WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Стежками кримських гір - Реферат

Стежками кримських гір - Реферат

без голови", "Дон Кіхот", "Діти капітана Гранту", "Собака на сіні", "Небесні ластівки", "Овід", "Кавказька полонянка" і багато інших.
Межі різних контрастних середовищ - побережжя річок, озер, морів, передгір'я, лісостепу - завжди викликали інтерес і притягали до себе людей. Не є виключенням і Крим, який завдяки різноманіттю природних відмінностей став справжнім природним музеєм, а через помітне географічне і геополітичне положення - районом давнього і інтенсивного заселення.
Самою природою півострів Крим створений для пізнання і творчості, захоплення і натхнення, відпочинку і лікування.
Коли ти приїжджаєш до Криму, ти довго не віриш чарівним декораціям, що розгортаються довкола тебе: цьому синьому морю, що зливається з небом, цій підхмарній стіні скель, цим селам-іграшкам, які немов упустив хтось в хаос круч. Але, коли ти покидаєш Південний берег, коли чарівні декорації залишаються вдалині від тебе, твоя душа тужить по них, як по втраченому раю. Люди, що пожили в Криму або відвідувала його, ніколи не забувають його.
Рослинний світ
Природа Криму чарівно-прекрасна і казково-дивна. Коли в горах ще лежить сніг, сонце, море і земля перетворюють Південний берег в квітучий край. Тут б'ється свій, особливий пульс життя. Сюди стікаються зі всіх кінців спраглі насолодитися красою, повітрям, напоєним запахом трав і дерев, очищених силою моря, гір і степів.
Рослинний світ Криму це віддзеркалення стародавніх, деколи таємних і до кінця не звіданих шляхів появи на півострові різних видів рослин, пристосування їх до місцевих різноманітних природних умов. Багато дослідників природи Криму із захопленням писали про самобутність флори і фауни півострова, шукали причини цієї своєрідності і знаходили їх в історії розвитку і особливостях географічного положення.
Велике флористичне багатство Кримського півострова пов'язано з його навколишнім, прикордонним, напівізольованим географічним положенням.
Флора (від лат. Рh1ога - Флора - богиня кольорів і весни) - це історично вражаюча сукупність видів рослин певної території.
З одного боку, півострів був як би мостом, що сполучає різні флори Середземномор'я, Малої Азії, Кавказу, Східноєвропейської рівнини. Між їх рослинними і зоологічними співтовариствами відбувалися міграції видів, як на перехресті доріг стикалися їх ареали. Завдяки цьому Крим, особливо його гірська частина, вражає багатством флори і різноманітністю рослинних співтовариств. Тому зовсім близько один до одного виростають сосна звичайна і вічнозелений суничник дрібноплодий, папороті і астрагали, тис ягідний і береза повисла.
Географічний ареал - це область розповсюдження якого-небудь виду рослин або тварин.
З другого боку, тут в труднодоступних місцях гір спостерігається рослинний покрив, давно зниклий на Піренейському, Апеннінському і Балканському півостровах, де протягом тисячоліть рослинність піддавалася активній дії з боку людини. В гірському ж Криму вона порівняно добре збереглася завдяки не дуже інтенсивному освоєнню природи півострова у минулому.
Тваринний світ
Якщо різноманітність рослинного світу Криму впадає в очі скрізь, де б ми не знаходилися, то тварини непомітні, приховані від стороннього погляду. Тим яскравіше враження, коли з'являється можливість познайомитися з фауною півострова в музейних експозиціях або в природному середовищі.
Фауна (від лат. Faunа - Фауна - богиня полів і лісів, покровителька стад) - сукупність всіх видів тварин певної території, що історично склалася.
Невеликі розміри півострова, його ізольованість від материка зумовили збіднення кримської фауни. Це виявляється не стільки в нечисленності видів, скільки у малій кількості особин кожного виду.
Деякі види є ендемічними (наприклад жужелиця кримська), інші - зустрічаються на дуже обмежених територіях (так, ящірка кримський гекон, до речі, що відноситься до рідкісних і зникаючих видів, мешкає тільки на Південному березі не вище 300 м над рівнем моря між Севастополем і Алуштою). Є тварини-релікти - свідки давніх епох (леопардовий полоз, гребінчастий тритон).
В лісах гірського Криму мешкають кримський благородний олень, косуля, лань, дикий кабан, лисиці, куниця кам'яна, борсук.
Вовки зникли в Криму в XX ст., але багато разів вони заходили сюди через Перекопській перешийок або взимку по льоду Азовського моря. За останні півстоліття на півострові було знайдено близько 80 вовків. Ці хижаки в природі відносяться до "санітарів лісу", поїдаючи падаль, і є регуляторами чисельності копитних, зайців, гризунів. Зникнення вовка призвело до розповсюдження на півострові бродячих здичавілих собак. Вони не тільки часом більш агресивні, ніж вовки, але і стають переносниками сказу. Випадок з вовками зайвий раз підтверджує, що необхідно зберігати всі види живих організмів і не порушувати екологічні взаємозв'язки, що склалися.
В степах півострова водяться гризуни (ховрахи, хом'яки, полівки, тушканчики), якими ласують лисиці, тхір, ласка. Широко поширений заєць-русак (що залишається сірим і взимку, оскільки в Криму зими мале ніжні).
Світ птахів в рівнинному Криму представлений жайворонками, куріпками, перепелами. Багато хто з них використовує поля, сади і виноградники як свої кормові угіддя. Крупних птахів (стрепет, журавель-красавка, дрохва) майже не залишилося, оскільки через відкриття земель порушені місця їх гніздування, та і хімізація сільського господарства приводить до масової загибелі тварин.
Зате в північній частині півострова, де знаходяться численні мілководі затоки Сивашу, Каркинітська затока Чорного моря, озера і обводнюючі рисові чеки, - роздолля для водоплавних птахів: качок, караваек, лысух, погонышей, чай. В чагарниках очерету кубляться чаплі.
Тисячі лебедів збираються в період линьки і зимівлі на знаменитих Лебединих островах. Завдяки цим птахам, що володіють дивною здатністю викликати у всіх без виключення людей тільки світлі і добрі відчуття, маленькі і непомітні острови Сари-Булат давно оголошені заповідними і відомі у всьому світі. Тут знаходяться також великі колонії сріблястих чайок, крячків - чеграв і ін.
Людині часто доводиться зустрічатися не з крупними тваринами, а з комахами (комарами, мухами, мурашками), земноводними, зміями.
Серед плазунів багато ящірок - прудка, скельна, різнокольорова, кримська і безнога ящірка жовтопуз. Останню часто приймають за змію і вбивають. Тим часом це стародавній вигляд (релікт), що зберігся, поза сумнівом, корисна тварина, як і інші ящірки.
В Криму є тільки один вид отруйних змій - степова гадюка (випадки укусів дуже рідкісні), всі інші - нешкідливі і ніколи не нападають на людину (звичайний і водяний вужі, жовтобрюхий і леопардовий полози, мідянка).
З комах цікавіжуки олень, носоріг, що переливається зелено-фіолетовим блиском жужелиці, вусані, цикади (без тріску яких неможливо в жаркі літні дні відчути всю симфонію звуків півдня). Шкідниками лісів, садів і городів є непарний шовкопряд), плодожерки, щитівки, колорадський жук і, на жаль, багато інших.
Немало різних видів тварин водиться в прісних водоймах півострова, хоча вони малі і не такі помітні в житті людини. Це представники ракоподібних: прісноводий краб, циклопи, дафнії, бокоплави, річкові раки. Багато

 
 

Цікаве

Загрузка...