WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Стежками кримських гір - Реферат

Стежками кримських гір - Реферат

різними комунікаціями і забудовувати їх русло. Є практика установки в ярах металевих сіток з крупними осередками - вони затримують велике каміння.
У зв'язку з широким розповсюдженням вапняків на півострові розвинуті карстові процеси. Вода, просочуючись по тріщинах і розчиняючи вапняки, створює дивні по красі карстові воронки, печери, гроти. Карст небезпечний для будівництва, оскільки ті, що просіли в ґрунті викликають деформацію і руйнування будівель. В карстові тріщини йде вода, яка потрібна для поливу сільськогосподарських культур. Ступінь закарстованності гірських порід в Криму досягає 84 %!
Карстові порожнини представляють небезпеку і для неорганізованих спелеотуристів. На їх частку доводиться до 90 % всіх нещасних випадків в горах.
Глава 2. Крим заповідний
Основу заповідної фундації Криму складають шість заповідників: Кримський з філіалом Лебедині острови, Ялтинський, Мис Мартьян, Карадагський, Казантіпській і Опукській. Два останніх створені недавно (в травні 1998 р.) і поки не мають повного пристрою. Заповідники займають приблизно 45 % загальної площі заповідної фундації півострова.
Стежками Кара-Дагу
Прямовисні стрімкі урвища, глибокі ущелини, нагромадження скель, химерні, вирізьблені силами вивітрювання величні кам'яні фігури… Дивовижний краєвид на тлі безмежного простору яскраво-синього моря!
Йдеться про Кара-Дагу - природний феномен на східному узбережжі Кримського півострова, одне з наймальовничіших місць нашого чорноморського узбережжя. Це - насправді унікальний природний куточок.
"Я бачив скам'янілий вибух вулкана, що підняв до неба шари земної кори", - так писав про Кара-Дагу Костянтин Паустовський. Це - величезний вулканічний масив, що народився під час горотворення в юрський період і вибухнув понад 200 млн. років тому. З того часу над його обробкою дружно "працюють" могутні сили вивітрювання.
Масив складається з низки окремих хребтів, - таких як Кок-Кая, Магнітний, Хоба-Тебе і Карагач, що простяглися вздовж узбережжя од селища Коктебель до курорту Кримське Примор'я (де я, до речі була), утворюючи карколомні урвища, міжгір'я, осипи та примхливі скелі. В цьому своєрідному музеї, створеному самою природою, можна не по малюнкам і схемам, а як би насправді прочитати історію Землі майже за півтори сотні мільйонів років. Потухлий вулкан виглядає хаотичним нагромадженням кам'яних веж, стовбців, піків. Все це - форми вивітрювання лави. Особливо цікавими є верхівка приморського хребта Карагач (333 м): масивний Трон, стоячі як би по дорозі до нього кам'яні Король з Королевою, за ними їхні слуги. Трохи в стороні висяться скелі Воїн і шапка Мономаха. Прямуючи до Південного перевалу в сторону Коктебельської бухти і Планерського, залишаємо зліва одну з найвідоміших вершин карадагської групи - Святу гору (577м). Ближче до моря є гора Сфінкс або Палець, зображуючи вулканічний некк, складений брекчією. Цей кам'яний істукан, неначе часовий, охороняє вхід в найдивовижніше міжгір'я Карадагу - Гяурбах. Тиша і спокій царюють тут. Крутий спуск, який веде до Сердолікової бухти, загромаджений суцільним потоком глиб і обломків вулканічних порід, заріс кущами. Шлях по
міжгір'ю лише гарному скелелазу. В приморській частині на південному перевалі знаходиться Магнітний хребет (до 378 м ). Спустившись до східного підніжжя Кара-Дагу, до Коктебельської бухти, ми потрапляємо на пляж з відомою коктебельською галькою - продуктом руйнування лав Карадага. На березі можна знайти, особливо після шторму, рожеві агати і зелені яшми, м'які цеоліти і сургучні сердоліки, аметисти та багато інших самоцвітів. Цей рукотворний своєрідний природний музей просто неба площею близько 20 кв. км від 1971 року оголошено державним заповідником. Карадазький вулканічний масив, як його звуть учені, можна назвати ще "Ноєвим ковчегом". Тут, не порушений господарською діяльністю людини, зберігся багатий рослинний і тваринний світ. Багатими є й прибережні морські води.
Карадагський природний заповідник, заснований в 1979 р., розташовується на сході кримського субсередземномор'я. Він займає територію площею 2855.1 га. Заповідник створений для охорони стародавньо-вулканічного ландшафту і найрідкісніших ботаніко-зоологічних об'єктів. На Кара - Дазі знайдено більше 100 видів мінералів і їх різновидів: тут зустрічається напівкоштовне каміння - сердолік, обпав, геліотроп, агат, гірський кришталь, аметист і ін. Можна спостерігати атрибути викопного вулкана: лавові потоки і брекчии, дайки, мінеральні жили. Багатюща флора Карадага налічує Ю90 видів судинних рослин, у тому числі близько 50 видів ендеміків. Багато видів занесені в Червону книгу України: ялівець, високий, фісташка ту поаркушева, глід Пояркової і ін. Фауна Карадага включає 28 видів ссавців, 184 види птахів, 13 видів плазунів і земноводних, 1900 видів безхребетних. Флора прибережній акваторії налічує 454 види рослин і 900 видів тваринних (у тому числі 80 видів риб).
Природний заповідник Ак-Каян
Кримський природний заповідник - найстаріший на півострові, створений в 1923р. Разом з філіалом (Лебедині острови) займає площу 44 107 га. В заповіднику охороняються лісові і лугово-степові ландшафти. На території, що охороняється, виростає 1165 видів вищих рослин (плюс 84 вида на Лебединих островах). Флористичне багатство складають 45 видів ендеміків. В заповіднику мешкає 39 видів ссавців, 120 видів птахів (на Лебединих островах - 20 і 230 відповідно). Особливу цінність представляють ліси буків, дубових, грабових і соснових, що грають велику водозахисну і ґрунтозахисну роль. Тут мешкають благородний олень, косуля, муфлон, чорний гриф, білоголовий сип і інші рідкісні тварини. На Лебедині острови щорічно на линьку злітаються до 5000 лебедей-шипунов, а колонія чайок налічує більше 30 000 особин.
Ялтинський природний гірсько-лісовий заповідник
Він створений в 1973 р. Він охоплює в основному західно - південне побережжя (14 5.89 га). Тутпоширені високостовбурні, головним чином соснові, ліси (вони складають 56% всіх лісів заповідника), також буки і дубові, місцями з вічнозеленим субсередземноморським підліском. Флора заповідника налічує 1363 види судинних рослин, у тому числі 115 ендеміків; 43 види рослин занесено в Червону книгу України. В заповіднику мешкає 37 видів ссавців, 113 видів птахів, 11 видів плазунів і 4 види земноводних.
Природний заповідник Мис Мартьян
Цей заповідник розташований біля Никітського ботанічного саду на однойменному вапняковому мисі, разом з прибережним водним комплексом. Займає площу 240 га. Заповідник створений в 1973 р. і призначений для збереження в Криму кута природи субсередземноморського типу. Тут узята під охорону ділянка реліктового середземноморського лісового ландшафту - подібних лісів в країнах Середземномор'я практично немає.
Птахи гірських лісів: сойки, дятли, дрозди, сови, в невеликій кількості вальдшнепи, а також чорноголовий гриф і білоголовий сип (останніх залишилося не більше 20-30 особин). Більш всього птахів в "прикордонних місцепроживаннях", тобто на межі лісу і степу (в лісостеповому передгір'ї), в річкових долинах.
Глава 3. Культурно-екологічні проблеми в Криму
Охорона

 
 

Цікаве

Загрузка...