WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Розвиток франчайзингових відносин в туристичній індустрії України на прикладі “Екоплант”: мережа агентств “Горящие путёвки” м. Київ - Дипломна робота

Розвиток франчайзингових відносин в туристичній індустрії України на прикладі “Екоплант”: мережа агентств “Горящие путёвки” м. Київ - Дипломна робота

своєї еволюції сучасний франчайзинг пройшов через два основних етапи:
І. Етап традиційного франчайзингу характеризується використанням франчайзингу в наступних трьох галузях:
Продаж автомобілів і побутової техніки. Німецька фірма "Sіnger" узяла на озброєння схему франчайзингу ще з 1860 року, а американська компанія General Motors - з 1911 року. Остання сьогодні продає по франчайзингу 95% своєї продукції.
Розлив і продаж прохолодних напоїв. Піонером у даній області є компанія Coca-Cola, що практикує франчайзинг із 1886 року, за нею випливають Pepsі-Cola і інші аналогічні підприємства.
Реалізація нафтопродуктів. Нафтові компанії надавали заправним станціям свою продукцію на умовах франчайзингу, звільняючи в такий спосіб себе від функції роздрібної торгівлі.
ІІ. Етап франчайзингу бізнес формату - Busіness format franchіsіng характеризується тим, що угоди франчайзингу починають регламентуватися асоціаціями франчайзингу різних країн. Цей період починається в 50-і роки в США й у 60-і - у Європі. Одночасно франчайзинг одержав широке поширення в сфері послуг, особливо таких, як ресторани швидкого обслуговування, послуги по підтримці і ремонту будинків, автомобілів та ін. Макдоналдс - кращий приклад франчайзинга. Засновники компанії придумали успішний бізнес, а після цього продали на нього франшизи по усьому світу іншим підприємцям.
Основними характеристиками франчайзингу бізнес формату, що визнані більшістю асоціацій франчайзингу різних країн, є: підписання контракту (ліцензії) передачі права використання імені, торгової марки, емблеми франчайзера на визначеній території і протягом визначеного періоду часу.
Предметом франчайзингу зазвичай є визначена діяльність (частіше - послуга), перевірена на визначеному ринку і що показала себе успішною.
Франчайзинг надає всю концепцію бізнесу у формі "Навчального посібника", розпорядження якого повинні бути найсуворішим образом дотримані. Франчайзі одержує навчальний посібник тільки після закінчення переговорів і підписання договору франчайзингу.
Франчайзер передає франчайзі свій досвід ведення бізнесу відповідно до принципів і процедур, що описані в навчальному посібнику. Спочатку це здійснюється на курсах навчання, що організовуються після підписання договору франчайзингу.
Франчайзер забезпечує надання різного роду послуг і підтримки з метою сприяння успіху франчайзі, у тому числі:
- допомога в організації бізнесу, у тому числі в одержанні необхідного фінансування;
- реклама і просування торгової марки і назви фірми на ринку;
- маркетингові дослідження (оцінка потенціалу ринку і переваг споживачів, а також вибір місця для розміщення торгових приміщень);
- одержання дозволів і ліцензій, необхідних для своєї діяльності;
- допомога в одержанні (оренді) земельної ділянки, проектуванні, будівництві і дизайні приміщень;
- участь у переговорах з постачальниками устаткування, матеріалів, товарів і т.д. Допомога в організації ефективної системи бухгалтерії.
Замість отриманої допомоги і послуг, франчайзі зобов'язується виконати наступні види платежів:
- початковий франчайзинговий внесок, за вступ в економічну групу й одержання права діяльності на відповідній території;
- роялті (періодична плата за використання об'єктів інтелектуальної власності, встановлена у відсотках від обсягу продажів);
- плата (за рекламу, заходи щодо просування торгової марки і франшизи на території франчайзі).
Іноді франчайзі зобов'язується купувати продукт від постачальників рекомендованих франчайзером. У таких випадках франчайзер, як правило, має вигоду з таких угод і йде на зниження роялті.
Співробітництво з франчайзером не повинно обмежувати самостійність франчайзі, тому що бізнес належить саме останньому. Франчайзі може розпорядитися їм як вважає за необхідне. Однак у випадку продажу діючої франшизи, домінуюче право приймати рішення часто належить франчайзеру (кому продавати, чи приймати покупця запропонованого з боку франчайзі чи анулювати цілком франшизу на даній території). [7, c.89]
Франчайзинг у сутності являє собою бізнес практику нарівні з дилерством, мережовим маркетингом, виробництвом по ліцензії та ін. Однак франчайзинг являє собою найбільш сприятливу форму для починаючих підприємців. Це пояснюється тим, що між франчайзером і франчайзі установлюються відносини постійного співробітництва. У результаті ризик невдач набагато знижується в порівнянні з індивідуальним підприємництвом. У США лише 5% франчайзингових підприємств терплять невдачі в перші п'ять років, у той час як 90% інших дрібних і малих підприємств за той же період банкрутують.
Статистика поширення франчайзингу по усьому світу являє собою переконливий доказ його ефективності. Так, у США частка франчайзингу в загальному обсязі роздрібного товарообігу складає 34%, у країнах Західної Європи - 5 - 12%, а кількість франчайзингових мереж постійно росте.
Франчайзинг, як сучасне економічне явище, що одержало свій розвиток переважно в другій половині ХХ століття, реально претендує на універсальну бізнес практику. Цей метод сполучає досвід, професіоналізм, репутацію і бажання подальшого розвитку франчайзерів і підприємницький талант, амбіцію, бажання працювати і розвиватися франчайзі.
Відносини між підприємцем і найманим робітником являють собою символ людської особистості на початку нинішнього тисячоріччя.
Люди усе більше і більше претендують на те, щоб стати підприємцями і власними хазяїнами. Франчайзинг дозволяє їм здійснити це перетворення людини з інструмента і власника робочої сили, у підприємця і власника прямих результатів своєї праці. Глибоко розуміючи це, франчайзер і франчайзі встановлюють дійсні стосунки партнерства, засновані на довірі, взаємодопомозі і чесності в бізнесі.
В міжнародній бізнес практиці франчайзинг приймає різні форми, в залежності від наступних критеріїв:
1. Профіль економічної діяльності
Промисловий (виробничий). Договір промислового франчайзи-
нгу стосується виробництва товарів. Франчайзі уповноважений за допомогою ліцензії, робити товари під маркою франчайзера і за його підтримки. Франчайзер має, таким чином, можливість просувати свої товари і марки без значних додаткових інвестицій. Франчайзер надає управлінські консультації, проводить навчання персоналу, надає технічну і комерційну підтримку, пропонує ноу-хау, право використання торгової марки й інші права на інтелектуальну власність, займається рішенням питань, пов'язаних з рекламою. Найбільш відомі договори промислового франчайзингу пов'язані з виробництвом таких товарів як: Camparі, Schweppes, Coca-Cola, Pepsі-Cola.
Франчайзинг розподілу. У даному випадку франчайзер є або виробником, або оптовиком, що реалізує товари під своєю торговою маркою через франчайзингову мережу.Обов'язки франчайзера полягають у наданні консультацій, підготовці персоналу, наданні прав використання марок товарів, що є предметом франшизи. Широко відомими франшизами в даній області є: Santal, Verіtas, Unіc, Yves Rocher, Chrіstіansens.

 
 

Цікаве

Загрузка...