WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Фізкультурно-оздоровча робота школі. Комплекси вправ для: очей, постави, психічної саморегуляції - Реферат

Фізкультурно-оздоровча робота школі. Комплекси вправ для: очей, постави, психічної саморегуляції - Реферат


Реферат на тему:
Фізкультурно-оздоровча робота школі. Комплекси вправ для: очей, постави, психічної саморегуляції
Фізкультурно-оздоровча робота - важлива частина педагогічного процесу. Особливого значення вона набуває у зв'язку зі зростанням навантаження на молодших школярів, збільшенням кількості хворих дітей, несприятливими екологічними умовами, гіподинамією.
Фізичне виховання спрямовується на формування навичок здорового способу життя, позитивного ставлення до фізичної культури, гігієни, спорту, на удосконалення і розвиток рухових якостей, формування правильної постави, виховання морально-вольових якостей.
Організація фізкультурно-оздоровчої роботи потребує продуманого, творчого підходу, особливо - якщо група різновікова. Вихователь має бути обізнаний зі станом здоров'я, рівнем фізичного розвитку кожного учня, і відповідно до цього регулювати навантаження. Для занять фізкультурою доцільнішим є поділ учнів на групи не за віком, а за станом здоров'я.
Найкращим шляхом оптимізації рухового режиму в ГПД в сучасних умовах є використання фізкультхвилинок (2-3 хв), фізкультпауз (10-15 хв). Такі нетривалі заняття сприяють підвищенню працездатності, знімають фізичне і емоційне напруження. До фізкультхвилинок і пауз включаються вправи для збереження зору, корекції плоскостопості, постави. Діти можуть виконувати вправи індивідуально або групами під керівництвом старших учнів. Можна виконувати вправи за малюнками або просто потанцювати під музику. Якщо в групі є килимок, можна виконувати вправи лежачи - це дуже корисно для розвантаження хребта.
Стопа людини має безліч біологічних точок, які "відповідають" за певні внутрішні органи. Спеціальні масажери, ходіння по мотузці, ребристій дошці, камінцях, килимках з нашитими ґудзиками є масажем підошви і активізують діяльність нервової системи та внутрішніх органів, підвищують працездатність. Бажано проводити фізкультхвилинки кожні 45-60 хв, фізкультпаузи - 1,5-2 год.
Більш тривалі заняття організуються на прогулянці або в спортзалі. Щоденне перебування на свіжому повітрі обов'язкове. Тривалість прогулянки та вибір діяльності школярів залежить від: погодних умов, попередньої діяльності, стану їхнього здоров'я, навіть від одягу. За несприятливих погодних умов краще поділити прогулянку на дві меншої тривалості. Фізкультурні заняття на прогулянці (або в спортзалі) включають вправи і рухливі ігри для закріплення навичок, здобутих на уроках фізкультури, для розвитку швидкості, спритності, орієнтування у просторі тощо. Щоб заохотити учнів, бажано проводити спортивні години як естафети, змагання, тематичні рухливі ігри ("Підготовка в космонавти", "Малі Олімпійські ігри", "Козацькі розваги" тощо). У тематичні заняття можна включити питання про спорт, гігієну. На початку заняття навантаження більше, потім поступово зменшується. Раз на місяць бажано проводити спортивне свято з участю батьків, учнів, вчителів.
Корисно відвідувати спортивні змагання старших школярів.
Ходьба - найприродніший вид руху. Вона дає роботу майже всім м'язам, задовольняє потребу в русі, дозволяє диференціювати навантаження, не потребує особливих умов. Тому для ГПД можна рекомендувати 1-2 рази на тиждень пішохідний перехід, цільову прогулянку або екскурсію. Особливо це доречно в міжсезоння.
Пішохідний перехід - прогулянка, метою якої є певне фізичне на-вантаження та формування навичок правильного ходіння. Для пішохідних переходів розробляються спеціальні маршрути (затверджені
директором школи) з визначенням часу, відведеного на них, і наванта-ження. Урізноманітнити пішохідні переходи можна рухливими іграми, спостереженнями, збиранням природного матеріалу.
Цільова прогулянка - прогулянка (орієнтовна довжина маршруту - 2,5 км) до якогось об'єкта, щоб знайти відповідь на конкретне питання (наприклад, до парку: яких птахів там можна побачити або яких дерев там більше тощо). Тобто метою прогулянки є не тільки фізичне навантаження, а й певні знання. Залежно від місцезнаходження об'єкта прогулянку можна збагатити рухливими іграми. Бажано вести щоденник цільових прогулянок і екскурсій. Цільова прогулянка, як і екскурсія, передбачає підготовчу роботу (вихователь відвідує обраний об'єкт, готує учнів до сприйняття матеріалу, нагадує відповідні правила поведінки).
Під час самопідготовки учні можуть самостійно виконувати вправи фізкультхвилинки, а ті, хто цього потребує, - корегувальні. Перерва (їх має бути 2-3) робиться, коли це зручно дитині (по закінченні певної роботи, навчального завдання), але не рідше, ніж через кожні 40 хвилин. Деякі завдання (читання, заучування напам'ять) можна виконувати стоячи - для цього бажано мати 2-3 високі парти, конторки, трибуни.
Діти, що легко стомлюються, можуть 8-10 хвилин відпочити лежачи на килимку (для цього використовуються маленькі килимки, що легко перуться).
Під час перерв доцільно використати кулькові масажери, гумову стрічку, ручні тренажери, походити з мішечком, кільцем, дощечкою на голові, виконати дихальні вправи. По закінченні завдань рекомендується зробити вправи для збереження зору.
Такі ж перерви робляться під час ручної праці, читання, сидячих ігор. Можна повісити малюнки з вправами для виконання. Це також дає можливість диференціювати навантаження.
Методична і медична література пропонує нетрадиційні засоби фі-зичного розвитку: масажі, вправи за східними методиками. Запроваджуючи такі вправи, слід погодити це з лікарем.
Для вихованців ГПД можна рекомендувати точковий масаж.
Точковий масаж - це свідомо-вольове керування організмом за методикою професора Попова.
Масаж активних точок волосистої частини голови сприяє поліпшенню моторної, мовної, зорової функцій, стимулює діяльність вестибулярного апарата. Це - саморегуляція.
Для формування навичок здорового способу життя в ГПД проводяться вікторини, бесіди, ігри, КВК тощо. Бажано залучати до їх організації батьків. Батьки можуть також допомогти зробити саморобний інвентар для фізкультурних занять. Важливою умовою збереження здоров'я є дотримання правил особистої гігієни. Вихователь повинен стежити за миттям рук, дотриманням чистоти приміщень та повітряного режиму, охайністю одягу, вдаючися до оригінальних звань, нагород (медаль Мийдодира, звання "Король чистоти" тощо). В групі (у вихователя) має бути все необхідне, щоб дбати про гігієну (серветки, мило, гребінці) і одяг (нитки, голки, щітки).
1. "До своїх прапорців" (середньої рухливості). Гравці діляться на групи по 5-8 осіб, стають у кружки. В центрі - капітан з прапорцем. За сигналом гравці розбігаються по майданчику. По команді "до прапорців" всі біжать до своїх прапорців, стають в коло. Перемагає команда, що зібралася першою.
2. "Заборонений рух" (середньої рухливості). Діти ходять по колу, виконуючи рухи за командою ведучого, крім одного, забороненого руху, наприклад, "руки вгору". Хто виконає заборонений рух, вибуває з гри. Перемагає той, хто залишився.
3. "Велике і маленьке колеса". Гравцістають р два кола: велике і

 
 

Цікаве

Загрузка...