WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Практика пластування: картографія - Реферат

Практика пластування: картографія - Реферат

характер об'єктів. Наприклад, яскраві і добре освітлені предмети здаються ближчими, ніж темні чи ті, що знаходяться в затінку, в тумані, в поросі; в похмуру погоду предмети видно далі, в гористій місцевості, через яри, балки відстані здаються меншими; при спостереженні вгору чи лежачи предмети здаються ближчими, ніж при спостереженні стоячи чи зверху до низу.
Віддалі видимості (розрізнюваності) деяких об'єктів неозброєним оком
Великі будівлі 8км
Заводські труби 6 км
Окремі невеликі будинки 5 км
Стовбури дерев, стовпи ліній зв'язку. люди (у вигляді точок) 1 -1.5 км
Рухи рук і ніг людини, що йде 0 7 км
Переплетення рам у вікнах 0.5 км
Черепки на дахах, листки дергв 200 м
Риси лиця, кисті рук 100 м
Очі людини, у вигляді крапок 60 м
Віддалі чутності звуків також використовується для визначення віддалі до джерела звуку Наприклад, шум від роботи автомобільних моторів чути на шоссе з відстані 2 км,, удари сокири - за 300 м, іюдська мова - за 200м.
Для будь-якого видимого предмета, який є джерелом одиночних звуків можна визначити відстань за формулою S=t х330, де t - час в cекундах від моменту візування події до моменту сприймання звуку.
Відстань до предмета 5 може бути визначена за зміною кутової величини і обчисленням за формулою S = ІОООхВ/У, де В - відомий розмір предмету, V - виміряна кутова величина предмету, виражена и тисячних Щоб отримати кут. наприклад, в тисячних, лінійку з міліметровими поділками гримають перед собою на відстані 50см від ^-ічей і підраховують по ній довжину відрізка, що покриває предмет місцевості. Результат, помножений на 2, дасть величину кута в ти іячних
Розміри деяких об'єктів, що використовуються для визначення відстаней;
Висота одноповерхового будинку з дахом 7-8 м
Віддаль між телеграфними стовпами 50(60) м
Висота телеграфного стовпа 5 7 м
Висота середи ьовікового лісу 18-20 м
Висота пасажирського вагона 4.25 м
Довжина пасажирською пагона "4-25 м
Висота автомобіля вантажного 2 м
Вимірювання відстаней на місцевості можна здійснити за допомогою інших способів, зокрема тих. що грунтуються на правилах подібності грикутників. Ось деякі .з них:
І, Невелику відстані; до недосяжного предмета А (мал.9) можна визначити, побудувавши вдвічі <чи в більшу кількість разів) менший трикутник за схемою, приведеною на малюнку. Вимірявши величину <1/" знайдемо 1 - відстань до недосяжного предмета.
2. Висогу об'єкта можна знайти і відношення
а / b = a' / b' (мал.10), га знайшовши попередньо відсі.іін Ь вищеописаним способом.
3. Відстань с на мал.10 можна знайти з теореми Піфагора :
Польові роботи при складанні планів місцевостей проводять за основним принципом геодезії - від загального до конкретного: спо чатку створюється планова іеодезична сітка, а потім проводиться фіксація окремих об'єктів деталей.
На початковому етапі проводиться рскогносіїіювання - огляд місцевості, вибір і закріплення точок фіксаційної сітки. Потім від точок сітки вимірюють відстані і напрями на об'єкти місцевості
Для складання планів у лісі, вулиць в поселеннях та інших закритих контурів користуються способом обходу. Для цього необхідно пересуватись по лінії, що фіксується (обходити контур) і вимірювати довжини прямолінійних сторін руху і їхні азимути.
Спосіб ординат застосовується для малювання планів невеликих ділянок з криволінійними межами, наприклад ділянки берегу ріки, озера, контуру гаю, тощо. Вздовж контуру прокладається магістраль, а потім з характерних точок контуру опускають перпендикуляри на лінію ходу, і визначають їхні довжини (мал. 11 ,а)
В умовах відкритої місцевості доцільним є складання планів полярним способом, При цьому компас встановлюється посередині ділянки таким, щоб усі зображувані об'єкти були звідти видні. Вимірюють азимути та відстані до них (мал. 1 1 ,б).
Для складання планів "на око" бажано взяти планшет - кусок фанери з картоном розміром десь 30-40 см з приклеєними на нього компасом та аркушем паперу. Компас закріплюють так, щоб верхові планшету відповідала позначка нуль градусів.
При візуванні на предмет орієнтують планшет шляхом його повороту так, щоб північним кінцем стрілка компасу показувала на нуль градусів. Позначають на аркуші точку стояння. Візування предметів можна проводити лінійкою, направляючи її на предмет та прокреслюючи лінію. Відстані можна вимірювати кроками. Точність таких вимірювань складає 0.01-0.02 вимірюваних довжин. Вона залежить від характеру грунту і нахилу поверхні. Так, при рухові по піску, довжина кроку зменшується на 10-12%, по густій траві - на 5-7%;при великих кутах нахилу довжина кроків зменшується при ході як вверх,так і вниз.
Важливо знати власну довжину кроку Для цього необхідно тричі пройти відрізок довжиною 100 або 150 м, рахуючи кроки парами. За середньою кількістю кроків визначають довжину кроку чи пари.
Будування планів проводиться за маршрутом як при фіксуванні полоси місцевості, гак і ділянки. В останньому випадку фіксування ведеться на основі системи ходів, що розбивають ділянку на частини. На мал. 12 як приклад дасться вигляд планшету при окомірному складанні плану поступово за вибраним маршрутом.
КАРТОГРАФІЯ НА ТАБОРІ.
Теоретичні основи картографії бажано розглянути на гутірках під час року. Не обов'язково вимагати від юнаків заучування основних понять, головне їх правильно розуміти та застосовувати,
На місцевості (в таборі) починати слід з орієнтування (бажано, щоб юнаки самостійно відшукали ознаки, за якими можна визначати сторони світу), визначення азимутів об'єктів, ходіння за поданими азимутами. Велике значення слід надавати роботі з картою:
орієнтування карти, вимірювання відстаней та азимутів.
Щоб навчити юнаків з великою точністю вимірювати відстані необхідно побільше практики. Кожну відстань потрібно виміряти кількома способами: спочатку окомірно, далі за допомогою геометричної побудови і-, нарешті, за допомогою кроків.
Щоб навчити юнаків правильно і грамотно будувати плани, схеми і карти, найбільшу увагу слід приділити точності вимірювань азимутів та відстаней. Для виконання таких завдань потрібно виділити багато часу. Перші роботи, як правило, неохайні та містять багато помилок (найчастіше при нанесенні рсльє4)у. зменшенні відстаней, умовні знаки дуже часто не відповідають стандартам), тому потрібно вимагати їхше і ще раз перемалювати заново. Складання шкіців невеликих мандрівок - заняття найскладніше, тому від юнаків слід вимагати лише позначення найважливішого - відстаней і напрямів руху та найбільш характерних об'єктів місцевості.
Сприятливі для перевірки навичок і знань з картографії умови з'являються на мандрівці: завдання юнаків - самостійно знайти місце перебування на карті та визначити напрям руху.
Здачу вмілості "картографія" можна урізноманітнити іграми, як от гра "у пошуках скарбу": один учасник повинен заховати предмет - "скарб" - поблизу табору та намалювати схему, за допомогою якої його можна було б знайти. На схемі обов язково повинні бути позначені координати "скарбу" - азимути та відстані від певного орієнтиру, за допомогою яких інший гравець повинен цей скарб знайти
Використана література
www.upu7.plast.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...