно спрямоване на досягнення безпеки подорожі.
При прокладанні траси маршруту необхідно стежити за поступовістю наростання кілометражу. Це обумовлено необхідністю адаптації і акліматизації учасників походу, тому фізичні навантаження повинні збільшуватись повільно і досягати максимуму в другій третині подорожі. На цей самий період бажано планувати подолання ділянок найбільш складних у технічному відношенні.
Поділ траси на відрізки, що відповідають денному переходу, планування днівок і складання графіку руху групи доцільно здійснювати відповідно до особливостей місцевості з урахуванням складності шляху, наявності екскурсійних і природних об'єктів, огляд яких передбачає зупинку.
Денний перехід у піших і лижних походах становить, як правило, 15-23 км, гірських - 15-18 км, водних - 20-30 км. Необхідно враховувати, що при тривалості походу в шість-вісім днів варто планувати одну днівку, а більше дев'яти днів - дві.
В лісовій місцевості з переважанням мішаних і широколистяних лісів з густим підліском трасу маршруту краще прокладати вздовж річок, так само як і на заболочених територіях, де найбільш сухі ділянки тягнуться вузькою смугою вздовж водотоків (прируслові вали, надзаплавні тераси). При цьому слід враховувати також лісові дороги, стежки, просіки.
При розробці лижних маршрутів необхідно пам'ятати, що довжина денного лереходу значною мірою залежить від стану снігового покриву. Так, на сніговій цілині або під час відлиги швидкість просування може зменшуватись удвічі порівняно з розрахунковою. В густому лісі в першій половині зими і після значних снігопадів сніг набагато пухкіший і глибший, ніж на узліссі, на галявинах. Крім того, необхідно робити поправку на можливість таких природних явищ, як заметіль, різке зниження температури, сильний зустрічний вітер. Це вимагає на кожному переході тимчасового укриття для туристів, а то й відхилення від маршруту для виходу до населеного пункту.
При розробці гірського маршруту важливо враховувати, Що швидкість руху групи знижується прямо пропорційно збільшенню крутизни схилу і на особливо складних д"
ках (круті засніжені і трав'янисті схили, осипи та ін.) м
досягати лише 0,4 - 0,5 км/год. Взимку в горах схили і
тизною 16°С і більше при глибині снігового покриву по
ЗО см вважаються лавинонебезпечними. Маршрут не пс
нен перетинати від'ємних форм рельєфу - снігозбірних
ронок, лавинних лотків тощо. Треба уникати переходів
вузькими гребенями, над якими з нависають снігові кар
зи, а також дуже засніженими ділянками схилів, оскілі
сніговий покрів може виявитися нестійким.
Розробляючи водний маршрут, потрібно пам'ятати г
вплив на швидкість пересування таких факторів, як ЗІ
вистість річки, швидкість течії, переважання певних глибі
можливість інших перепон і перешкод для руху плавуч
засобів (низькі мости, греблі, паромні переправи, відміг
ни, пороги, завали дерев, зарості очерету тощо). На озер
і річках з повільноютечією маршрути розробляються в рс
рахунку на їх подолання її на гребних човнах. При шви
кості течії понад 4-6 км/год доцільно використовувати н
дувні човни-понтони (плоти), катамарани.
Якщо маршрутом передбачено подолання технічь складних перешкод, то його слід планувати на першу пол< вину дня - найкраще зранку. Напередодні, облаштовук чись на ночівлю, слід здійснити докладну розвідку з метої визначення основних способів подолання перешкоди і пе редбачення місць страховки.
Траси туристських маршрутів повинні пролягати за мє жами заповідників та інших природодоохоронних зон, дл; огляду яких плануються природознавчі екскурсії, зазда легідь погоджені з дирекцією заповідника.
Вся траса маршруту повинна бути нанесена на топо графічну карту з поділом на відрізки, що відповідають даному переходу. Складні ділянки маршруту потребують детальнішого картографічного відображення в масштабі (1:50000, 1:25000).
Багатоденні туристські маршрути які обслуговуються турбазами повинні бути запаспортизовані і детально описані (з кроками, напрямками, віддалями, орієнтирами тощо).

 
 

Цікаве

Загрузка...