WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Гігієна та профілактика травматизму на заняттях атлетичними видами спорту - Контрольна робота

Гігієна та профілактика травматизму на заняттях атлетичними видами спорту - Контрольна робота

ккал.
Основний обмін зменшується із зростанням віку людини і навпаки, хоча в спортсменів вік менше у зв'язку із високою економічністю енерговитрат в стані спокою.
Якщо порівняти основний обмін в перерахунку на 1 кг ваги у теплокровних істот, то з цього вийде те, що чим вижчий вид істот тим менше в них ОО: миш - 654 ккал за добу / на кг ваги
людина - 32.1 -"-
бик - 19.1 -"-
Якщо виключити з цього роду людину визначена, ще одна закономірність час життя тварин збільшується із збільшенням середньовагового показника виду.
Але якщо перерахувати осн. об. на 1 м поверхні тіла то різниця в теплокровних істот дуже незначна:
миш - 1188 ккал за добу / на 1 м
людина - 1042 -"-
бик - 1567 -"- тобто витрати енергії в теплокровних істот пропорційні поверхні тіла - закон Р. Рубнера, Дюбуд та ін.
R = К P /
R - поверхня тіла
P - вага
К - коефіцієнт для людини - 12.3
Розумова праця потребує невеликих витрат енергії 2 -3 від осн. обм., але емоційне напруження, хвильова не може підвищити енергообмін на 11-19 на декілька днів.
Необхідно пам'ятати про те, що травлення і засвоєння харчових речовин клітинами організму теж потребує додаткових енерговитрат. Це підсилення обміну речовин: енергії отримало назву специфічно-динамічної дії.
СДД білкової їжі підвищує обмін приблизно на 30 ; жири та вуглеводи на 4-15 .
Калорійність основних складових їжі різна у білків та вуглеводів 4.1 ккал. 1г. в жирів 9.3 ккал.
На весь обсяг їжі засвоюється системою травлення, приблизно 10 з її складових виводиться з організму як шлаки.
При тяжкій фізичній праці необхідно підвищення "оптимуму білка, або білкового оптимуму" біля 150-160 г. на добу для дорослого чоловіка, у віці з 10 до 15 років 100-105 г. при цьому не менш як 30 його повинно бути тваринного походження.
При знижені "білкового оптимуму" спостерігаються тенденції до інфекційних захворювань, уповільнення психічного розвитку.
При енерговитратах більш 3000 ккал. рекомендується вживати не менше 100 г жирів з яких 30-50 тваринного походження. Добова кількість вуглеводів повинна бути не менше 400-500 г.
При заняттях боротьбою серед енерговитрати складають приблизно 0.1870 ккал. за 1 хв на 1 кг ваги (+200 ккал).
Вище витрати у борців малих і середніх вагових категорій (в 1хв на 1 кг) середніх вагових категорій, але в них вищі загальні витрати енергії.
Борців по енерговитратах випереджують велосипедисти - шосейники, лищатарі лижних перегонів (більше 0.200 ккал за хв/кг).
Для складання раціону харчування спортсменів (наприклад, на навчально тренувальних зборах) використовуються знання і досвід лікарів - дієтологів, розроблені ними меню на кожний з прийомів їжі, але і тренер і спортсмен повинні знати і контролювати виконання основних гігієнічних вимог дієтології:
1. раціон денного харчування повинний бути збалансований по всіх своїх компонентах в пропорції 1:0.8:4 відповідно - білки : жири : вуглеводи; по вітамінах, солях, мікроелементах.
2. загальна калорійність добового набору продуктів повинна бути відповідною витратам енергії борця за добу.
3. Розрахунок об'ємів жирів і вуглеводів розраховується відносно "білкового оптимуму" - 150-180 г білка на добу з яких 50-60 повинні бути тваринного походження.
4. Їжа повинна прийматися не менше як тричі на день за 1.5-2 години до початку тренування, або змагань.
5. Біологічна цінність вихідних продуктів для різних страв значно зменшується при заморожуванні, повторній або довготривалій термічній обробці, при застосуванні консервантів неприроднього походження, тому всі продукти повинні бути свіжими, також як і страви з них виготовлені. Які б якісними і смачними були б пропонуємі консервовані продукти, перевагу треба віддавати їжі із свіжих продуктів.
6. У зв'язку із порушенням цього положення у всіх харчових закладах торгівлі на всіх вокзалах (портах, аеропортах, залізничних і автобусних станціях, у вуличній торгівлі) необхідно суворо обмежити при харчуванні в них і виключити зовсім м'ясні і рибні продукти і страви, а також тістечка і все що підсмажується, а також напої типа "коли", замінивші їх мінеральною роботою, чаєм в пакетиках; при сильному відчутті голоду споживати хлібобулочні вироби, овочі, фрукти, горіхи, шоколад.
7. Якщо об'єм їжі вважається спортсменом надмірним, тяжким для індивідуального травлення її необхідно розподіляти на 4-5 разів в день. У зв'язку із підвищеною витратою енергії на засвоєння білків, білкові продукти включити у вечірній раціон харчування.
8. При зниженні ваги калорійність може бути зменшена тільки разом із зниженням тренувального навантаження, а об'єм її (вага) - за рахунок вуглеводів, тобто заміну складних - на прості (моносахариди). При зменшенні ваги білків "білковий оптимум" повинний бути збережений.
9. Об'єм споживаємої рідини може бути зменшений разом із зменшенням інших компонентів харчування і не більше як на 24 години.
10. В періоди відновлення обов'зково проводити розвантажливі дні включаючи в раціон молочно-кислі продукти, овочево-фруктові дієта.
11. Застосування вітамінних комплексів виправдано тільки при зменшенні об'єму і асортименту їжі, разом із підвищенням психофізичного напруження до граничного.
12. В умовах змагань основною вимогою до продуктів харчування є їх засвоюваність і калорійність, якість, а також свіжість, яка забезпечує біологічну цінність продуктів.
VI. Гігієнічні вимоги і особливості регулювання ваги тіла борців.
В практиціспортивної боротьби з різних причин, але, в першу чергу в зв'язку із підвищенням рівня відносної сили під час змагань застосовується тимчасове зниження ваги тіла.
На важливі змагання борці в змозі знизити власну вагу на 10-12 , хоча гігієнічні вимоги застерігають від зниження ваги нижче 5 від набраної до початку її зменшення.
Таке зниження ваги (та не утримання по сучасних "Правилах змагань") проводиться спортсменом вищої спортивної кваліфікації не більше 2-х разів на рік, але в будь-якому випадку перед зниженням ваги необхідно:
1. тренеру і спортсмену бути впевненим в доброму стані здоров'я тіла і психіки борця на основі даних поглибленого контролю;
2. сам процес зниження ваги проводиться теж під лікарським контролем;
3. при перших ознаках порушень в ЦНС, або серцево-судинній системах, а також травлення, виділення - припинити процес;
4. зменшення маси тіла необхідно проводити при зниженні об'єму тренувального навантаження і інтенсивності до рівня аеробіки;
5. при зниженні маси раціону харчування необхідно зберегти калорійність, "білковий оптимум" і збалансованість по компонентах;
6. зменшення водного раціону можливо не більше ніж на 1 добу із максимальним зниженням раціону харчування;
7. Відновлення бойової ваги необхідно проводити поступово на основі висококалорійних концентратів і сумішей із легкозасвоюваних сумішей і напоїв рослинного походження на високоякісних оліях і маслах, сметані, молоці, молочно-кислих продуктів.
8. не допускається зниження ваги більше ніж на 1 кг у юнаків, і зовсім - у молодших юнаків.
9. для зниження ваги уникати застосування ферманологічних препаратів у зв'язку із невизначеністю віддаленого ефекту їх дії в умовах граничного психовізичного навантажень.
10. при застосуванні паро і сухоповітряних, водних, гіпертермічних засобів (парниз лазень, сауни, ванни) припинити їх використання на основі зменшення потовиділення і при виявленні збільшення пульсу до межі аеробіки (23 удара за 10 сек) в черговому заході.
11. застосування методу вуглеводного накопичення (МВН) природньо пов'язаний із форсованим та змішаним методом зниження ваги (див. п.7).

 
 

Цікаве

Загрузка...