WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Плавання, види плавання - Реферат

Плавання, види плавання - Реферат

Міністерство освіти України
Київський торгово-економічний університет
Коломийський економіко-правовий коледж
РЕФЕРАТ
з фізичного виховання
Плаваня. Види плавання.
Виконав: студент групи
Перевірив: Такчук О.І.
Коломия
2000
План.
1. Плавання.
2. Спортивне плавання.
3. Підводне плавання.
Список використаної літератури.
ПЛАВАННЯ
Люди вмілії добре плавати ще в глибоку давнину. Про це свідчать збережені пам'ятки матеріальної культури стародавнього Єгипту і стародавньої Греції. Серед експонатів музею староєгипетського мистецтва в м. Ту-ріні (Італія) є великий камінь. На поверхні його вирізьблена фігура жінки, яка пливе способом, що нагадує сучасний брас. Учені вважають, що фігура вирізьблена за 1200-1700 років до н. е. Ця стародавня пам'ятка дає можливість припускати, що єгиптянам давно був відомий дуже поширений у наш час стиль плавання.
З історії відомо, що добрими плавцями були і наші предки. Наприклад, щоб відбити напад ворога, вони перепливали річки, подовгу ховалися під водою, дихаючи через порожнистий очерет.
Уміння плавати має велике значення в житті людей. Нерідко від цього залежить життя людини.
Одного разу китобійні судна флотилії "Слава", повертаючися з промислу, потрапили в жорстокий шторм. Перед світанком кочегара Євгенія Державіна змило хвилею. Прорізуючії імлу потужними прожекторами і ракетами, судна флотилії довго шукали пропалого. Кочегар був випробуваним моряком. У воді він скинув із себе набухлий важкий одяг і мужньо боровся з хвилями. Більше години тривала важка боротьба людини з розбурханою стихією, перше ніж товариші виявили його і підняли на палубу. Вміння добре плавати врятувало йому життя.
Добрий плавець може врятувати не тільки своє життя. В дні Великої Вітчизняної війни загін радянських розвідників під вогнем ворога відходив до річки. Серед розвідників був світовий рекордсмен по плаванню Леонід Мєш-ков. Ворожа куля пошкодила йому праве плече, а в іншого бійця осколком міни відірвало кисть руки. Мєшков не розгубився, ва-клав тугий жгут на руку пораненого товариша, підповз до річки і кинувся з ним у воду. Підтримуючи пораненого здоровою рукою і працюючи одними ногами, плавець переплив широку річку, врятував товариша і доставив командуванню важливі відомості.
Але вміння добре плавати необхідне людині не тільки в якихось виняткових випадках. Воно може бути потрібне йому і в повсякденному житті, а нерідко зв'язане з професією. Плавання дуже корисне і для фізичного розвитку, особливо в дитячі і юнацькі роки, коли формується організм. Регулярні заняття плаванням сприяють правильному росту, виробляють красиву поставу, зміцнюють серце і легені, розвивають м'язи, посилюють обмін речовин. Благотворно впливає плавання і на органи дихання Так, дорослий плавець при глибокому диханні видихає до 5000-7300 см3 повітря, а дорослий чоловік, який не займається плаванням, при максимальному видиху видихає близько 3500-4500 см3.
Під час купання і плавання організм людини загартовується під впливом температури води і механічної її дії (тиску). Крім того, плавець звичайно піддається благотворному впливу сонячних променів. Тому плавання - один з найцінніших видів загартовування, а загартована людина легше переносить мороз, спеку, їй не загрожує простуда. Деякі плавці, настільки загартовані, що можуть плавати і взимку в льодяній воді. На Москва-ріці вже кілька років взимку провадяться масові зимові запливи на 500-2000 м.
Плавати людині допомагають фізичні властивості води і твердих тіл.
Питома вага тіла людини з легенями, наповненими повітрям,- 0,96-0,99, тобто трохи менше від питомої ваги води. При повному видиху вона коливається від 1,1 до 1,15 і приблизно дорівнює питомій вазі води. Чим більша питома вага прісної води, в якій плаває людина, тим легше на ній триматися. У південних країнах є солоні озера, в яких людина не може потонути. Такі озера є і в нашій країні. Це солоні озера Баскунчак і Ельтон.
Але людина може триматися на поверхні води лише доти, поки, все її тіло знаходиться у воді. Досить плавцю підняти з води голову або руку, як його тіло занурюється глибше. Ось чому в хороших плавців усе тіло і навіть голова покриті водою. Лише під час вдиху вони піднімають обличчя з води, а потім знову .занурюють його. Хто не знає цього, намагається підняти голову як моп:на вище над водою. Але від ^цього його тіло тільки швидше занурюється у воду.
Найбільш вигідне для плавця положення тулуба - близьке до горизонтального, тоді плавець легше переборює опір води. Однак опір води не тільки заважає просуванню вперед. Вода має дуже цікаву властивість: вона чинить опір, прямо "пропорційний квадрату швидкості руху. Це значить, що при збільшенні швидкості руху, наприклад в три рази, опір збільшується в дев'ять раз. Здавалося б. ця властивість повинна тільки заважати плавцю боротися за швидкість. Але виявляється, що завдяки цій властивості створюється добрий опір під час гребків, який допомагає досягти значної швидкості у плаванні. Саме через це гребок робиться плавцем швидко, а всі підготовчі рухи порівняно повільно. Звичайно, велике значення тут має і частота гребків.
Найлегше навчитися плавати в дитячому і юнацькому віці. Для цього потрібно близько 15 уроків плавання.
Учитися плавати можна на будь-якій неглибокій прибережній ділянці з твердим, чистим (без ям, корчів, водоростей) дном і нешвидкою течією. Тому, хто починає вчитися плавати, треба насамперед порадитися з лікарем, а до занять приступати з товаришем, який вміє плавати, або з дорослими. Плавати можна тільки при доброму самопочутті. Не слід плавати натощака або відразу після їди. Займатися плаванням треба систематично, потроху збільшуючи тривалість перебування у воді від 5 до 20-30 хвилин (при температурі води 22-25°).
Якщо вода холодна (не вище 18°), тривалість занять слід скорочувати до 10-15 хвилин. У воді треба більше рухатися і знаходитися в ній, поки тілу тепло. Вийшовши з води, потрібно насухо витертися і добре протерти пуха.
Якщо після плавання ви відчуєте втому, в'ялість, у вас пропаде апетит, стане неспокійний сон, то тимчасово припиніть заняття і зверніться до лікаря.
З чого ж починати вчитися плавати?
Насамперед навчіться не боятися води. Для цього входьте в неї на мілкому місці, не задумуючись, відразу поринайте у воду, рухайтесь, грайтесь.
Потім звикайте занурюватись у воду з головою, попередньо затримуючії дихання на вдиху. Занурившись із головою, поступово, не поспішаючи, видихайте повітря у воду. На поверхні води завирують бульбочки. Не бійтесь цього. Розплющіть під водою очі і подивіться навколо себе. Коли навчитеся цьому, зробіть, стоячи у воді, вдих, присядьте, обхопіть руками коліна і пригніть до них голову. Тіло повільно випливе "поплавком", і на поверхні води появиться ваша спина. Старайтесь протриматися в такому положенні подовше. Повітря поступово видихайте у воду. Потім, випрямляючись, устаньте.
Спробуйте плавно, розслабивши м'язирук і ніг, лягти на воду обличчям вниз. Повільно видихайте повітря, пускаючи бульбашки. Тіло почне занурюватися у воду. Спробуйте лежати і на спині. Ви відчуєте, як вода тримає вас на поверхні.
Потім можна перейти до ковзання по поверхні води. Для цього треба, присівши, енергійно відштовхнутися від дна ногами і намагатися ковзати якомога довше. В цей момент робіть видих. Під час ковзання тіло і руки із складеними долонями треба витягнути, а обличчя опустити у воду. Вміння ковзати по поверхні води на грудях і на спині - перший крок до справжнього плавання.
Навчившись ковзанню по поверхні, переходьте до розучування рухів ногами, спочатку сидячи на березі і упираючися в нього руками ззаду, а потім лежачи у воді на мілкому місці, упираючись руками об дно. Плавно рухайте ногами вгору - вниз, так, щоб п'ятки ніг віддалялися одна від одної на відстань ЗО-40 см. При правильному русі п'ятки спінюють воду. Слідкуйте, щоб коліна не дуже згинались.Навчіться рухати ногами при ковзанні на грудях і на спині. Потім візьміть у руки обстругану дошку, надутий гумовий круг або камеру від м'яча і плавайте, рухаючи по черзі ногами. Повторюйте ці рухи кожного дня, поступово збільшуючи відстань, яку ви пропливаєте.
Дихання не затримуйте і дихайте рівномірно. Видихайте у воду, а при вдихуванні піднімайте голову лише настільки, щоб рот показався над водою.
Після цього переходьте до

 
 

Цікаве

Загрузка...