WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Різновид оздоровчої фізичної культури в системі фізичного виховання різних груп населення - Дипломна робота

Різновид оздоровчої фізичної культури в системі фізичного виховання різних груп населення - Дипломна робота

з їжею необхідної кількості білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, органічних та мінеральних речовин, які забезпечують нормальну роботу всіх органів і систем організму.
Розділ ІІІ. Лікарсько-педагогічний контроль на заняттях оздоровчої спрямованості з людьми зрілого та похилого віку.
Лікарсько-педагогічний контроль в умовах занять оздоровчими формами фізичної культури - основна ланка в системі управління фізичним здоров'ям людей, котрі займаються, так як дає інформацію про стан здоров'я людини, його фізичної працездатності і підготовленості, забезпечує зворотній зв'язок на основі інформації про зміни в різних системах організму під впливом різних засобів фізичної культури, визначає раціонально керовані дії (засоби, форми і методи фізичної культури).
Лікарсько-педагогічний контроль на заняттях оздоровчого напрямку має 3 види: первинний (попередній) оперативний (терміновий0, текучий (періодичний0.
Методи визначення фізичного стану:
1. поглиблені лабораторні дослідження (велоергометрія, степергометрія, тестування на бігучій доріжці);
2. експрес-методи (прискорені)4
- анкетні;
- прогнозування рівня фізичного стану по морфофункціональним показникам, вимірювання в спокої;
- ізольовано рухові тести;
- комплексні тести;
Оцінка рівня фізичного стану проводиться:
- з діагностичною метою;
- для визначення раціональних рівнів фізичних навантажень, оптимального рухового режиму;
- з метою оцінки ефективності оздоровчих міроприємств (якщо рівень зростає - це позитивний ефект, не змінюється - ефект відсутній; знижується - негативний ефект);
- для підвищення мотивації до занять фізичною культурою.
Результати первинного лікарсько-педагогічного контролю служать основою для визначення раціональних параметрів оздоровчих занять: направленості, інтенсивності, об'єму. Розроблені таблиці, номограми, які полегшують їх визначення.
По результатам тестування встановлюють рівень фізичного стану. Як правило, виділяють 5 рівнів фізичного стану: низький, нижче середнього, середній, вище середнього, високий.
Низький і нижче середнього рівні фізичного стану характеризуються сукупністю і високою виваженістю факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань, а саме: надлишкова маса тіла ( як правило більше 30%), артеріальний тиск крові - на верхні границі норми або перевищує її, фізична працездатність знижена в порівнянні з нормальною більш ніж на 40%, рухові якості - більш ніж на 30%. Стан здоров'я знаходиться на грані норми і патології.
При середньому рівні фізичного стану показники фізичної працездатності і підготовленості відповідають середньовіковим значенням. Функціональні показники не відхиляються від нормативів. Ризик розвитку серцево-судинних захворювань мінімальний, у окремих людей - явний.
Високий і вище середнього рівні фізичного стану зустрічаються лише у тренованих людей. У них відсутній ризик розвитку серцево-судинних захворювань. Рівень функціональних резервів, фізичної працездатності відповідають або вищі визначених значень. Адаптація до фізичних навантажень задовільна, показники захворюваності - низькі, стан здоров'я - стабільний. Характерно, що люди з високим рівнем фізичного стану навіть в віці старше 50 років не рідко досягають результатів у рухових тестах, які відповідають рівню 30 річних.
Оперативний (терміновий) лікарсько-педагогічний контроль проводиться під час або відразу після занять для оцінки інтенсивності і адекватності навантажень функціональним можливостям організму.
Якщо навантаження перевищує функціональні можливості, виникають специфічні, суб'єктивні ознаки їх неадекватності. Симптоми, які свідчать про порушення діяльності серця під час виконання фізичних вправ:
- біль і почуття давлення за грудиною;
- біль, яка віддає в ліву руку і під ліву лопатку;
- дискомфорт в області шлунку;
- короткочасна втрата свідомості.
При їх появі навантаження слід зменшити, а потім призупинити, прийняти судинно-розширюючи засоби і звернутися до лікаря. Ці явища пов'язані з гіпоксією міокарда, внаслідок порушення кровообігу.
Про різні зміни артеріального тиску крові під час виконання фізичних вправ свідчать наступні симптоми: біль і почуття важкості в височній області, шум у вухах, блювання, головокружіння, носові кровотечі.
Крім того, існують візуальні ознаки неадекватності навантажень:
- різке почервоніння або поблідніння шкірних покровів обличчя;
- поява "холодного" поту ( тобто, поява потовиділення при навантаженні низької інтенсивності, коли організм ще не розігрівся);
- синюшність губ;
до об'єктивних показників неадекватності фізичних навантажень відносяться (Пирогова и др., 1986 р.):
- підвищення систолічного артеріального тиску крові до 220 мм. рт. ст.; діастолічного 120 мм. рт. ст.;
- порушення серцевого ритму (часті екстрасистоли, 1:10; пароксизмальна тахікардія, ранні або групові екстрасистоли);
- "горизонтальне" або "дугоподібне" зміцнення сегмента ST від ізометричної лінії на 0,2 мВ і більше;
- підвищення сегмента ST більше 0,2 мВ, які супроводжуються дискордатним зміцненням в протилежних відділах;
- виражені порушення внутрішньошлункової і передсерцево-шлункової провідності;
- зменшення амплітуди зубця R не менше ніж на 50% його значення в спокої;
- інверсія або реверсія зубця Т зі збільшенням його амплітуди більш ніж в 3 рази у порівнянні з вихідною.
Максимальний пульс розраховують попередньо, до початку занять.
Для оцінки інтенсивності фізичних навантажень в процесі занять фізичними вправами доцільно користуватися залежністю між ЧСС і інтенсивністю навантажень (виражених в % МПК), яка була визначена по R. Shephard (1969 р.) і представлена на номограмі (мал. 3.1.)
Мал. 3.1. Номограма для визначення ЧСС в залежності від інтенсивності фізичного навантаження
Енергетичну вартість циклічних вправ розраховують по формулі (Иващенко, Странко, 1988 рік), ккал * хв.-1:
де t - тривалість занять, хв.
Якщо під час оздоровчої 30 хвилинки у жінок 50 років ЧСС становило 120 уд. * хв.-1, то інтенсивність енергетичних затрат:
а загальні енергозатрати протягом 30 хв. - 6,5*30=195 ккал.
Оцінка ефективності курсу (циклу) оздоровчих занять проводиться за допомогою засобів і методів текучого лікарсько-педагогічного контролю. Крім цього враховують динаміку суб'єктивних відчуттів, показників захворюваності, а також об'єктивних показників здоров'я. Зазвичай використовують ті ж методи обстеження, що і при первинному контролі, тобто до початку курсу занять, щоб зручніше було порівнювати.
Ефект буває трьох типів6 позитивний, індиферентний (відсутність змін), негативний.
Критерії позитивних змін:
- покращення самопочуття, нормалізація сну, бажання займатися фізичними вправами, зниження втомленості;
- зменшення днів непрацездатності, загострень хронічних захворювань, випадків гострих респіраторнихзахворювань;
- зміни факторів ризику розвитку

 
 

Цікаве

Загрузка...