WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Організація і управління спортивно-оздоровчими туристськими походами - Реферат

Організація і управління спортивно-оздоровчими туристськими походами - Реферат

метою практичного засвоєння навчального матеріалу (з географії, біології, історії та інших дисциплін), а ^акож тренувальні маршрути з елементами орієнтування На місцевості та оволодіння прийомами долання перешкод;
Спортивні маршрути мають своєю основною метою виконання спортивних нормативів і розраховані на категорійні походи.
Розважальні маршрути базуються на розважально-ігровій або змагально-ігровій програмі відпочинку.
Мета туристського маршруту визначає змістовий аспект походу і вимагає його відповідної часової організації.
За способом пересування. Всі туристські маршрути за способом пересування можна поділити на дві великі групи: пасивні і активні.
Маршрути, на яких пересування між пунктами здійснюється за допомогою різних видів транспорту (автобуса, поїзда, літака, теплохода) без відчутного фізичного навантаження для туристів, мають пасивний характер. До цієї групи відноситься більшість екскурсійних маршрутів.
. До активних маршрутів відносяться пішохідні, лижні, водні (на човнах, плотах) велосипедні та ін.
На практиці способи пересування на маршруті часто використовуються в різних комбінаціях, доповнюючи один одного. їх вибір диктується метою подорожі, природними умовами території, її заселеністю, станом і густотою дорож-ної мережі, тривалістю переїздів, наявністю тих чи інших видів транспорту тощо.
За сезонністю. Туристські маршрути можуть бути як цілорічними (що постійно діють протягом року), так і сезонними (літніми, зимовими та ін.). Сезонність маршруту визначається природними умовами території, по якій він пролягає, станом матеріальної бази, способами пересування, наявністю шляхів сполучення і транспортних засобів. Зрозуміло, що, наприклад, лижні чи водні маршрути мають чітко виражений сезонний характер.
Взимку, коли активні походи стають неможливими, гірські турбази переходять на обслуговування любителів гірськолижного спорту, а в міжсезоння організовують автобусні маршрути з насиченою екскурсійною програмою.
За тривалістю. Тривалість туристських маршрутів значною мірою обумовлюється наявністю у подорожуючих вільного часу. Більшість подорожей здійснюється під час відпусток, канікул, у святкові і вихідні дні. Відповідно до цього маршрути можна поділити на одноденні, короткострокові (3-5 днів) і багатоденні (більше 6 днів). Крім того, встановлення тривалості подорожі вимагає врахування ще цілого ряду факторів, і перш за все мети і змісту маршруту, кількості пунктів зупинок, способу пересування, виду транспорту, географії району подорожі, та сезонності маршруту.
Тривалість туристських маршрутів, орієнтованих на переважне перебування на природі, прогулянки, активний відпочинок у поєднанні з екскурсіями і походами, досягає 10-20 днів.
Від встановлення оптимальної тривалості маршруту і часу перебування туристів у кожному з його пунктів залежить його успішне функціонування, популярність маршруту серед туристів.
За складністю. За мірою фізичного навантаження при подоланні маршрутів їх можна поділити на загальнодоступні, нескладні і категорійні.
До загальнодоступних відносяться всі маршрути експедиційного характеру з використанням транспортних засобів. їх здатні подолати туристи будь-якого віку і фізичної підготовки.
Нескладними (некатегорійними) вважаються маршрути, що передбачають активні способи пересування і розраховані на фізично здорових туристів без спеціальної туристської підготовки і з мінімумом спеціального спорядження. До таких маршрутів відноситься більшість пішохідних, гірських, лижних, водних і велосипедних походів, що організовуються турбазами.
До категорійних маршрутів слід віднести такі, подолання яких вимагає певного туристського досвіду, відповідної технічної підготовки, міцного здоров'я. Крім того, необхідно мати спеціальне спорядження.
Більшість таких маршрутів має спортивний характер. Вони організовуються і проводяться самодіяльними туристськими секціями, клубами та іншими організаціями з метою виконання спортивних нормативів.
Відповідно до спортивної класифікації виділяють шість категорій складності маршрутів - І, II, III, IV, V, VI (табл. 1):
Таблиця 1. Поділ маршрутів за категоріями складності
ди походів Категорія
І II III IV V VI
Тривалість у днях (не менше) 6 8 10 13 16 20
Довжина в км (не менше) Пішохідні 130 160 190 220 250 -
Гірські 100 120 140 150 160 160
Лижні 130 160 200 250 300 300
Водні 150 175 200 225 250 250
Велосипедні 250 400 600 800 1000 -
При визначенні категорії складності маршруту беруться До уваги наявність і складність природних перешкод, кількість ночівель у польових умовах, віддаленість і заселеність
території, погодні умови тощо. Крім того існує ряд обмежень щодо віку і туристського досвіту учасників походу, чисельності груп та ін.
За інтенсивністю використання. За цією ознакою можна виділити маршрути постійно діючі, тимчасові і маршрути одноразового проходження.
До постійно діючих відносяться цілорічні або сезонні маршрути, прокладені в популярних туристських регіонах, що функціонують без істотних змін протягом багатьох років. Такі маршрути, як правило, добре обладнані, вони інтенсивно використовуються туристськими організаціями.
Маршрути тимчасового використання розробляються і використовуються з метою організації виїзних туристських таборів, зльотів, тренінгів, семінарів у певному регіоні протягом одного сезону, місяця, тижня.
На одноразове проходження розраховані маршрути, що розробляються групами самодіяльних туристів у пристосуванні до конкретної траси і певного часового відрізку. Такі маршрути можуть бути організовані також суб'єктами туристського обслуговування при наявності відповідного замовлення.
Організація і режим руху на пішохідному маршруті передбачають не лише порядок шикування групи в залежності від характеру місцевості, часу доби, погоди чи в умовах подолання природних перешкод, а й темп пересування, час виходу групи.
Перед виходом на маршрут керівник ставить перед групою завдання, визначає форму одягу, складає перелік необхідного спорядження і обладнання. Вихід групи призначається на ранкові години. Це дозволяє більш продуктивно використати першу половину дня і вивільняє в післяобідню пору час для обробки зібраних матеріалів чи для продов-ження спостережень. Якщо при проведенні тривалих досліджень виникає потреба в цілодобовій присутності спостерігача, необхідноорганізувати тимчасовий табір.
Проходження маршруту передбачає ряд заборон і застережень:
> забороняється рухатись під час грози, зливи, сильного вітру, в нічну пору, в густому тумані, а також відразу піс-
ля зливи стрімкими схилами, камінням, осипами, днищами ярів. Небезпечні ділянки треба долати тільки при наявності страхування;
> перебування у спеку на сонці припустиме лише з покритою головою і в сонцезахисних окулярах;
> забороняється проходження маршруту і проведення
розвідки місцевості поодинці. Мінімальний склад групи в
туристському поході на рівнині - дві особи, а в гірських
умовах- чотири;
> під час пересування лісом не можна користуватися від
критим вогнем, кидати на землю палаючі сірники, недо
палки. При здійсненні досліджень чи проведенні екс
курсій у заповідниках та на

 
 

Цікаве

Загрузка...