WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаФізкультура, Рекреація → Успіхи України в розробці високих технологій (Конференція з фізики. 7-11 клас) - Реферат

Успіхи України в розробці високих технологій (Конференція з фізики. 7-11 клас) - Реферат


Реферат на тему:
Успіхи України в розробці високих технологій (Конференція з фізики. 7-11 клас)
Мета: ознайомити учнів з розвитком і становленням фізичної науки в Україні, з досягненнями українських учених у розвитку високих технологій: космонавтики, машинобудування, кібернетики, електроніки, авіації, медицини, військової техніки; формування особистості, виховання національної свідомості й патріотизму.
Обладнання: магнітофон, символіка України, портрети вчених-фізиків.
Хід уроку
І. Вступне слово вчителя. Ознайомлення з темою і завданням конференції
Від природи наш український народ дуже допитливий, запальний, непосидючий. Ми можемо пишатися багатьма видатними людьми нашої країни! Почесне місце серед них займають фізики. Сьогодні ми починаємо знайомство з видатними українськими вченими, які українську науку поставили на службу нації, аби не блукала вона, сліпо ступаючи в сліди сумних поводирів. А ми з вами з глибин наших душ підняли на поверхню почуття по ваги за наш народ, за нашу науку.
ІІ. Хід конференції
Ведучий 1. "Учені знають, скільки користі при несла наука людству; вони знають і те, чого вона могла б досягти зараз, якби на всій земній кулі за панував мир. Вони не хочуть, щоб коли-небудь про звучали такі слова: наука нас привела до загибелі від атомних і водневих бомб. Учені знають, що не можна звинувачувати науку. Вина за тими людьми, які нерозумно використовують її досягнення" (Фр.Жолію-Кюрі).
Ведучий 2. Отже, в чому, власне кажучи, суть нашої сьогоднішньої розмови? Фізика? її досягнення? її роль у розвитку науки, техніки, медицини, народного господарства в Україні? Те, що без фізики неможливе наше життя, зрозуміло всім і без спеціальної розмови.
Ведучий 3. Але чим ти це доведеш?
Ведучий 2. Чим? Самою фізикою! Так, її історією, людьми, які її створювали! Люди, які збагачували фізику своїми відкриттями, завжди викликають у нас захоплення, вражаючи своєю відвагою, сміливістю думки, безкорисливістю пізнання. Яки ми вони були? Чи знаєте ви? Чи вони просто увійшли у вашу душу через скупі рядки з підручника: такий-то великий учений зробив те і те, жив, дослідив, помер?
Ведучий 4. Ми знаємо і пам'ятаємо Ейнштейна, Бора, Планка, Паулі, Резерфорда, Ціолковського, Корольова, Курчатова. Знаємо, який внесок зробили вони у світову науку. Але що ми знаємо про розвиток фізики в Україні? Та й узагалі, що ми знаємо про наших вітчизняних учених, про їхні досягнення у вивченні фізики? Про це сьогодні й поговоримо.
Учень 1. Україна. XVI століття. В Острозі був заснований навчальний заклад, у якому викладалися математика й астрономія.
А.Ейнштейн
Учень 2. 1631 рік. Петро Могила об'єднав училище в Києві з училищем Києво-Печерської лаври. У1635 р. училище перейменували в колегію, що стала називатися Києво-Могилянською академією. У ній уперше фізика викладалася як окремий предмет. Професор цієї академії Іван Гизель вважається першим викладачем фізики й елементів астрономії.
Учень 1. 1673 рік. І.Я.Фальковський, викладач Києво-Могилянської академії, обладнав один із перших кабінетів фізики.
Учень 2. 1769 рік. З ініціативи ректора Домініка Зеленка при Львівському університеті була організована перша вітчизняна обсерваторія.
Ведучий 3. Отже, можна сказати, що подальший розвиток фізичної науки в Україні пов'язаний з університетами та обсерваторіями Харкова, Києва, Одеси, Львова, Миколаєва.
Ведучий 1. Ішов час, ускладнювався світ, мінялися люди, та й наука ставила все нові запитання, що стосувалися не лише природи, а й самої людини. А як же розвивалася вітчизняна фізика в XX столітті?
Ведучий 2. XX століття. Століття, коли світом керують фізики... Як яскраво воно доводить, що доля світу багато в чому залежить від того, які люди займаються наукою!
Ведучий 4. Початок XX століття. Людство мріє про міжпланетні польоти. "Всесвіт належить людині!" - говорив К.Ціолковський. Великий внесок у розвиток космонавтики зробив український учений Ю.В.Кондратюк.
Учень 3. Ю.Кондратюк - один із піонерів космонавтики, який разом з К.Ціолковським зробив найбільший внесок у розробку теоретичних основ космонавтики наприкінці 20-х - на початку 30-х років.
Учень 4. Народився Ю.Кондратюк 21 червня 1897 р. в Полтаві. Справжнє його прізвище - Олександр Ігнатійович Шаргей. Талант Ю.Кондратюка розквітнув у роки індустріалізації. Інженер-самоучка, автор десятків проектів, які значно випереджали час.
Учень 3. 1 донині в транспортних галереях сучасних елеваторів справно працюють "ковші Кондратюка", прохідники для зведення шахтних стовбурів успішно застосовують рухому ковзну опалубку - також винахід Ю.Кондратюка.
Учень 4. Книжку "Завоювання міжпланетних просторів", яку видано в 1929 р. в Новосибірську, назвали довідником конструктора, а самого автора - "новосибірським Ціолковським".
Учень 3. У 60-ті роки в американській пресі публікувалися висловлювання одного з керівників місячної програми Дж.Хуболта. За його словами, вибір траєкторії для посадки на Місяць із проміжної орбіти на спеціальному модулі для посадки, що відокремлюється від проміжного базового супутника і повертається до нього, значною мірою був ви значений схемою з книжки Ю.Кондратюка, що зберігається в бібліотеці Конгресу США.
Учень 4. За життя Ю.Кондратюка його проекти в галузі промислової енергетики були дуже популярними. Винаходи Кондратюка на крок випереджали розвиток науки того часу.
Учень 5. Абрам Федорович Йоффе - видатний учений, академік, творець і керівник школи фізиків, народився 20 жовтня 1880 р. в м. Ромни Полтавської губернії.
Учень 6. Яків Ілліч Френкель - фізик-теоретик, має праці з електронної теорії металів, феромагнетизму, кінетичної теорії рідин, ядерної фізики, електродинаміки, фізики твердого тіла. Народився 10 листопада 1894 р.
Учень 7. Ігор Євгенович Тамм - фізик-теоретик, засновник наукової школи, академік, має праці з ядерної фізики, теорії випромінювання, фізики твердого тіла, фізики елементарних частинок, проблем керованого термоядерного синтезу, один з авторів теорії випромінювання Черепкова-Вавилова. Народився в 1895 р. в м. Владивостоці.
К.Ціолковський
Ведучий 1. І Френкель, і Йоффе, і Тамм - ці світила фізичної науки тривалий час працювали в Сімферополі в Кримському університеті, заснованому в 1918 р. з ініціативи професорів Київського університету. Вони зробили значний внесок у роз виток і зміцнення фізичної науки в Україні.
Ведучий 2. Саме тут, у Сімферополі, здобули ос віту відомий у майбутньому фізик, академік Ігор Васильович Курчатов - творець атомної і першої у світі водневої бомби, творець першої у світі "іграшки фізиків" - атомної електростанції.
Учень 5. Лев Данилович Ландау - один із видатних фізиків сучасності, основоположник теоретичної фізики, член багатьох іноземних академій, учень Н.Бора, автор праць із квантової електродинаміки, квантової теорії поля, теорії елементарних частинок, лауреат Нобелівської премії 1962 р. На родився 22 січня1908 року в Баку.
Учень 6. Дмитро Дмитрович Іваненко - фізик-теоретик, доктор фізико-математичних наук, у 1929-1931 pp. - завідувач відділу Харківського фізико-технічного інституту, має праці з квантової теорії поля, історії фізики, запропонував протон но-нейтронну модель ядра атома, розглядаючи нейтрон як елементарну частинку. Народився в 1904 р. в Полтаві.
Учень 7. Кирило Дмитрович Синельников - видатний фізик-експериментатор Академії наук України, народився в Павлограді Дніпропетровської області, закінчив Кримський університет у Сімферополі, учень Резерфорда. К. Синельников працював над дослідженнями, присвяченими ядерній фізиці, фізиці й техніці прискорювачів, керованому термоядерному синтезу. Академія Наук України найдостойнішим діячам у галузі фізики вручає премію ім. К. Синельникова.
Ю.Гагарін і С.Корольов
Ведучий 1. У 1932 р. Л.Ландау приїжджає працювати до Харкова. Його призначають завідувачем теоретичного відділу Українського фізико-технічного інституту. Харків стає центром теоретичної фізики не лише в Україні, а й у світі.
Ведучий 2. Саме тут, у Харкові, з 1932 по 1937 роки проводилися щорічні конференції з теоретичної фізики, в

 
 

Цікаве

Загрузка...