WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Фізкультурні хвилинки на загальноосвітніх уроках - Реферат

Фізкультурні хвилинки на загальноосвітніх уроках - Реферат


Реферат на тему:
Фізкультурні хвилинки на загальноосвітніх уроках
Згідно з ученням І.М.Сеченова про активний відпочинок, працездатність людини відновлюється значно швидше, якщо процес збудження переключається на інші центри кори головного мозку.
Відомо, що впродовж шкільного навчального дня поступово збільшується ступінь втоми дітей, знижується їх працездатність. Першими ознаками зниження працездатності є неуважність, збільшення кількості помилок при виконанні завдань, ненавмисне порушення дисципліни (відволікання від навчальної роботи, розмови і т.д.). І це цілком закономірно і зрозуміло. Адже тривале сидіння за партою вимагає постійного статичного напруження м`язів спини, шиї, ніг, що призводить до їх втоми. У цьому випадку дитина починає мимоволі розслабляти втомлені м`язи. З`являється перекіс тулуба вліво або вправо. Учень лягає грудьми на парту або підставляє руки під підборіддя. Починає човгати ногами. Виконання вірно підібраних фізичних вправ упродовж декількох хвилин підвищує тонус м`язів, знімає втому дитини. Таким чином, необхідність проведення фізкультурних хвилинок на загальноосвітніх уроках очевидна. Основне їх завдання - повернути втомленій дитині працездатність, увагу, зняти м`язове і розумове напруження, попередити порушення постави та деформацію будови тіла.
Змістом фізкультурних хвилинок є прості, зручні для виконання в класі фізичні вправи. Вони повинні сприяти активному відпочинку тих груп м`язів і частин тіла, які втомлюються від одноманітної пози сидіння за партою і роботи.
Фізкультурні хвилинки проводяться, як правило, після 20-30 хв. роботи. Їх тривалість має бути в межах 2-3 хвилин. Комплекс вправ складається з 3-4 вправ для основних груп м`язів з 6-8 - разовим повторенням кожної. Слід також пам`ятати, що тонус м`язів передньої поверхні тулуба має природну перевагу над тонусом задньої поверхні. Це і є однією із головних причин порушення правильної постави: сутулість, нахил голови вперед, опускання плечей і т.п. Тому основну увагу слід приділити зміцненню м`язів задньої поверхні тулуба. Ефективними тут будуть вправи у потягуванні, випрямленні і прогині хребта, розправленні грудної клітки.
У школярів, особливо молодших, під час виконання письмових робіт швидко втомлюються м`язи рук, тому в комплекс вправ для фізкультурної хвилинки необхідно включити рухи для рук і пальців.
Організація фізкультурних хвилинок передбачає підготовку приміщення та учнів, які для виконання вправ повинні закрити книжки, зошити і покласти їх на середину парти, розшпилити комірці. Черговий відкриває фрамугу або кватирку. Добре, коли учні вміють проводити фізкультурні хвилинки самостійно. Це дає змогу відпочити і голосовим зв`язкам учителя. Проводити фізкультурні хвилинки може черговий або фізорг.
У першому класі фізкультурні хвилинки необхідно проводити на кожному уроці, а, починаючи з другого і далі - на двох-трьох уроках. Наприкінці чверті й особливо навчального року кількість фізкультурних хвилинок знову можна збільшити.
Після закінчення вправ необхідно прийняти положення правильної постави й утримувати його протягом 5-6 секунд. Це дозволить створити установку на збереження правильної постави під час навчальних занять.
Вправи рекомендується виконувати стоячи біля парти або сидячи за партою.
Заміну комплексів фізкультурних хвилинок слід проводити не частіше одного разу на два тижні.
Для фізкультурних хвилинок слід добирати такі вправи, які вже засвоєні учнями на уроках фізичної культури. Вправи комплексу рекомендується виконувати одну за другою без перерв.
Для підвищення ефективності фізкультурних хвилинок доцільно використовувати музичний супровід. Для добору відповідної музики можна залучати учнів класу. Це буде сприяти підвищенню інтересу учнів до цього виду занять фізичними вправами.
Особливо цікаві фізкультхвилинки, супроводжувані віршованим текстом. Розучування вправ у поєднанні з віршованим текстом сприяє розвиткові в учнів пам'яті та уваги. Імітація дій, які виконуються "сніжинкою", "метеликом", "зайчиком", "синичкою", про яких йдеться у віршах, розвиває уяву учнів. Імітаційні вправи викликають в них особливий інтерес, бо мають багато спільного з ігровою діяльністю, казкою.
Якщо віршовані рядки, що супроводжують фізкультхвилинку, є зразками справжньої дитячої поезії, їм прищеплюється повага до художнього слова і рідної мови, до природи, виховується естетичний смак.
Орієнтовні комплекси фізкультхвилинок
Для учнів 1 класу
Комплекс 1. Виконується стоячи біля парти і супроводжується віршованим текстом:
Вітерець гойднувся
між зелених віт. (Руки вгору. Похитатися, як деревце)
Колосок прокинувся
І сказав: - Привіт! (Присід. Повільно підвестися навшпиньки).
Жайвір усміхнувся,
Мовив: - Добрий день! (Змахи руками, наче крилами).
Бачу, ти прокинувся
Від моїх пісень.
Комплекс 2. Виконується сидячи за партою.
1. В. п. - руки на парті. 1 - руки вгору; 2 - напівповорот тулуба вліво; 3 - тримати; 4 - в. п. Повторити 3-4 рази в кожну сторону).
2. В. п. - голова прямо, руки на пояс. 1 - нахил голови вперед; 2 - в. п.; 3 - нахил голови назад; 4 - в. п.; 5 - нахил голови вліво; 6 - в. п.; 7 - нахил голови вправо; 8 - в. п. Повторити 2-3 рази.
3. В. п. - руки вперед. 1 - пальці рук стиснути в кулак; 2 - розтиснути з розведенням пальців. Повторити 6-8 разів.
Для учнів ІІ класу
Комплекс 1. Виконується стоячи біля парти.
1. В. п. - стійка, руки на пояс. 1 - нахил голови вперед; 2 - в. п.; 3 - нахил голови вправо; 4 - в. п.; 5 - нахил голови вліво; 6 - в. п.; 7 - нахил голови назад; 8 - в. п. Повторити 4-6 разів.
2. В. п. - о. с. 1 - руки до плечей; 2 - силою напружити м'язи рук, звести лопатки; 3 - підвестись навшпиньки, руки вгору; 4 - в. п. Повторити 4-6 разів.
3. В. п. - о. с. 1 - присід, руки на коліна; 2 - в. п.; 3 - присід, руки вперед; 4 - в. п. Повторити 6-8 разів.
4. В. п. - стійка, руки вгору. 1-7 - повільне опускання рук вниз з коловими рухами кистями; 8 - в. п. Повторити 2-4

 
 

Цікаве

Загрузка...