WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Гігієна та профілактика травматизму на заняттях атлетичними видами спорту - Контрольна робота

Гігієна та профілактика травматизму на заняттях атлетичними видами спорту - Контрольна робота

фізкультурника.
ІІ. Добові коливання працездатності людини - циркодний біоритм
Працездатність людини не однакова на протязі доби також як і неоднакова за рівнем напруження функціонують інші органи організму.
Коливання працездатності підкоряються зміні дня і ночі, бодренню і відпочинку, ці коливання називають циркодними, добовими біоритмами людини, який охоплює 20-28 годин життя людини.
В циркадному біоритмі працездатність людини має два підвищення з 10-11 г. до і після зниження, а також з 16 до 17 години.
Ці години найбільш сприятливі для навчально-тренувальних занять з підвищеним тренувальним навантаженням по об'єму і інтенсивності. Поза цими годинами додаткове навантаження на організм додає сам процес зниження динаміки індивідуальної працездатності.
Підвищення працездатності людини в часи підвищення неоднакове відносне одне одного - воно більше в так званих "жайворонків" (людей які встають дуже рано) в першому підвищені і менше в другому. У "сав" (людей які люблять поспати) основний пік працездатності припадає на вечірні години.
При переїздах на великі відстані до місць змагань із зміною годинник поясів циркодні біоритми людей залишається незмінними певний час і це може серьозно відбитися на їх змагальній діяльності зниженням спортивного результату, якщо не підготувати зміну циркового біоритму на етапі попередньої підготовки до цих змагань.
Але крім борствування приблизно 1/3 циркодного біоритму припадає на сон, стан повної втрати працездатності і свідомості людини, стан без якого не може існувати будь-яка високоорганізована істота. Швидке засинання, глибокий сон вказує на позитивний баланс між діяльністю і відпочинком людини, на добрий стан її здоров'я.
Під час сну знижується до мінімуму більш функцій систем організму і на послідовному рівні відновлюється їх енергійний баланс органів і важливіший серед них центральної нервової системи, як основного регулятора всіх інших систем організму в залежності від його внутрішнього стану і змін в оточуючому середовищі.
Нехтування повноцінним сном призводить до стресової ситуації і в першу чергу до розладу ЦНС, бо ні які інші засоби відновлення не можуть замінити сон, але гігієна не згадує і про неприродні стимулятори сну, фермонологічні або терапевтичні засоби.
ІІІ. Гігієнічні вимоги до заходів відновлення
організму людини в спорті
Принцип поступовості при збільшенні тренувального навантаження із тенденцією до максимальних навантажень в кінці ІІІ етапу багаторічної підготовки, або в будь-якому році IV етапу вищої спортивної майстерності може призвести до перевантаження і перевтоми спортсмена, або до стану перетренованість, який супроводжується значним погіршенням стану здоров'я і потребує термінового застосування заходів відновлення.
Основними гігієнічними вимогами до заходів відновлення:
1. Природність заходів - сон, повноцінне харчування, фізичні вправи аеробного характеру помірного об'єму та інтенсивність, помірні гіпертемічні процедури (теплі ванни), помірні гіпотермічні процедури (обтирання і обмивання холодною водою), масаж, самомасаж.
2. Відповідність засобів відновлення стану спортсмена, дати можливість своєму організму включитись у власне відновлення.
3. Постійний самоконтроль за станом свого здоров'я і нагляд лікаря за виконанням засобів відновлення і станом атлета.
Комплексним показником стану організму по 5-бальній шкалі оцінок може бути середній бал який розраховується із суми балів по суб'єктивній оцінці: 1) сну (якість, час, ефект); 2) апетит; 3) настрій; 4) вживання і потреба в рідині - відчуття спраги; 5) бажання до тренування; 6) готовність до змагання; 7) вага тіла. Середній бал 3.5 вказує на нормальний стан здоров'я.
Регулярні лікарські обстеження в медичних частинах навчально-спортивних закладів і у диспансерах фізкультурних, дозволяють своєчасно визначити стан спортсмена і пропонувати необхідні засоби корекції.
Незважаючи на високу ефективність різних методичних препаратів для корекції фізичної працездатності людини, гігієна відносить їх до засобів медицини, також як і засоби електротерапії, які можливо застосовувати тільки по призначенню лікаря.
IV Особиста гігієна борця
Гігієнічні вимоги до борця нічим не відрізняються від вимог гігієни до всіх інших людей, крім підвищеної уваги його до чистоти тіла, одягу, взуття, спортивної форми, яку по нормах санітарії атлет неповинний ніколи нікому позичати.
Для борця відношення до власного тіла повинно бути таким як в солдата до власної зброї - постійно перевіряти, чистити, змащувати, витирати тільки за призначенням.
"Правилами змагань" передбачається:
1. недопущення борця до поєдинку при наявності на цьому брудної форми;
2. недопущення борця до змагань при наявності на його шкірі ознак дерматологічних захворювань.
Розклад для спортсмена повинний бути розрахований таким чином, щоб на час тренування, або змагань він би був спроможний до продуктивної праці і забезпечував би власний відпочинок перед нею.
Спортсмен ще більше ніж його оточуючі повинен дбати про виконання санітарних вимог в своєму побуті, в житті, в інтимних стосунках.
На варті свого здоров'я стоять його суб'єктивні відчуття, емоції, почуття - позитивні вказують, що в цьому все гаразд з здоров'ям, негативні - навпаки.
Спортсмену (як і будь-якій людині) необхідні навчитися "прислухатися" до свого організму, оволодіти вміннями і навичками, уникати, попереджувати негативні для здоров'я фактори, а також доступними засобами і заходами гігієни.
Найдоступнішими є засоби і методи та званої психогігієни - тобто ті методи і засоби, які свідомо застосовуються для регуляції власного стану завдяки впливу на функції різних систем організму завдяки можливостей до їх регуляції центральною нервовою системою.
Існує багато методик психорегуляції в основі яких є спроможність людини до самонавіювання. Автори кожної з цих методик стверджують про її закінченість і вдосконаленість, але для спортсмена можна пропонувати будь-яку, яку можливо застосувати в різних умовах, а не в кількох лабораторіях. Якщо обрана методика психорегуляція засвоєна до рівня навичка її можливо застосовувати майже автоматично, не зважаючи на фактори, а можливо ізавдяки їм.
V. Культура харчування в спортсмена
Напружена фізична праця із витратою великого кількістю енергії за досить короткий час навчально-тренувального заняття або змагань, вимагає відновлення енергетичного потенціалу будь-якого спортсмена за рахунок повноцінного харчування, у відповідності з віковими особливостями виду спорту, стану організму.
Потреба в інші регулюється апетитом - відчуттям потреби в інші і задоволення цієї потреби.
Гігієна праці (один з напрямків гігієни) поділяє працю людей по затратах енергії в кілокалоріях - ккал. на 5 груп:
І група - не пов'язана з фізичною роботою 40-50
в місті в селі
чоловіки 2600-2800 2800-3000
жінки 2200-2350 2400-2550
IV група - майже не механізована праця
в місті в селі
чоловіки 3400-3600 3600-3800
жінки 2900-3050 3100-3250
V група - суто рухна "мозольна" праця лісоруби, вантажники, землекопи, спортсмени
чоловіки 4200-4400 до 5000 і більше
жінки 3400-3600 до 4000 і більше
Але з цих добових витрат енергії необхідно вирахувати кількість енергетичних витрат на забезпечення життєдіяльності всіх систем і органів організму, який би витратив в умовах 1) в стані м'язевого спокою; 2) натощак; 3) при температурі "комфорту" 18 -20 С, так званий основний обмін людини (ООЛ).
Дослідженнями виявлено, що для людини 35 років, середньому рівний для чоловіка 1700 ккал за добу, для жінки на 10 нижче 1500

 
 

Цікаве

Загрузка...