WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Використання компасу в поході - Реферат

Використання компасу в поході - Реферат

час ходьби вона може розбитись на декілька менших). Тому в холодну пору бажано носити компас в якмога теплішому місці (наприклад, в кишені на грудях курточки).
Знаходження бульки (бульок) біля одного з країв стрілки погіршує точність її показів, інколи суттєво. Тому, дещо нахиливши колбу, можемо зібрати всі бульки зліва чи справа від стрілки, і тоді вони не впливатимуть на її покази. Не слідзабувати, що кожен компас має певний допустимий кут нахилу до горизонтальної площини, в межах якого покази стрілки залишаються незмінними. Для більшості моделей рідинних компасів з магнітною стрілкою це +/- 5-6 град., хоч стрілки деяких моделей починають "заїдати" вже при +/- 3 градусному нахилі, в той же час існують і такі моделі зі звичайною магнітною стрілкою, в яких "заїдання" настає при +/- 10 градусах. Більшість моделей з супермагнітом, як вже згадувалось, будуть задовільно показувати на північ навіть при 20-25-ти градусному нахилі. В будь-якому випадку, перед походом треба дослідити, при якому максимальному нахилі до горизонтальної площини дана модель ще буде правильно функціонувати.
2-er. Поблизу компасу є залізні або намагнічені предмети.
Виправлення помилки: Перед початком роботи з компасом треба переконатись, що подібних предметів поруч немає. Як показує практика, найбільше впливають на покази компасу: наявність поруч (до 20см) ще одного компасу, мобільного телефону (деякі з них до 50см!), гострих предметів (голка, ніж, ножиці - залежно від маси - до 10-30см). Перебування поблизу залізниці (часом навіть колишньої), біля тріангуляційної вежі, в районі залягання залізної руди - так само впливають на покази компасу.
3-er. За північний край стрілки приймають південний (ймовірність цієї помилки зростає в сутінках, темряві, в стресових ситуаціях).
Виправлення помилки: Твердо запам'ятайте, який саме кінець стрілки вказує на магнітну північ; здебільшого - це червоний або фосфорний, або одне й друге одночасно. Але трапляються випадки, коли північний кінець стрілки пофарбований на білий, а південний - на червоний колір (автор особисто тримав в руках подібні компаси навіть від поважних фірм і в поважних магазинах). В будь-якому випадку, перед використанням компасу на незнайомій місцевості вартує перевірити щойно придбаний компас стосовно того, яка сторона стрілки є північною, а яка південною, у ситуації, де ми твердо переконані в напрямках на сторони горизонту. Не буде зайвим зробити на компасі, чи іншому надійному місці, пам'ятний напис з цього приводу.
Вправа II. Визначення потрібного азимуту з карти за допомогою компасу.
Вправа виконується за 3-6 секунд.
Для чого це потрібно в поході?
- Використовується в комбінації з вправою III.
В даному випадку компас служить нам як транспортир з деякими, правда, відмінностями.
Загальні зауваження.
1. Відхилення напрямку на магнітну північ (у північній півкулі) від напрямку на істинну (географічну) північ - магнітне схилення - суттєво відрізняється від географічного положення району подорожі.
2. Магнітне схилення для певної місцевості не є постійною величиною і змінюється в часі. В районі Українських Карпат воно змінюється зі швидкістю приблизно 2.5 кутові хвилини в рік в східному напрямку. Це означає, що в даний час напрямок на магнітну північ буде майже на 2.5 градуси східніше від того, що позначений на генштабівській топокарті 1947 року.
3. Перед виконанням вправи (також і у випадку реального походу) бажано нанести на карту лінії магнітного меридіану.
4. Можна ігнорувати магнітне відхилення, якщо воно менше точності приладу (компасу) - це здебільшого 1 град. (не плутайте точність компасу з ціною поділки шкали колби).
5. Лінії магнітного меридіану бажано нанести з інтервалом не менше 3см, щоб в просвіті дна колби можна було побачити мінімум одну лінію.
Примітка: Теоретично лінії магнітного меридіану можна й не наносити на карту, а просто запам'ятати магнітне схилення. Тоді величину східного магнітного схилення в деяких випадках (вправа ІІІ) треба буде віднімати від отриманих результатів, а в деяких (вправа IV) - додавати. Ситуація із західним схиленням - протилежна. Надійно пам'ятати про це в похідних умовах і стресових ситуаціях - надзвичайно складно. Тому на практиці ненанесення на карту ліній магнітного меридіану з великою ймовірністю приводить до помилок.
6. Азимутом з точки А на точку B (мал. 2) називається кут між напрямком на магнітну північ і напрямком з точки А на точку B. Зафіксувати цей кут можна двояко:
а) записавши числове значення цього кута;
b) зберігши положення частин компасу одне відносно одного, яке отримали в результаті вимірювань. Назвем це "геометричним" азимутом. Даний термін придуманий мною для цієї замітки; при бажанні можемо його назвати як-небудь інакше, наприклад, аналоговим азимутом.
Виконання вправи:
1. Краєм плати з'єднуємо точку звідки йдемо (А) з точкою куди йдемо (В), причому туди обов'язково напрямляємо її довгу сторону.
2. Колбу прокручуємо таким чином, щоб лінії колби стали паралельно до ліній магнітного меридіану, нанесених перед цим на карту.
3. Переконуємось, що "північний" край ліній колби співпадає з напрямком на північ на карті.
Якщо надалі колбу чи плату компасу не крутити, то даний поворот колби відносно плати і буде "геометричним" азимутом (див. мал. 2).
Примітка: Якщо в поході користуватись тільки "геометричним" азимутом, наявність шкали колби (див. мал. 1) - не обов'язкова. Тоді не страшно, якщо числа на шкалі зітруться, або коли, наприклад, на новому компасі їх не було взагалі.
4. Якщо нам потрібне числове значення азимуту, відповідне число зчитуємо з того місця шкали колби, куди вкаже серединна лінія плати (див. мал. 2).
Примітка: Запам'ятати чи записати числове значення азимуту часом вартує навіть у випадках, коли ви збираєтесь користуватись тільки "геометричним" азимутом, оскільки під час руху по азимуту колбу можна випадково прокрутити відносно плати, особливо, якщо колба не надто щільно до неї прилягає. Знаючи це число, можна в будь-який момент руху по азимуту, не виймаючи повторно карти, проконтролювати чи виставлений в даний момент на компасі азимут, є тим самим, що й в момент "зняття" його з карти.
Мал 2.
Можливі помилки:
1-er. До точки А приклали довгу сторону плати, а до точки В направили коротку. В результаті азимут буде на 180 град. відмінний від правильного.
2-er. Колбу компасу прокрутили так, що її північна сторона "дивиться" на південь карти. В результаті, так

 
 

Цікаве

Загрузка...