WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Фізичне виховання учнів при захворюваннях органів дихання - Реферат

Фізичне виховання учнів при захворюваннях органів дихання - Реферат

мускулатури бронхів та бронхіол);
- попередження розвитку емфіземи легень;
- навчання управлінню своїм дихальним апаратом під часастматичного приступу з метою його полегшення;
- розвиток механізмів повного дихання з переважним тренуванням видиху (Це вправи для тренування повного дихання. Вправи з короткими, несильними вдихами, які чергуються з подовженими видихами та поступовим тренуванням довільного уповільнення дихання. Для полегшення видиху необхідно використовувати вправи на стискання грудної клітки на видиху);
- розвиток м'язів, що приймають участь у процесі дихання (Для розвитку діафрагмального дихання доцільні вправи з видихом через рот та вимовлянням скоромовок, голосних (А,У,И,О) та приголосних (Р,Ж,Ш,Щ,З,С) звуків, або їх поєднань (бре, бри, бру тощо));
- розвиток м'язів живота.
У фізичних вправах дітей з астмою застосовують загальнорозвиваючі вправи гімнастичного характеру, елементи спортивних ігор, плавання, лижі тощо. В залежності від важкості захворювання в заняття включаються вправи малої та середньої інтенсивності. Збільшення навантаження на заняттях відбувається поступово та послідовно. Особлива увага приділяється диханню при виконанні ЗРВ.
Протипоказані вправи з натужуванням, затримкою дихання. В залежності від важкості захворювання в заняття включаються вправи малої та середньої інтенсивності.
Особливого значення при бронхіальній астмі набувають спеціальні дихальні вправи, які виконуються у вихідному положенні лежачи, сидячи, стоячи. Дихальні вправи повинні бути простими для виконання. Між виконанням дихальних вправ (особливо з вимовлянням звуків) доцільно включати вправи з довільним диханням та на розслаблення м'язів (20-30с.). Дозування ЗРВ та спеціальних дихальних вправ - 4-12 раз.
Емфізема легень - хронічне захворювання, яке характеризується розширенням альвеол легень, зменшенням еластичності легеневої тканини внаслідок атрофії та зменшенням дихальної поверхні легень внаслідок перетворення альвеол на емфізематозні пухирці. При цьому захворюванні утруднюється видих, внаслідок великої кількості залишкового повітря в альвеолах зменшується вентиляційна функція легень та ЖЕЛ, а хвилинний об'єм дихання забезпечується лише збільшенням частоти дихання, а не глибини. Внаслідок цього розвивається недостатність, а згодом і серцева.
Емфізема легень є наслідком бронхіту, пневмосклерозу (розростання сполучної тканини в легенях). (Це професійна хвороба музикантів та склодувів через опір видиху).
Задачами фізичної культури при захворюванні на енфізему легень є:
- укріплення дихальних м'язів (для покращення видиху);
- укріплення міокарда;
- покращення кровообігу; (особливо при розвитку серцево-легеневої недостатності);
- навчання діафрагмальному диханню (для компенсації послабленого грудного дихання);
- загальне укріплення організму;
- збільшення рухливості грудної клітки.
При відсутності серцевої та легеневої недостатності доцільно включати в заняття ЛФК ходьбу на лижах, плавання тощо, так як саме при застосуванні цих засобів покращується функція дихального апарата. Особливо рекомендується виконання ЗР гімнастичних вправ. Однак, враховуючи понижену функціональну пристосованість організму до фізичних навантажень, не рекомендується проводити вправи у великому дозуванні - оптимальна кількість повторень 4-6 разів. Загальнорозвиваючі вправи чергуються з дихальними для дрібних і середніх м'язових груп; 2-4 рази - для великих м'язових груп та 3-4 рази - для спеціальних вправ на дихання. Темп виконання вправ - повільний. Для полегшення видиху необхідно використовувати вправи на стискання грудної клітки на видиху.
Пневмонія (запалення легень) - характеризується запаленням легеневої тканини. Розрізняють крупозне запалення легень, коли запальний процес охоплює цілу долю легень та вогнищне, коли запалення уражає окремі ділянки легень (бронхопневмонія). Вогнищна пневмонія виникає як ускладнення після багатьох інфекційних захворювань (грип, кір, тощо), а крупозна пневмонія - це гостре інфекційне захворювання (пневмокок Френкеля).
Крупозна та вогнищна пневмонія характеризується утворенням в просвітах альвеол ексудату, який може або розсмоктатися або ускладнитись гниттям. Пневмонія супроводжується високою температурою тіла (39-40), яка при крупозній пневмонії піднімається швидко, а при вогнищній - протягом кількох днів досягає свого піку; кашлем, біллю в грудях та загальною слабістю. При крупозній пневмонії температура за тиждень критично падає і хворий одужує, а при вогнищній пневмонії температура понижується поступово і одуження наступає за 2-4 тижні.
Запущена пневмонія може перейти в хронічну форму (особливо після бронхопневмонії). Тоді в легенях та бронхіолах розростається сполучна тканина, знижується еластичність бронхіальних шляхів та легеневої тканини (пневмослероз), що порушує зовнішнє дихання, погіршує кровообіг у малому колі.
Завданнями фізичної культури при пневмонії є :
- посилення кровообігу та лімфообігу в легенях з метою розсмоктування ексудату та попередження ускладнень;
- попередження утворення спайок в порожнині плеври;
- посилення трофічних процесів в легеневій тканині.
На заняттях в СМГ використовуються загальнорозвиваючі гімнастичні вправи в різних вихідних положень. Фізичні вправи виконуються з великою амплітудою. Включаються вправи з предметами. Поступово застосовуються ходьба в середньому та прискореному темпі, біг "підтюпцем" з частими паузами для відпочинку та дихальних вправ.
Спеціальними фізичними вправами після пневмонії є : повертання, нахили, розгинання, обертання тулуба з різними рухами руками та глибокими вдихами і видихами. Дозування вправ 6-12 р., темп - середній.
Плеврит - це запалення плеври, що покриває легені, внутрішню частину грудної клітки, діафрагму. Найчастіше, плеврит виникає, як ускладнення запалення легень, туберкульозу.
Розрізняють плеврит сухий та ексудативний. При плевриті підвищується температура тіла (38-40), супроводжується кашлем, болем у боці, загальною слабістю. Захворювання на сухий плеврит триває 2-3 тижні, а на ексудативний плеврит - 3-8 тижнів. Часто після плевриту в плевральній порожнині утворюються спайки, які обмежують рухливість легень і діафрагми.
Завданнями фізичної культури при плевритах є:
- запобігти утворення спайок, чи розсмоктуванню тих, що утворились;
- розвиток правильного дихання;
- загальне зміцнення організму.
Широко застосовуються спеціальні вправи: нахили, повороти тулуба під час глибокого вдиху, метання, змішані виси, вправи з палками. В подальшому виконуються вправи, що викликають посилене дихання та невелику задишку - саме це сприяє найкращому розтягненню та розсмоктуванню спайок, збільшенню дихальної екскурсії легень. Рекомендовані спортивні ігри, лижі тощо.

 
 

Цікаве

Загрузка...