WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Принципи та методи побудови процесу фізичного виховання учнів молодшого шкільного віку - Реферат

Принципи та методи побудови процесу фізичного виховання учнів молодшого шкільного віку - Реферат

обов'язково потрібно вказати дітям за чим їм слід спостерігати. При цьому ним не потрібно зловживати коли вже у дітей виробилось правильне рухове і зорове уявлення. Доцільніше надалі викликати словом його образ, активізуючи при цьому мислення дитини.
Виняткового значення набуває процес підготовки до показу вправи. Передусім потрібно створити належні умови і організувати дітей для спостереження. Важливо вибрати місце, щоб вправу яку показує вчитель бачили всі учні. Наприклад, загальнорозвиваючі вправи доцільно показувати стоячи на підвищенні при цьому використовуючи дзеркальний показ; при шикуванні в коло вчитель займає місце поряд з дітьми; під час ходьби в колоні по одному іде назустріч дітям; при присідання, нахилах вліво і вправо - боком до дітей; вправи коли руки за спиною чи повороти наліво, направо чи кругом - стоячи спиною до класу.
Складні за технікою вправи потрібно показувати у різних площинах, щоб створити правильне уявлення про положення рук, тулуба, ніг.
Коли діти добре засвоїли рух вчитель може давати учням завдання спостерігати за своїми товаришами, при цьому відзначаючи допущенні ними помилки.
Особливо цінним є показ вправи підготовленим учнем. Це викликає в учнів зацікавленість і знімає психологічний бар'єр страху перед виконанням нової вправи. Крім того діти легше сприймають пропорції тіла свого ровесника чим вчителя.
Діти залучаються до показу у тих випадках коли вчитель сам не може виконати вправу за станом здоров'я, або через невідповідність розміру приладів його зрості, що досить часто зустрічається у молодших класах.
Імітація - наслідування дій тварин, птахів, комах, явищ природи й суспільного життя - займає важливе місце при навчанні рухів дітей молодшого шкільного віку. Відомо, що діти цього віку мають схильність до наслідування того, що побачать, читають чи їм розповідають. Позитивні емоції, які при цьому виникають дають змогу до багаторазового повторення вправи не відчуваючи при цьому втоми, а збільшення навантаження, в свою чергу веде до досягнення кращих результатів у закріпленні рухових навичок, умінь та розвитку фізичних якостей.
Деякі характерні ознаки образів допомагають опанувати окремі елементи техніки рухів. Наприклад, для виконання стрибків на двох вчитель може використати образ горобчика, для безшумного бігу на носках, можна згадати про мишку.
Імітація особливо широко використовується при розучуванні і виконанні загальнорозвиваючих вправ.
Наочне приладдя (опосередкована наочність) у процесі фізичного виховання молодших школярів переважно використовується у вигляді площинних зображень (картинки, малюнки, фотографії), а також відеодемонстрація. Малюнки, фотографії, схеми доцільно показувати у вільний від занять час. Розглядаючи їх, діти уточнюють свої зорові уявлення і м'язові відчуття та завдяки цьому краще виконують вправи на занятті.
Зорові та звукові орієнтири допомагають дітям поглибити уявлення про рух, що розучується, оволодіти найскладнішими деталями техніки, ритму і темпу, а також сприяти більш енергійному виконанню вправ.
Орієнтири можуть бути як на тілі дитини так і поза ним. Наприклад, щоб виконати глибше нахил дітям дається завдання торкнутись носків; при вихованні правильної постави - ходьба з предметом на голові; для покращення відштовхування потрібно дістати підвішений предмет, а якщо він ще дзвенить то це значно покращує результат.
Методи використання слова
Словесні методи допомагають точніше сприймати вправу, активізують мислення дитини, сприяючи осмисленню рухових дій, допомагаючи утворенню більш повних і точних уявлень про рух.
При формуванні рухових навичок і вмінь у дітей молодшого шкільного віку використовуються такі словесні методи:
Назва вправи. Багато фізичних вправ, мають умовні назви, які певною мірою відображають характер руху, наприклад "розтягування гуми", "накачування насосом", "паровоз", "поїзд", "літаки" і ін. Вчитель показує і пояснює вправу одночасно вказує на що схожа дана вправа. Такі назви скорочують час коли потрібно нагадати про вправу і як вона виконується.
Опис - це докладний і послідовний виклад особливостей техніки виконання руху, що розучується. Повний опис необхідний для створення загальної уяви про рух і супроводжується показом вправи.
Пояснення використовується при розучуванні руху. В поясненні підкреслюється суттєве у вправі й виділяється той елемент техніки, до якого буде привернена увага на занятті. Поступово у дітей створюється повна уява про вправу.
При поясненні слід посилатись на відомі вже учням молодшого шкільного віку вправи, даючи можливість осмислювати техніку даного руху. Це активізує мислення дитини і вона швидше сприймає рух, що вивчається.
Роз'яснення використовується з метою спрямувати на щось увагу або поглибити сприйняття дітей, підкреслити ті чи інші сторони руху, що розучуються. Роз'яснення обов'язково супроводжується показом.
Вказівки При розучуванні рухів, закріплені рухових навичок і вмінь, слово застосовується у вигляді коротких вказівок. Вони повинні бути спрямовані на те, щоб викликати інтерес до вправ, бажання виконувати їх чітко і правильно. Вказівки даються як до виконання вправи (у формі інструктажу), так і під час виконання вправи (у формі інформування про узгодженість рухів накресленим образам).
Команда - це усний наказ, який промовляється вчителем. Він має певну форму і точний зміст і належить до основних способів прямого керівництва діяльністю дітей.
Розпорядження відрізняється від команди тим, що її формулює сам вчитель, але подається так само у наказовій формі.
Бесіда Найчастіше вона відбувається у формі запитання і відповіді. Допомагає з'ясувати інтереси дітей, їх знання, ступінь засвоєння рухів, правил гри. Крім того бесіда сприяє уточненню, розширенню загальних знань, уявлень про техніку фізичних вправ.
Оповідання, складене вчителем, чи взяте з книжки використовується для збудження у дітей молодшого шкільного віку інтересу й бажання займатись фізичними вправами. Сюжетне тематичне оповідання можна застосовувати під час уроків у природних умовах. Діти виконують вправи, мовби ілюструючи складене вчителем оповідання, наприклад "Прогулянка до лісу".
Практичні методи
Розучування й удосконалення фізичних вправ і з'єднань здійснюється при допомозі методів цілісної і розчленованої вправи. У більшості ці методи доповнюють один одного.
Метод цілісної вправи передбачає розучування рухів на фоні цілісного виконання рухової дії. Його застосовують при вивченні нескладних вправ і з'єднань, а також у випадках, коли розучувана дія не піддається розчленуванню на відносно самостійні рухи без суттєвої зміни її основної структури. В основному цей метод використовується в молодших класах, коли розучуються прості вправи, які несуть мінімальний об'єм рухової інформації.
Виділились декілька різновидностей цілісного методу.
1.Власне цілісний метод - пряме застосування цілісного руху. Цей метод виражається в тому, що при кожному підході до цілісного виконання вправи учень ставить перед собою

 
 

Цікаве

Загрузка...