WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Психологічна підготовка в футболі - Курсова робота

Психологічна підготовка в футболі - Курсова робота

залежить від врахування при його побудові ряду загальних дидактичних принципів: свідомості і активності, систематичності і послідовності, доступності, індивідуальності, всесторонності, повторення і поступовості. Застосовані в процесіпсихологічної підготовки ці принципи є основою його раціональної побудови і практичного застосування.
Зрозуміти суть психологічної підготовки допомагає аналіз її основних напрямків:
" Перший напрямок пропонує формування функціональної надійності психіки спортсмена, що досягаються на основі здійснення спеціалізуючи форм пізнавальної діяльності. В підсумку формуються спеціальні змагання, практичні вміння і навички, специфічний рушійний досвід.
" Другий напрямок пов'язаний з формуванням емоційно-вольової витривалості, психологічної надійності спортсмена. Це передбачає розвиток здібності керувати своєю поведінкою в екстремальних ситуаціях спортивної діяльності, ефективно працювати в змагальній обстановці, в протидії з противником.
" Третій напрямок передбачає формування психічної підготовки до змагань, в умовах міжособистісної і групової суперечки. Тут потрібна своєчасна психологічна адаптація до змін змагальної боротьби, подолання психологічних бар'єрів суб'єктивного значення, знання сильних і слабких сторін суперника, його тактики і т.д.
" Четвертий напрямок психологічної підготовки обумовлений досягненням на змаганнях результату і особливостями змагальної діяльності. Особливо це актуально, коли спортсмен закінчує спортивну кар'єру, активні заняття спортсменом і потребує підтримки оптимального рівня психічної робото спроможності, адаптації до нових умов діяльності.
Всі напрямки психологічної підготовки тісно пов'язані, їх реалізація потребує ретельного попереднього планування. Всі заходи психологічної підготовки попередньо плануються відповідно до вимог конкретного періоду підготовки спортсмена (команди). Окремі плани психологічної підготовки тренер не складає, цей розділ роботи включається в єдину програму підготовки кожного спортсмена.
Існує декілька видів планування психологічної підготовки:
" Оперативне (на гру, турнір, зустріч, конкретне змагання);
" Поетапне (на місяць, період підготовки, навчально-тренувальний збір і т.д.);
" Поточне (на річний цикл підготовки);
" Перспективне (на декілька років, наприклад на олімпійський цикл підготовки);
При плануванні психологічної підготовки потрібно враховувати як напрямок окремих навчально-тренувальних занять, так і відповідних циклів і періодів підготовки спортсмена. Особливу увагу слід звернути на розвиток і вдосконалення тих якостей психіки спортсмена, які відповідають за результат тренувальної і змагальної діяльності. Це можуть бути необхідні спеціалізовані інтелектуальні, емоційні, вольові якості, що відповідають вимогам конкретного виду спорту.
Планування - важливий елемент раціональної побудови психологічної підготовки, що передбачає його цілеспрямований характер.
Вирішення задач психологічної підготовки здійснюється з допомогою відповідних засобів і методів.
Загальними засобами психологічної підготовки спортсмена є: фізичні вправи, засоби техніки і тактики конкретного виду спорту. Спеціальні засоби - психологічні вправи (дії типу конкретного завдання з психологічним напрямком, наприклад на розвиток вольових якостей, на підвищення емоційної витривалості спортсмена та ін.), а також психологічний вплив. Це можуть бути психологічні засоби і прийоми регуляції і саморегуляції, психологічні способи відновлення спеціальної робото спроможності та ін.
Різні засоби і способи психологічної підготовки об'єднуються в методи. Виділяють три основні групи методів - наочні, вербальні і практичні.
Психологічна підготовка здійснюється на базовому рівні в підготовчому періоді тренувань і в спеціальному - в змагальний період і на етапі безпосередньої підготовки до змагань, що дозволяє виділити її основні види (схема - 1):
Схема 1: Психологічна підготовка
Психологічна підготовка впродовж тренувального процесу і змагальної діяльності здійснюється попередньо і називається загальною психологічною підготовкою (ЗПП).
Психологічна підготовка до конкретного змагання називається спеціальною психологічною підготовкою (СПП).
Між ЗПП і СПП можуть проводитись спеціальні заходи по корекції психічного стану спортсмена в заключному етапі підготовки. Такі заходи являють собою комбіновані варіанти психологічної дії з метою оптимізації психічного стану, що утворюється у спортсмена ситуаційно, як перед змаганням так і в ході їх. Необхідність в цих заходах утворюється при відсутності систематичності в психологічній підготовці; вони можуть бути доповненням чи уточненням до попередньо проведеної роботи. Крім цього, подібні заходи можуть бути пов'язані із здійсненням психологічної чи психотерапевтичної роботи.
Кожний розділ психологічної підготовки спортсмена має свій напрямок, завдання, зміст і пропонує проведення відповідних міроприємств.
ЗПП-психологічна підготовка спортсмена до конкретного тренувального процесу. Досягнення високих результатів в сучасному спорті можливе лише за умови здійснення багаторічної систематичної підготовки, непорушного дотримання життєвого і спортивного режиму. До цього спортсмен повинен бути психологічно готовий. Досягнена підготовка повинна постійно здійснюватись під час тренування. Для цього існують наступні основні шляхи:
" Створення, підкріплення і зміцнення мотивів спортивного тренування:
Схема 2: Мотивація спортсмена
" Формування приємного відношення до різноманітних сторін тренувального процесу.
Існує цілий ряд причин, що впливають на динаміку перед змагального психічного напруження і ті, що визначають різні рівні стану психологічної підготовки спортсмена.
Причини, що впливають на динаміку передзмагального психічного напруження:
1. Значення змагань;
2. склад учасників змагань;
3. рівень організації змагань;
4. поведінка людей, які мають вплив на спортсмена;
5. індивідуально-психологічні особливості спортсмена;
6. особливості виду спорту і змагальних вправ;
7. ступінь оволодівання способами саморегуляції;
8. ступінь оволодівання способами самоконтролю.
Сучасна практика завершальної настройки спортсмена перед стартом в різних видах спорту дозволяє виділити етап безпосередньої психологічної підготовки до виконання спортивної дії. Така психологічна підготовка здійснюється в умовах концентрації уваги, що дозволяє спортсмену вийти на необхідний рівень мобільної підготовки до старту, виконання спортивної дії і т.д.
Проведення всього комплексу заходів з психологічного забезпечення підготовки футболіста потребує спеціальної організації: залучення спеціалістів -

 
 

Цікаве

Загрузка...