WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Адаптація організму спотрсмена до добових біоритмів та природно-географічних чинників - Дипломна робота

Адаптація організму спотрсмена до добових біоритмів та природно-географічних чинників - Дипломна робота

що спричинила зниження вмісту елементів червоної крові, з'явилося, на наш погляд, значна зміна (на фоні підвищення температури тіла) функції нирок - головного місця утворення еритропоетинів, а також зниження (як вказувалося вище) глюкокортикоїдної активності, що відповідним чином вплинула на продукцію еритропоетинів. Відомо, що при недостатку останніх порушується процес еритропоезу, гальмується розмноження і дозрівання еритроїдних клітин, зменшується продукція еритроцитів. Не виключається також те, що в даних умовах інтенсивніше розпадалися форми еритроцитів з високим вмістом гемоглобіну, а продукти розпаду стимулювали вихід в кров еритроцитів з меншим вмістом гемоглобіну. Цим, а також складнішим синтезом гемоглобіну можна пояснити менше (після порівняння з гемоглобіном) зниження в периферичній крові числа еритроцитів.
Важливу роль в здійсненні захисних реакцій відіграють лейкоцити, загальна кількість яких характеризує імунобіологічну реактивність організму (В. А. Козлов, 1968 ін.). Коливання кількості лейкоцитів крові цілком може відображати реактивність організму, що змінилася, впливом екзогенних чинників. Крім цього, уявлення про захисні сили організму може дати співвідношення різних форм лейкоцитів. За нашими спостереженнями, загальна кількість лейкоцитів в периферичній крові в перші 10 днів проживання спортсменів у Воронежі суттєво знижувалася, проявляючи надалі тенденцію до відновлення. Виявлена тенденція до збільшення в перші 6-7 днів з подальшим незначним зниженням кількості сегментованих нейтрофілів, істотне збільшення вранці зниження увечері вмісту моноцитів, зменшення, особливо вдень і ввечері, рівня еозинофілів. Такий складний характер зміни крові відображає реакції лімфоїдної тканини, що є проявом гомеостатичного механізму, спрямованого на підтримку незмінності внутрішнього середовища і неспецифічної резистентності організму в неадекватних умовах середовища.
Ряд авторів (В. Л. Ярославцев, 1981 ін.) вказує, що при переміщенні в західному напрямі у людей переважає тонус симпатичного нервової системи, особливо вранці та вдень. Найбільш яскраво це виявляється в посиленні діяльності кровообігу, дихання та інших функцій. Результати наших досліджень дають підставу стверджувати, що даний висновок правомірний для представників спортивних ігор і швидкісно-силових видів спорту у тому випадку, коли за своїми погодно-кліматичними умовами пункти постійного і тимчасового проживання або не розрізняються, або останній характеризується відносною суворістю. Так, короткочасне проживання спортсменів Хабаровська в пунктах, в досліджуваному не розрізнялися, або відрізнялися великою суворістю погодних режимів.
Враховуючи, що максимум симпатико-адреналової глюкокортикоїдної активності в холодну пору року співпадає з періодом найбільшого зростання судинного тонусу (Г. Н. Кассіль, 1971; Г. Л. Шрейберг, 1975), можна вважати, що саме метеопогодні умови даних пунктів зумовлюють досить виразні зрушення циркадних ритмів кровообігу, адаптаційна перебудова яких здійснюється на фоні певного переважання симпатико-адреналової активності.
Досить складні зміни функціонального стану серцево-судинної системи виникають у спортсменів, що здійснюють переліт в місцевості з відносно високою температурою зовнішнього середовища. Остання в поєднанні з м'язовою роботою пред'являє значніші вимоги до функцій кровообігу. З наведених даних виявляється, що реакція серцево-судинної системи в період тимчасового проживання спортсменів у Воронежі спочатку (2-5 доба) характеризується деяким (незначним) посиленням судинного тонусу та серцевих скорочень. Проте надалі спостерігається постійне зниження систолічного тиску, АТ і ЧСС. Цікаво відзначити, що аналогічназакономірність зберігалася при виконанні стандартного фізичного навантаження. Зниження систолічного і діастолічного АТ, незначне підвищення ЧСС влітку відзначалося при здійсненні сезонних спостережень. Аналогічні результати під час сезонних обстежень отриманні іншими авторами. При паралельному обстеженні людей, що проживають в Підмосков'ї та Ашхабаді, відзначені нижчі показники систолічного ідіастолічного АТ в умовах теплішого клімату Ашхабаду (Т. А. Рустікова, 1980). Повідомляється про значне (до 16-20 мм. рт. ст.) зниження максимального і мінімального АТ у молодих чоловіків, які прибули з помірної зони до Туркменії. При цьому, як в наших дослідженнях, у прибулих вміст 17-ОКС в плазмі крові мав тенденцію до зниження.
Зниження (але не підвищення) симпатико-адреналової і глюкокортикоїдної активності при виконанні фізичних навантажень в умовах високих температур спостерігали автори (В. А. Карпушев, В. В. Меньшиков ін., 1973), що супроводжувалося зниженням судинного тонусу. Відомо, що значна роль терморегуляторної функції в таких умовах відводиться розширенню судин шкіри. Якщо це розширення не супроводжується відповідним збільшенням циркулюючої крові або компенсуючим локальним зменшенням кровотоку, то відбувається зниження кров'яного тиску. Крім того, підвищення температури в м'язах внаслідок виконання в таких умовах тренувальних навантажень підсилює кровотік через них, який може значно зростати при перевищенні температури мязів 36°С. До деякої міри це компенсується зменшенням кровотоку у внутрішніх органах, проте для підтримки високих параметрів кровообігу цього, мабуть, недостатньо (А. Д. Слонім, 1980).
У цих умовах до себе привертає увагу нерівномірність перебудови різних сторін процесу зовнішнього дихання. Відомо, що МОД і інші параметри дихання досить чутливі до змін зовнішнього середовища і функціональних зрушень крові та кровообігу. Напружене функціонування обумовлене фізичними навантаженнями, що виконуються при зміненому часовому режимі тренувань та відпочинку у важких метеопогодних умовах. Ця обставина диктує необхідність функціональних перебудов, у принципі повинні зводитися до збільшення легеневої вентиляції і дифузійної здатності легеневих мембран, підвищенню кисневої місткості крові, збільшенню швидкості кровотоку, підвищенню кисню т.д.
Зменшення КІО2, особливо на початкових етапах адаптації, характеризує ряд ознак адаптаційної перебудови системи дихання зниження у зв'язку з цим обмінних процесів. Можна вважати, що основною причиною зміни даних процесів є знижена активність, пов'язана з забезпеченням пластичного енергетичного обміну. Збільшення ж термогенезу (особливо в перші 8 днів проживання у Воронежі), що відбувається паралельно до зростання долі в енергозабезпеченні (С. Н. Попов, 1980 та ін.), характер зміни вмісту глюкози в крові і екскреції з сечею катехоламінів і кортикостероїдів показує, що навколишня температура впливає на працездатність, втручаючись у вуглеводний ліпідний обмін, опосередковано знижуючи ефективність зовнішнього дихання. Саме в початковий період адаптації спостерігається збільшення тривалості відновних процесів після стандартного навантаження, що вказує на відносно більше накопичення недоокислених продуктів обміну і збільшення енергетичної вартості виконуваної роботи. Ймовірно, така динаміка параметрів даної системи обумовлена, з одного боку, жорстким комплексом метеопогодних факторів, з іншого - характером тренувальних навантажень, що проводяться в цих умовах. Дана обставина є тим фактором, що

 
 

Цікаве

Загрузка...