WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Теоретико-методологічне обґрунтування важливості народних рухливих ігор для дітей молодшого шкільного віку - Курсова робота

Теоретико-методологічне обґрунтування важливості народних рухливих ігор для дітей молодшого шкільного віку - Курсова робота

5
Спритність 20, 6 12, 6 26,2 16,2 32 21, 8 31,1 19, 7 34 21, 5 46, 9 30,8
Гнучкість 6,8 6,3 8,7 8,1 3,1 2,5 6,8 5 1,8 1,8 5 4,3
Примітки: Е - експериментальна група; К - контрольна група
На підставі аналізу даних обстежень рухової підготовленості виявлено, що у всіх класах експериментальних груп результати швидкості з бігу на 30м, стрибка у довжину з місця, метання тенісного м'яча на дальність з місця вищі у порівнянні з контрольними групами. Про відмінність результатів між експериментальними та контрольними групами свідчить вірогідність різниці показників на користь експериментальних груп: біг на 30м - Р< 0,05-0,005; стрибок у довжину з місця - Р< 0,01-0,001; метання тенісного м'яча на дальність з місця - Р< 0,05-0,001.
Дослідженням підтверджено про зниження рухової активності учнів загальноосвітніх шкіл та їх негативне ставлення до уроків фізичної культури, яке з переходом у наступний клас поступово прогресує. Рухливі ігри є найбільш адекватною формою занять фізичними вправами і сприяють підвищенню рухової активності дітей. Саме суперництво, елемент напруги, змагання, емоційність у грі активізують дитину до рухової діяльності.
До другої групи належать дані про групування українських національних рухливих ігор. Наукові дослідження свідчать про нерівномірний розвиток рухових якостей. Рухливі ігри компенсують рухову діяльність дітей молодшого шкільного віку, внаслідок чого покращується функціональний стан серцево-судинної системи, збільшується приріст показників рухових якостей. Так, національні рухливі ігри ефективно впливають на розвиток швидкості, спритності і витривалості. На розвиток таких фізичних якостей як сила і гнучкість практичного впливу не мають.
Абсолютно новими є дані, що визначають функції, умови та основні напрямки впровадження українських національних рухливих ігор у систему фізичного виховання дітей молодшого шкільного віку. Теоретично обґрунтовано класифікацію рухливих ігор за характером рухової діяльності. Визначено національну специфіку та обґрунтовано зміст, характер і значення народних рухливих ігор у календарній обрядовості українців.
Таким чином, проведене дослідження показало, що систематичне застосування українських національних рухливих ігор на уроках фізичної культури ефективно впливає на фізичний розвиток, функціональні можливості і рухову підготовленість учнів початкових класів.
дитини, психологічне сприймання.
Ігри з елементами загальнорозвиеаючих вправ. "Батько і діти", "Мак", "Дрова", "Адам і Єва", "Розбите Яєчко", "Шевчик", "Ой вийтеся, огірочки", "Боротьба кажана з вітром", "Кіт потягується", "Гуси на воді", "Пташка", "Мокрий кіт", "Пузир", "Боцюн і криниця".
Ігри з ходьбою. "Петре, де ти?", "Панас", "Жмурки", "Підхід вартових", "Звідки ти?", "Гарбуз", "Огірочки", "Міст", "Нічний марш", "Дуб чи береза".
Ігри з бігом. "Іду на Ви!", "Гуси", "Пень", "День та ніч", "Хатина", "Регіт", "Дуб", "Запорожець на Січі", "Проводи русалки", "Скажений бугай", "Рибалки і риби", "Кіт і миша", "Квачі парами", "Доганяй, втікаючи", "Ворон", "Воробей", "Дикі кози", "Яструб", "У колдуна", "Хрещик", "Лисиця і заєць", "Сірий кіт", "Кавуни", "Мур", "Ковбаса".
Ігри із стрибками. "Вовк і кози", "У довгі лози", "Шагавай", "Переправа через річку", "Струмок", "Гречка", "Тинок", "У річку гоп", "Спутані коні", "Півник ".
Ігри з метанням. "Бабу перевозити", "Хто далі кине", "Влучний стрілець", "Захисник кріпості", "Пошивай", "Квач з м'ячем", "Штандер", "Квочка", "Круговий", "На полюванні", "Мисливець і качки", "Перепелиця", "Мушка", "Шкандибки", "Бабок", "У скраклі".
Ігри з елементами прикладних вправ (лазіння, перелізання, переповзання). "Дістати сало", "Стовп", "Повінь", "Скалолаз", "Кубло", "Незграбний ведмідь", "Западня", "Павук", "Куниця і білки", "Підвісний міст", "Тунель", "Юркий вуж".
Ігри з рівновагою. "Гойдалки", "Журавель", "Ластівка", "Навпереваги", "Жук", "Рак-неборак", "Пересування на бочці", "Дресировка
Розділ 4
Аналіз результатів дослідження та їх обговорення
Теоретичний аналіз психолого-педагогічної та фізкультурно-спортивної літератури засвідчує, що національні рухливі ігри в системі фізичного виховання застосовуються епізодично. При цьому недостатньо враховуються соціально-культурні та психофізіологічні можливості дітеймолодшого шкільного віку.
Матеріали констатуючого експерименту свідчать (табл.1), що молодші школярі віддають пріоритет саме тим іграм, які відповідають їхнім психофізичним потребам.
Таблиця 3
Вибір рухливих ігор дітьми початкових класів (у %)
Клас Стать К-сть учнів Драма-тизовано ігри Сюжетні ігри з не складними правилами Ігри з прави-лами без сюжетів Ігри-вправи з орієнтацією на досягнення результату Спортивні ігри
І Х 104 4,8 21,1 41,3 11,5 1,9
Д 97 12,2 31,9 40,2 7,2 -
ІІ Х 122 2,4 13,9 46,7 12,2 15,5
Д 82 4,8 20,7 46,3 10,9 -
ІІІ Х 96 - 4,1 78,1 56,2 64,5
Д 120 - 14,1 50,8 35,8 5,8
На основі вибору молодшими школярами рухливих ігор є розроблена класифікація національних ігор за характером рухової діяльності. В них враховувався інтерес учнів, анатомо-фізіолоттчні можливості організму звірів, "Метелиця", "Круть-верть", "Млин".
Ігри з елементами акробатики. "Краб", "Каракатиця", "Перекотиполе", "Розпечене колесо", "Павук", "Жабка", "Качалка", "Дзвін".
Ігри з елементами боротьби. "Буряк", "Тягти бука", "Ріпка", "Коромисло", "Відьма", "Бій півнів", "Кіт в мішку", "Княжий острів", "Дружина і татари", "Перетягування по линві".
Ігри з елементами танцю. "Сива шапка", "Женчичок", "Гоп - скок", "Метелиця", "Трійки".
Ігри на воді. "Морський бій", "Мисливці і качки", "Швидкий краб", "Коловорот", "Крокодил", "Колода", "Щупаки", "Невід", "Квачі", "Морж", "Водяна змія", "П'явка".
Ігри на лижах. "Наздожени втікаючи", "Буксировка", "Квач на лижах", "Лижник без палиць", "Трійки", "Стогони", "Хто далі", "Шеренгою з гірки", "Мисливець на полюванні".
Аналізуючи розподіл національних ігор за характером рухової діяльності, можна констатувати, що вони активно впливають на моторику дитини, комплексно вирішуючи оздоровчі, виховні та освітні завдання.
У дітей 1-2 класу розвивається образне мислення. Захоплюють ігри імітаційні, сюжетного характеру. Колективно-узгоджувальні дії для них ще достатньо складні. Колективно-узгоджувальні дії для них ще достатньо складні. Придатні ігри з перебіганням, стрибками, ловінням, кидками м'ячів та інших предметів. Мінімальна кількість правил (2-3) гри. Використання музичного супроводу, речитативів.
У дітей 3-4 класу спостерігається значний розвиток координаційних здібностей. Зростають фізичні якості, удосконалюється спроможність до фізичного і психічного самокерування, розвивається оперативне мислення.
Діти можуть розв'язувати більш складні тематичні завдання, тому і цікавляться іграми, де змагаються не окремі учасники, а цілі команди. Ігри більш тривалі за часом та інтенсивніші, з суворим дотриманням правил. Пояснення - детальний опис гри. Вибір ведучих - переважно за призначенням учителя ( оскільки діти ще не достатньо знають можливості своїх товаришів і не можуть їх реально оцінити).
Висновок
Гра для дітей має особливо виняткове значення. Гра для них навчання, гра для них - праця, гра для них - серйозна форма

 
 

Цікаве

Загрузка...