WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Використання компасу в поході - Реферат

Використання компасу в поході - Реферат

само, азимут буде на 180 град. відмінний від правильного.
3-er. Внаслідок різних обставин (нерівності поверхні карти, стресової ситуації, поганої освітленості і т.п.) точка А з'єднується не зовсім точно з точкою В, у результаті і знятий азимут буде в тій самій мірі неточним.
Примітка: Якщо помилки 1 і 2 зробити одночасно, азимут виявиться правильним. Якщо це трапилося несвідомо - то просто повезло (шанси 50 на 50). Якщо це робилось свідомо - щоб швидше "зняти" азимут, бо ліньки було, наприклад, прокрутити колбу на 180 град. - все ж бажано цього не робити, оскільки подібні наміри зберігаються в "оперативній" (короткочасній) пам'яті людини, і якщо азимут знімався з тим, щоб по ньому реально йти, то за час руху людина може елементарно про це забути і при повторному використанні того жазимуту (див. вправу III-4) помандрувати в протилежному напрямку.
Вправа III. Визначення напрямку руху на місцевості за допомогою азимуту, "знятого" з карти, або числового значення азимуту.
Вправа виконується за 3-6 секунд.
Для чого це потрібно в поході?
В комбінації з вправою II:
- для руху на місцевості без лінійного орієнтира (стежки, дороги, просіки, струмка і т.п.);
- для визначення (вибору) потрібного лінійного орієнтира з декількох, реально наявних на місцевості;
- для контролю руху по слабовиражених лінійних орієнтирах;
- для контролю руху лінійними орієнтирами в умовах обмеженої видимості (в лісі, в тумані, в темряві);
- для ідентифікації віддалених об'єктів місцевості (вершин, перевалів, населених пунктів і т.п.) з об'єктами, що позначені на карті.
Виконання вправи:
1а.Знімаємо "геометричний" азимут з карти, як вказано у вправі II-3;
1b. або виставляємо на колбі числове значення азимуту, відоме з вимірювання, проведеного у вправі II-4, опису походу, чи з інших джерел. Для цього прокручуємо колбу так, щоб напроти серединної лінії компасу стало відповідне потрібному азимуту число.
2. Тримаючи плату горизонтально, чекаємо поки заспокоїться стрілка і повертаємо весь компас (не зрушивши колбу) таким чином, щоб лінії колби стали паралельно стрілці компасу, причому північна сторона ліній колби була зі сторони північного краю стрілки (див. мал. 3-1).
Наскільки точно поставимо лінії колби паралельно стрілці компасу, настільки точно буде визначений напрямок руху на місцевості.
Мал 3-1.
3a. Не повертаючи компас, проводимо поглядом (олівцем, ручкою без залізних деталей і т.п.) по лінії "середина магнітної стрілки-серединна лінія компасу" і "засікаємо" який-небудь, якмога віддаленіший і якмога виразніший, об'єкт на місцевості (С) в напрямку, який отримали, проводячи поглядом.
3b. Багато хто цю процедеру проводить так: проводить поглядом вздовж однієї з бокових сторін плати (бокового ребра) і "засікає" об'єкт на місцевості (C') - див. мал. 3-2 (відстань між точкою С та С' дорівнює половині ширини плати, тому в дальнішому різниці між ними робити не будемо).
Попри простоту цей спосіб має один суттєвий недолік: коли людина дивиться вздовж довгої сторони плати, вона не може оцінити чи дійсно в цей момент магнітна стрілка паралельна до ліній колби, оскільки буде дивитися на стрілку дещо збоку.
Примітка: "Засікати" об'єкт С треба обов'язково. Якщо цього не зробити, то правильно виставивши азимут і навіть дивлячись у правильному напрямку, людина дуже часто йде не цілком туди. Так само "засічка" об'єкту С є корисним у випадку, коли під час руху по азимуту приходиться обходити непрохідні або тяжкопрохідні ділянки місцевості.
Мал 3-2.
4. В умовах обмеженої видимості, дійшовши до точки С, проводимо процедуру п.п. II-3 повторно.
Можливі помилки:
1-er. Не стараймось "загнати" стрілку компасу в потрібне - паралельно до ліній колби - місце. "Заганяння" досягається новачками досить часто не поворотом компасу в горизонтальній площині, а його нахилом відносно цієї площини - тоді стрілку компаса клинить - і вона починає показувати практично туди, куди того забажав турист. Психологічною причиною цієї помилки є те, що деяким новачкам буває складно усвідомити, що відносно великий компас треба повертати довкола маленької стрілки, залишаючи останню в стані "показу на північ", і аж ніяк не навпаки.
Виправлення помилки: Отже, не стрілку треба "заганяти", а компасом повертати.
2-er. Досить часто, особливо в стресових ситуаціях, північну сторону ліній колби можуть направити на південь.
Виправлення помилки: Переконаймось, що північна сторона ліній колби знаходиться з північної сторони стрілки.
3-er. Правильно "взявиши" азимут з карти, турист неправильно "засікає" об'єкт (С) через те, що дивився на компас дещо збоку, а отже, і починає рухатися в неправильному напрямку.
Виправлення помилки: Перед виконанням п. III-3 треба повернутись всім тілом (а не тільки головою!) в сторону, куди вказує серединна лінія компасу (коротка сторона плати, як завжди, має бути повернута до вас). Інколи туристу просто буває ліньки це зробити, і, правильно тримаючи компас, він може рухатись навіть і під кутом 30 град. від потрібного.
4-er. Правильно почавши рухатись, турист, врешті, збивається з потрібного напрямку.
Виправлення помилки: В даному випадку людина або забула "засікти" об'єкт (С), або втратила його поглядом, або перейшла за сам об'єкт "засічки" (С) і не "засікла" наступний. У будь-якому випадку, треба зупинитись і провести процедуру пп. III.2-3 повторно.
5-er. Неправильно виставлений числовий азимут.
Виправлення помилки: Вивчити ціну поділки шкали колби перед початком вправи (в більшості випадків - це 2 град). Не забуваймо: літера N - буде означати 0 або 360 град., літера E - 90 град., S - 180, а W - 270.
Вправа IV. Визначення азимуту на об'єкт місцевості.
Вправа виконується за 5-10 секунд.
Для чого це потрібно в поході?
- Для ідентифікації віддаленого об'єкту місцевості (гора, село, долина річки, хребет і т.п.) з відповідним об'єктом, позначеним на карті.
- Для визначення напрямку на об'єкти, що не позначені на карті.
- Для визначення свого місцезнаходження на карті:
- зворотніми азимутами з щонайменше двох об'єктів, відомомих як на карті, так і на місцевості;
- одним зворотнім азимутом з відомого точкового об'єкту на відомий лінійний об'єкт;
- методом знаходження на карті лінійного об'єкту, який за напрямком співпадає з тим лінійним орієнтиром, який вимірюємо. Цей метод дуже ефективний в умовах обмеженої видимості (туман, ніч, густий ліс).
- Для зйомки ходу.

 
 

Цікаве

Загрузка...